Jak dostosować kolor stolarki do mieszkania?

Kiedy wybierzemy już optymalny model okna o odpowiadającym nam wyglądzie i parametrach, warto pamiętać, że przed nami jeszcze decyzja w kwestii koloru profili i okuć, a nawet uszczelek. Dawno minęły już bowiem czasy, kiedy do dyspozycji klientów pozostawały konstrukcje w klasycznych białych lub drewnianych aranżacjach. Podobnym wyzwaniem pozostaje dobór drzwi. Jak więc wybrać odpowiednią gamę kolorystyczną do domu?

 

DWA W JEDNYM

Zdecydowanie łatwiej odpowiedzieć na to pytanie, koncentrując się na dwóch czynnikach – wystroju i barwach panujących w pomieszczeniach oraz – z drugiej strony – wyglądzie budynku. Jeżeli przy tym okaże się, że innego rodzaju stolarka okienna pasować będzie do elewacji niż do charakteru mieszkania, nie ma co wpadać w panikę! Wówczas warto zdecydować się po prostu na inny kolor wewnętrznych profili okien oraz tych zewnętrznych. Takie rozwiązanie jest możliwe, warto jednak dopytać wcześniej producenta, czy posiada je w swojej ofercie. Będzie ono strzałem w dziesiątkę m.in. dla tych kupujących, którzy muszą spełnić wymogi konserwatora zabytków, dobierając barwę okien, a jednocześnie chcą wprowadzić do wnętrza niepowtarzalny charakter.

 

TECHNOLOGIA NIE MUSI DECYDOWAĆ O KOLORYSTYCE

Jeżeli nasz wybór padł na trwałe i łatwe w konserwacji okna PVC, nie oznacza to, że musimy rezygnować z charakteru drewna, który ma niewątpliwe zalety wizualne i wprowadza do pokoju dodatkowe ciepło. W tym celu wystarczy dobrać odpowiednią okleinę idealnie imitującą ten materiał. Taką opcję umożliwia m.in. OKNOPLAST – dzięki wykorzystaniu oklein Real Wood dostępnych w różnych odcieniach. Co więcej, analogiczny efekt można osiągnąć w przypadku aranżacji o surowym, loftowym sznycie. Świetnie komponować się z nimi będą okleiny wiernie odzwierciedlające właściwości wizualne betonu, np. Grey Beton z kolekcji OKNOPLAST.

 

WNĘTRZE NA MIARĘ CZASÓW

W poszukiwaniu inspiracji kolorystycznych pomogą także trendy królujące wśród projektantów wnętrz. W roku 2019 na salony wkroczyła ciemna zieleń, określona mianem Night Watch, która przez specjalistów Pittsburgh Plate Glass Company została okrzyknięta kolorem tego roku. Ten ponadczasowy, znakomicie relaksujący odcień doskonale prezentuje się zarówno położony na wszystkich ścianach, jak i jako barwa akcentująca na jednej z nich. Wnętrze w tym stylu najlepiej dopełnią okna i drzwi w klasycznych, ciemnych odcieniach, takich jak mahoń czy antracyt quartz.

 

 

Zobacz też Psychologia kolorów – jakie wybrać, by się lepiej czuć?

 

Sporą konkurencję dla korespondujących z naturą wnętrz stanowić będą aranżacje urządzone z wykorzystaniem drugiego popularnego koloru 2019. Pantone Color Insitute, światowej renomy firma zajmująca się m.in. prognozowaniem trendów kolorystycznych, jako barwę tego sezonu wskazała Living Coral. Ten żywiołowy, lecz zarazem delikatny odcień różu na ścianach, grafikach lub obiciach mebli z pewnością wniesie do pomieszczenia solidną dawkę energii i optymizmu. Stylizacje uwzględniające zastosowanie tej barwy doskonale będą komponować się z kolei ze stolarką okienną i drzwiową w neutralnych kolorach, takich jak antracyt lub black matt.

 

Trzecią barwą, która w 2019 roku podbiła świat wnętrz, jest Spiced Honey. Stonowany karmel został wyróżniony przez Aesthetic Center AkzoNobel, firmę produkującą m.in. farby. Pomieszczenia wyposażone w miodowe akcenty i elementy uspokajają, nastrajają pozytywnie i świetnie uzupełniają się z mocnymi kolorami typu róż, czerwień, bordo, pomarańcz, a nawet niebieski. Jakie okna i drzwi dobrze połączą się z taką gamą kolorystyczną? Warto postawić na białą lub ciemną stolarkę (np. OKNOPLAST PIXEL sheffield oak, antracyt quartz lub white).

 

 

Zobacz też Jak łączyć ze sobą kolory we wnętrzach? Kluczowe zasady


okno Koncept

 

OKNA WINERGETIC