Home Baza wiedzy Wakacje w Polsce – top 5 miejsc na spokojny wypoczynek

Wakacje w Polsce – top 5 miejsc na spokojny wypoczynek


gdzie na wakacje w Polsce

opublikowane 01 cze 2022

4 minuty

Przed nami sezon urlopowy, a Ty zastanawiasz się, gdzie pojechać na wakacje? Niektórzy najlepiej wypoczywają wśród gwaru deptaków miejscowości turystycznych. Inni do odprężenia i zregenerowania się potrzebują odludzia i ciszy. Należysz do tej drugiej grupy? Dobrze się składa – stworzyliśmy przewodnik po miejscach na urlop w Polsce, w których można odpocząć bez zgiełku i tłumów.

Gdzie wypocząć w wakacje

Dziko i bezludnie – Beskid Niski

To położone pomiędzy Małopolską a Podkarpaciem niewielkie pasmo górskie uważane jest przez wielu za jedno z najdzikszych w Polsce. Na jego szlakach turystycznych nawet latem zdarza się nikogo nie spotkać! To miejsce idealne na wypoczynek dla rodzin z dziećmi lub miłośników rekreacyjnych spacerów po lasach i łąkach. Szczyty Beskidu Niskiego są niskie (najwyższa Lackowa ma 997 m n.p.m.) i przeważnie łatwo dostępne.

Ulokowane w dolinach wioski, często z brakiem dostępu do sieci telefonicznych, stanowią idealną kryjówkę przed pędzącym światem. Na uwagę zasługują malowniczo położone dawne łemkowskie wioski, np. Ropki, Czarne, Bieliczna i Radocyna, a także tereny leśne Magurskiego Parku Narodowego. W Regietowie warto odwiedzić stadninę koni huculskich i lokalną karczmę z łemkowskimi przysmakami takimi jak adzymki, homiłki czy kisełycia. Cisza, spokój, przestrzeń i dzika natura są tu na wyciągnięcie ręki.

Bałtyckie plaże bez tłumów – Piaski

Jeśli kochasz Bałtyk, ale zdecydowanie mniej letnie tłumy na plażach, nie wszystko stracone. Na Mierzei Wiślanej znajdziesz miejsce, które nawet w wysokim sezonie jest stosunkowo opustoszałe. Mowa o Piaskach – rybackiej wiosce położonej tuż przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Znajdziesz tam kilkadziesiąt domów, 2 sklepy, 3 restauracje i 1 kawiarnię, a także spokój, którego nie zagwarantują nadmorskie kurorty. Co ważne, w Piaskach nie ma ośrodków wypoczynkowych, a więc i tłoku.


Tym, co zachwyca w tym miejscu, są plaże, do których prowadzi półkilometrowa ścieżka przez aromatyczny sosnowy las. Kierując się w stronę granicy, można znaleźć zupełnie puste odcinki! Na szczególną uwagę zasługują też okoliczne atrakcje przyrodnicze, np. Skarpa, a więc klif od strony Zalewu Wiślanego, który stanowi idealne tło do sesji fotograficznych. Warto wybrać się też na Górę Pirata, z której jednocześnie można obserwować Zalew i Bałtyk, a także dzikie ptactwo.

Ciemne i tajemnicze – Góry Bystrzyckie

Widzisz nazwę Góry Bystrzyckie i zastanawiasz się, gdzie położone jest to pasmo górskie? To bardzo dobry prognostyk! Podobnie jak Ty, tak o istnieniu tego jednego z najrzadziej zaludnionych miejsc w kraju nie wie większość Polaków. Nawet latem bywa tu niewielu turystów, chociaż tereny te naprawdę zachwycają widokami i mają wiele do zaoferowania. Najwyższym szczytem jest Jagodna, na której stoi wieża widokowa – nie zapomnij aparatu! Pięknie prezentują się tu nie tylko stoki gór, ale też okoliczne miejscowości.

W dolinie Nysy Kłodzkiej, na obrzeżach Gór Bystrzyckich znajdują się poniemieckie wioski i miasteczka o wspaniałej architekturze. Są to m.in. dawne kurorty Dłupole-Zdrój i Międzylesie. Podczas urlopu w Górach Bystrzyckich warto jednak przede wszystkim wybrać się na szlaki turystyczne po lasach i polanach – przeważnie puste, czasami dzikie, ale zawsze piękne. Podczas letnich nocy polecamy zadzierać głowę w górę. Na terenach tych znajdziesz niemal najciemniejsze niebo w Polsce. Gwiazdy będą widoczne jak na dłoni.

Oko w oko z żubrem – Puszcza Borecka

Pomiędzy obleganą przez turystów Krainą Wielkich Jezior mazurskich a odwiedzaną przez miłośników dzikiej przyrody Suwalszczyzną leży Puszcza Borecka. W jej zachwycających, gęstych i bagnistych lasach spotkać możesz nie tylko dzikie ptaki, lisy, zające, jelenie, ale też… żyjące dziko żubry, wilki, jenoty czy bobry! Już to świadczy najlepiej o kameralności tego miejsca, prawda? Jeśli nie natkniesz się na majestatyczne żubry podczas spacerów, możesz wybrać się do Ośrodka Hodowli Żubrów w Wolisku. Pamiętaj, że lokalnym drogom bliżej do kategorii offroad niż lokalnych.


W okolicy warto zobaczyć też stary most kolejowy w Kruklankach, a także wzniesienia, w które obfituje ten teren. Widać z nich jak na dłoni panoramę z okolicznych jezior, strumyków idealnych na kajaki i zachęcających do spacerów czy wycieczek rowerowych lasów. W wakacje w okolicznych wioskach wypatruj miejsc, w których można skosztować lokalnej kuchni. Ponieważ jest to miejsce na pograniczu, oferowane są zarówno np. kartacze z Suwalszczyzny, jak i ryby typowe dla Mazur.

Ciche okna
Zobacz też:

Jak hałas wpływa na zdrowie człowieka?

Polesie Lubelskie

Polesie jest olbrzymią krainą geograficzną, która współcześnie w większości znajduje się na terytorium Białorusi i Ukrainy. W Polsce znajduje się jej zachodni kraniec, który odznacza się wyjątkową dzikością i podmokłymi terenami przełomu Bugu. Tym, co Polesie Lubelskie ma najlepszego do zaoferowania, są tereny przyrodnicze z licznymi jeziorami (np. Moszne, Długie, Łukie i Karaśne), strumieniami, torfowiskami i rozlewiskami. Teren ten jest idealnym miejscem do bytowania dla dzikiego ptactwa – w tym żurawi, które są symbolem Polskiego Parku Narodowego.

Jak zbudować cichy dom
Zobacz też:

Dom bez hałasu


Okolica obfituje w szlaki turystyczne – konne, rowerowe i piesze, a także ścieżki przyrodnicze przez torfowiska, rozlewiska i bagna. W okolicy znajdziesz też wiele kąpielisk i możliwości wzięcia udziału w wyprawach kajakowych m.in. po Bugu. W sierpniu spójrz w niebo – to idealne miejsce do obserwowania gwiazdozbiorów, planet, a także spadających gwiazd podczas Nocy Perseidów. Miłośników tajemnic, etnografii i historii zainteresuje dawny lud Poleszuków, których potomkowie nadal zamieszkują te tereny. Okolica skłania też do wycieczek do Lublina, Włodawy czy Białej Podlaskiej.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów