O jakie parametry warto zapytać podczas kupna okien

Czy budujesz nowy dom czy robisz remont w mieszkaniu – kwestia nowych okien to coś więcej niż tylko prosta decyzja o wymiarze estetycznym. To długofalowa inwestycja, która może przyczynić się do znacznych oszczędności w Twoim domowym budżecie oraz poprawić komfort codziennego życia. Przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się z podstawowymi, najważniejszymi parametrami, które decydują o funkcjonalności okien. Gdyż okna powinny być nie tylko ładne, ale przede wszystkim niezawodne.

Koszty i domowy budżet

Rozważając zakup okien zwykle najpierw kierujemy się ich ceną. Porównując oferty warto jednak spojrzeć na ten aspekt w szerszym kontekście, ponieważ większy wydatek na początku przy zakupie może w przyszłości przyczynić się do znacznych oszczędności w domowym budżecie. Związane jest to bezpośrednio z energooszczędnością poszczególnych modeli. W praktyce opisuje to współczynnik przenikania ciepła oznaczany symbolem Uw, który określa ile ciepła wydostaje się na zewnątrz przez szklane powierzchnie. Średnio wskaźnik ten wynosi 0,7 – 1,4, przy czym im niższą ma wartość tym lepiej – więcej ciepła pozostanie w domu, co przełoży się bezpośrednio na oszczędności w opłatach za ogrzewanie. Zatem w perspektywie dłuższego okresu czasu zdecydowanie bardziej opłaca się zainwestować w droższe, ale bardziej oszczędne okna.

Komfort domowego zacisza

„Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” – mówi popularne przysłowie. To właśnie w domu szukamy spokoju i wytchnienia od codziennej gonitwy i wszechobecnego hałasu, a okna mogą się do tego bardzo przyczynić. Wszystko przez właściwości dźwiękoszczelne, które opisuje wskaźnik izolacyjności akustycznej oznaczany symbolem Rw. Parametr ten określa jak duży hałas okno jest w stanie wytłumić, a im więcej decybeli oferuje producent, tym lepsza izolacja. Zatem jeśli mieszkasz w centrum miasta, przy ruchliwej ulicy czy gwarnym bulwarze, zwróć uwagę na ten czynnik wybierając nowe okna.

Odpowiednia cyrkulacja

W pogodny dzień przyjemnie jest otworzyć okno na oścież i przewietrzyć pomieszczenie. Jednak nie zawsze istnieje taka możliwość. Dlatego, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w mieszkaniu warto zwrócić uwagę na współczynnik infiltracji. Idealnie, gdy mieści się w przedziale 0,5 – 1,0. Jeśli natomiast wynosi poniżej 0,3 konieczne będzie zapewnienie dodatkowej instalacji wentylacyjnej.

Estetyka wykonania

Te trzy parametry dokładnie i precyzyjnie opisują właściwości okien i dostarczają konkretnych danych pomocnych przy porównywaniu ofert. Warto o nich pamiętać podejmując finalną decyzję o kupnie. W dalszej kolejności dobrze również zastanowić się nad surowcem, z którego okna są wykonane, co przełoży się na kwestie związane z konserwacją i pielęgnacją. Najbardziej popularne, łatwe w utrzymaniu i dobrze sprawdzające się w praktyce są okna PCV. To dobra inwestycja w jakość za rozsądną cenę. Możemy także wybierać wśród okien drewnianych lub drewniano-aluminiowych. Decydując się na drewno koniecznie należy zapytać o jego gęstość, która powinna ona wynosić minimum 450 kg/m3. Takie okna będą jednak na pewno odpowiednio droższe.

Kto pyta, nie błądzi

Istotną sprawą może być również kwestia bezpieczeństwa. Dlatego dobrze jest upewnić się jaki poziom zabezpieczeń posiada dany model, np. ile jest punktów ryglowania i w jakich miejscach są umieszczone.  Zakup okien to ważna decyzja i inwestycja na długie lata. Aby dokonać najlepszego , trafnego wyboru trzeba rozważyć kilka opcji, porównać wiele ofert. W przypadku wszelkich pytań czy wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą w salonie.

 


 

OKNA WINERGETIC