Jak zapewnić sobie więcej światła w domu?

Dobrze oświetlone pomieszczenia sprzyjają pozytywnemu samopoczuciu oraz wyzwalają w nas dużo dobrej energii. Dlatego warto zadbać o to, aby jak najwięcej światła, szczególnie naturalnego, wpadało do naszych wnętrz, tym samym zwiększając w nas samych i naszych gościach chęć do spędzenia jak najwięcej czasu w naszym domu/mieszkaniu. Jak to zrobić?

Dopływ światła do wnętrza zależy od wielu czynników. Przede wszystkim bierzemy pod uwagę strony świata. Gdy okna są skierowane na północ, to pomieszczenia mogą wydać się ciemne i zimne. Najlepiej nie przeznaczać ich na salony (bardziej sprawdzą się np. toalety, spiżarki i inne wnętrza, w których nie spędzamy wiele czasu). Czasem jednak jesteśmy zmuszeni urządzić w takim miejscu np. pokój dzienny czy biuro. Istnieje wiele sposobów na to, by mimo wszystko takie pomieszczenia rozświetlić. Sprawdźcie nasze porady, które warto zastosować również wtedy, gdy np. nasz salon wychodzi na południe. Im więcej naturalnego światła, tym lepiej!

Oknoplast-PIXEL-drzwi-tarasowe
Okno na pierwszym miejscu!

Przede wszystkim sekret tkwi w dużym oknie. Szyba naszych nowych produktów, okien PIXEL, wpuszcza do 22 procent więcej światła niż standardowe okna. Autorski system wzmocnień chroni duże, modne przeszklenia, sprawiając, że użytkowanie produktów Pixel jest proste i bezpieczne. To pierwsze takie okno na polskim rynku, które charakteryzuje się niższym złożeniem profili PVC, gwarantując dzięki temu pozyskiwanie większej ilości naturalnego światła słonecznego dla naszych domów oraz mieszkań. Oprócz ogromnej zalety jaką jest duża powierzchnia szyby, nowe okna Oknoplastu charakteryzują się też nietuzinkowym designem – smukłe i eleganckie 6-komorowe ramy i skrzydła dodają wnętrzom wyrazu, bez utraty wysokich parametrów techniczno – użytkowych.

 

Sekret tkwi na zewnątrz

Jeżeli mieszkasz w domu, to możesz wpuścić do niego więcej światła poprzez odbicie promieni słonecznych z zewnątrz. W praktyce oznacza to pomalowanie domu na zewnątrz jasnymi kolorami (najlepiej na biało, a jeśli to dla Ciebie zbyt standardowy kolor – pomyśl o jasnym niebieskim, żółtym, beżowym itd.). Nie zapomnij o parapetach, a nawet ogrodzeniu. Sporo światła może „odbić” się też od wody – jeśli jesteś szczęściarzem mieszkającym obok stawu, rzeki lub jeziorka – sprawa załatwiona. Jeśli nie – zawsze możesz pomyśleć o wykopaniu oczka wodnego. Gęste drzewa i krzewy nie sprzyjają przedostawaniu się do domu dużej ilości światła. Część z nich możesz regularnie przycinać, a najlepiej posadź drzewa liściaste, przez które bez najmniejszych trudności przepływają promienie słoneczne.

 

Środek też ma znaczenie

Jasny kolor może okazać się kluczowy również na ścianach wewnętrznych. Wybierz bardzo modne teraz pastelowe barwy. Nie dość, że dobrze się prezentują w wielu stylach wnętrz, to jeszcze skutecznie rozświetlają pomieszczenia. Ważne, by ściana naprzeciwko okna była w jasnym kolorze (najlepiej pomalowana półmatową farbą). Do wyboru masz wiele farb, które wspomogą rozświetlenie – perłowe, metaliczne i wiele innych. Sufit pomaluj na biało. Takie rozwiązanie spełni dwa zadania – odbije światło i optycznie powiększy przestrzeń. W uzyskaniu podobnych efektów pomogą również lustra. Nie zapominaj też o odpowiednim wystroju okna – nawet największa szyba nie oświetli Twojego domu czy mieszkania, jeśli skutecznie zasłonisz ją firanką, zasłoną czy różnego rodzaju ozdobami. Dobieraj elementy dekoracyjne z głową, mając na uwadze, że przejrzystość jest najważniejsza. Nie zapominaj też o drzwiach do innych pomieszczeń. Jeśli dopływ naturalnego światła do Twojego pomieszczenia pozostawia wiele do życzenia, to wstaw półprzezroczyste drzwi, szczególnie do bardzo jasnego pokoju. Nie zapominaj o podłogach. Nietrudno się domyślić, że te jasne, błyszczące (dąb, klon lub jesion) zapewnią lepsze rozświetlenie niż ich ciemna i matowa wersja. W rozświetleniu mogą pomóc też meble, a szczególnie ich elementy, np. polerowane uchwyty przy szafkach.

Każdy szczegół odgrywa istotną rolę w uzyskaniu ostatecznego efektu. Dlatego warto wziąć pod uwagę każdy z nich, by cieszyć się jasnymi, energetycznymi i co za tym idzie – przyjemnymi pomieszczeniami w zaciszu ogniska domowego.

Więcej informacji o oknie Pixel znajdziesz tutaj

Oknoplast okno PIXEL styl skandynawski

Czy ten artykuł okazał się pomocny? Tak Nie
Czy ten artykuł okazał się pomocny? Tak Nie

Oceń artykuł:

Przeczytaj też

Powiązane produkty