Home Baza wiedzy 5 kierunków na wakacje dla miłośników designu

5 kierunków na wakacje dla miłośników designu


opublikowane 29 cze 2023

4 minuty

Uwielbiasz dobre wzornictwo? W miejscach, które odwiedzasz, szukasz zawsze ciekawych przykładów nowoczesnej architektury, wystaw czy pracowni projektowych? Na zbliżające się wakacje mamy dla Ciebie przewodnik po pięciu europejskich Miastach Designu UNESCO. Sprawdź, co ciekawego oferują i leć na wakacyjny citybreak.

Miasto Designu UNESCO – co to jest?

Od 2004 roku organ światowego dziedzictwa UNESCO, w ramach wydarzenia Creative Cities Network, przyznaje wybranym miastom tytuł City of Design. Otrzymują go tylko te miejsca, w których widoczny jest wkład w światową branżę designu. Co konkretnie to oznacza? Miasta te przyciągają miłośników designu nie tylko przykładami najlepszego światowego wzornictwa, np. w architekturze, projektach przestrzeni publicznych czy sztuce. Na ich terenie działają też firmy zajmujące się projektowaniem, szkoły i centra badawcze skupione wokół wzornictwa, a także grupy twórców z zakresu designu.

Citybreak w Europie dla miłośników designu

W wakacje planujesz krótki wypad okołoweekendowy? Możesz szukasz miejsca, w którym w kreatywnym i twórczym środowisku będziesz pracować zdalnie w ramach workation? Niezależnie od długości pobytu polecamy Ci Miasta Designu UNESCO w Europie. Wbrew pozorom są to nie tylko duże metropolie i stolice jak Helsinki, Berlin oraz Budapeszt. W gronie kreatywnych miast są także powszechnie znane z dobrego designu Bilbao czy Turyn – uważane za miasta kipiące od dobrych pomysłów, wzornictwa i architektury. UNESCO doceniło jednak również mniejsze i bardziej zaskakujące kierunki takie jak Kowno, Graz czy Covilha. Co do zaoferowania mają te miejsca? Sprawdź!

Dobry design na co dzień – Helsinki

Stolica Finlandii jest przykładem na to, że dobre wzornictwo powinno być funkcjonalne i dostępne na wyciągniecie ręki, a nie tylko na wystawach w galeriach i muzeach. Przykład? Stacje metra są nie tylko zachwycające dzięki swojej architekturze, ale też komfortowe w użytkowaniu na co dzień. W mieście co krok natykać się będziesz też na światowej klasy przykłady minimalistycznego wzornictwa nordyckiego. Nie bez przyczyny mówi się o nim jako o raju miłośników designu! Wybierz się do Töölönlahti, gdzie zobaczysz słynną Finlandia Hall, bibliotekę Oodi, salę koncertową Musiikkitalo czy Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma. W mieście wrażenie robią też skalny kościół Temppeliaukio, Muzeum Sztuki Amosa Rexa czy plac Lasipalatsi ze słynnymi świetlikami. Miej oczy szeroko otwarte i wypatruj też pracowni artystów oraz projektantów oferujących designeskie buty, książki, ubrania, dekoracje…

Skalny kościół Temppeliaukio w Helsinkach

Modernistyczne korzenie designu – Kowno

Drugie co do wielkości miasto Litwy to dobry wybór, jeśli uwielbiasz dobre wzornictwo w architekturze. Nowo powstające budynki i przestrzenie publiczne w stylu nowoczesnym często inspirowane są lokalnymi przykładami modernizmu Bauhaus. Najlepsze z nich znajdziesz głównie w części zwanej Nowym Miastem, np. Pocztę Główną przy ulicy Laisvės, Muzeum Wojny Vytautas Magnus czy siedzibę Banku Litwy. Warto zobaczyć też ukończony w 2020 roku nietuzinkowy plac V-Plaza. Kowno zachwyca również mnogością muzeów i galerii, których jest tu ponad 60! Nie brakuje też festiwali i targów designu, takich jak Festiwal Architektury w Kownie (KAFe), Tydzień Designu i Biennale w Kownie. Lubisz sztukę uliczną? Rozglądaj się uważnie! Przy zamku znajdziesz m.in. mural Wise Old Man. Inne przykłady oznaczone są np. na mapie Wallographer’s Notes, którą otrzymasz w punkcie informacji turystycznej.

Odważne wzornictwo i pop-up stores – Berlin

Stolica Niemiec słynie nie tylko z popularnych klubów muzycznych, ale też miłości do designu. Przez wielu nazywany jest nawet stolicą europejskiego wzornictwa! Możesz zobaczyć tu takie ikony architektury jak Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohego czy Unite d’Habitation of Berlin Le Corbusiera. Znajdziesz tu aż pięć uczelni wyższych kształcących artystów, w tym na kierunkach wzornictwa. Ich prace sprzedawane są w kreatywnych butikach i pop-up sklepach, takich jak słynne The Store czy Bikini Berlin. Wspaniałe przykłady designu prezentowane są też w galeriach i muzeach, np. w wojennych bunkrach czy na stacjach metra i kolei (np. Hamburger Bahnhof). Miasto żyje również międzynarodowymi targami i festiwalami designu, w tym znanym na całym świecie Berlin Design Week. Kochasz architekturę i wzornictwo Bauhausu? Wybierz się też do Architektur Galerie Berlin oraz założonego w 1919 roku Bauhaus-Archiv.

Minimalizm i nowoczesność – Bilbao

Jeszcze trzy, cztery dekady temu nawet mieszkańcy przemysłowego wtedy Bilbao nie wierzyli w plany stworzenia w Kraju Basków stolicy światowego designu. Dziś nikogo nie trzeba przekonywać, że tak jest – wystarczy rozejrzeć się dokoła. Wybudowano tu budynki według projektu największych współczesnych architektów. Przykłady? Fascynująca bryła Muzeum Guggenheima, która powstała w głowie Franka Gehry’ego. Wygląda wspaniale o każdej porze dnia! W instytucji tej można zobaczyć m.in. wielką rzeźbę Puppy autorstwa Jeffa Koona. Jak na miłośnika designu przystało, wybierz się też na most Zubizuri nad rzeką Nervion, a także do usytuowanego na rogu ulicy Alameda Recalde secesyjnego budynku Casa Montero nazywanego Domem Gaudiego. Wrażenie robią też szklane siedziby z wielkimi oknami Ministerstwa Zdrowia Publicznego i Iberdrola Tower. W Bilbao koniecznie skorzystaj też metra, które zachwyca swoimi nowoczesnymi stacjami.

Zobacz też: Sztuka nowoczesna – 11 galerii i muzeów, które warto odwiedzić

Barok i postindustrializm – Turyn

Przed laty znany jako jeden z głównych włoskich ośrodków przemysłowych Turyn dziś wyrasta nie tylko na najelegantsze miasto kraju, ale też lokalną stolicę designu. Słynie zwłaszcza ze środowiska akademickiego skupionego wokół jakościowego wzornictwa. Ale nie tylko! W trudnych do zliczenia barokowych kamienicach znajdziesz mnogość galerii sztuki i muzeów. Z pewnością zainteresuje Cię Museo Casa Mollino – muzeum prezentujące oryginalny wystrój mieszkania słynnego architekta i projektanta z połowy XX wieku Carla Mollino. Ciekawa jest też Pinacoteca Giovanni e Marella Agnelli, czyli galeria sztuki współczesnej mieszcząca się na ostatnim piętrze budynku Lingotto, dawnej fabryki Fiata. W tym samym budynku na dachu Benedetto Camerana zaprojektował żywy ogród – naparwdę robi wrażenie! W dawnej elektrociepłowni znajdziesz natomiast Fondazione Sandretto Re Rebaudengo, gdzie prezentowana jest sztuka współczesna od lat 60. XX wieku.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów