Home Baza wiedzy 5 naturalnych nawozów do roślin, które zrobisz samodzielnie

5 naturalnych nawozów do roślin, które zrobisz samodzielnie


Jak zadbać o kwiaty na wiosnę

opublikowane 27 mar 2024

4 minuty

Zastanawiasz się, czym najlepiej podlewać kwiaty, żeby ładnie kwitły? Sama woda to za mało w przypadku dekoracyjnych gatunków uprawianych w domu. Konieczne jest też regularne stosowanie odżywek do roślin. Jeśli nie chcesz kupować gotowych mieszanek, możesz samodzielnie zrobić domowy nawóz do kwiatów doniczkowych. W jaki sposób? Sprawdź niżej, jak zrobić samemu nawozy do roślin. Przekonaj się, że domowe odżywki do roślin doniczkowych są tańsze i łatwiejsze w przygotowaniu, niż myślisz.

Z czego zrobić naturalny nawóz? Fusy kawy i herbaty

Zaczynasz dzień od filiżanki aromatycznej kawy lub kubka herbaty? Nie wyrzucaj fusów, które zostaną z parzenia. Stanowią one idealną bazę do zrobienia naturalnego nawozu domowej roboty. Odznaczają się dużą zawartością potasu, fosforu i magnezu, które niezbędne jest do wzrostu roślinom zielonym – zwłaszcza dekoracyjnym z kwiatów, ale też liści. Jak przygotować domowe odżywki do roślin doniczkowych z fusów kawy lub herbaty?

Wystarczy zalać je wodą, odstawić na kilka dni i takim roztworem podlewać doniczkowe rośliny kwasolubne. Fusy kawy lub herbaty można też wymieszać z podłożem w donicy lub wysypać jako wierzchnią jego warstwę. Naturalny nawóz z kawy to dobry wybór do takich gatunków jak m.in. paproć, anturium i trzykrotka. Niewielka ilość takiej domowej odżywki do roślin z fusów będzie odpowiednia też dla lubiących lekko kwaśną ziemię zwartnicy, asparagusa, zielistki, draceny, fikusa, a nawet monstery.

Naturalny nawóz z fusów do kwiatów


Co dodać do domowego nawozu do roślin? Skórki bananów

Wśród domowych nawozów do roślin największą sławą, zasłużenie, cieszy się odżywka ze skórek bananów. Kryją się w nich duże pokłady potasu i fosforu, które wspomagają wzrost roślin – nie tylko doniczkowych. Jak przygotować taki darmowy nawóz do roślin doniczkowych? Przed zjedzeniem banana solidnie umyj jego skórkę. Potem pokrój ją na niewielkie kawałki, wrzuć do butelki, zalej letnią wodą i zakręć. Po kilkunastu godzinach w ciepłym miejscu lub dwóch, trzech dniach w chłodniejszym bananowa odżywka do roślin doniczkowych będzie gotowa. Upewnisz się, że już pora, gdy woda zmieni kolor i straci swoją klarowność, będzie też mieć specyficzny zapach. Naturalny nawóz do roślin kwitnących przygotowany ze skórek bananów należy do podlewania roślin rozcieńczać wodą w proporcjach 1:1.

Jak często go stosować? Podobnie jak w przypadku nawozów sztucznych każda przesada jest szkodliwa. Zaleca się więc, aby nie używać odżywki ze sfermentowanych skórek bananów do każdego podlewania. Lepszym pomysłem jest stosowanie jej co drugie lub trzecie nawadnianie roślin doniczkowych. Jakie gatunki odwdzięczą się za używanie domowego nawozu z bananów wspaniałym przyrostem i kwitnieniem? Wszystkie gatunki doniczkowych roślin kwitnących, a zwłaszcza storczyki.

Skórka z banana jako nawóz do kwiatów


Jaki domowy nawóz do roślin doniczkowych wybrać? Skorupki jaj

Nie wiesz, czym nawozić kwiaty doniczkowe w domu i czym zastąpić drogie nawozy? Jeśli ma to być preparat nie tylko skuteczny, ale też tani i łatwy w przygotowaniu, odpowiedzią mogą być skorupki jajek. To naturalny sposób na piękne rośliny w domu, dzięki wysokiej zawartości azotu i związków wapnia. Do przygotowania takiej odżywki do roślin doniczkowych potrzebujesz tylko umyte z resztek jaj skorupki, słoik lub butelkę i ciepłą wodę. Do pojemnika kruszy się skorupki, zalewa wodą i ostawia na kilka dni. Możesz też użyć wody z gotowania jaj.

Czy taki domowy nawóz do roślin doniczkowych będzie odpowiedni do wszystkich gatunków uprawianych w domu? Zdecydowanie nie. Ze względu na zawartość wapnia odżywka ta może zmieniać pH podłoża na zasadowe i odkwaszać ziemię. Nie podlewaj więc nią m.in. paproci i wrzosów. Jakie kwiaty doniczkowe podlewać wodą z jajek? Stosowana z umiarem będzie dobrze działać na takie gatunki jak m.in. sansewieria, grubosz czy hoja.


Jak zrobić nawóz z odpadów kuchennych? Woda z akwarium

Jakie są naturalne sposoby na piękne kwiaty, które nie wymagają wcześniejszego przygotowania odżywki? Odpowiedzią na to pytanie są – woda z gotowanych warzyw oraz woda z akwarium. Trudno nazwać je nawozami domowej roboty, gdyż nie wymagają nakładów pracy. Spełniają jednak dokładnie taką samą funkcję jak najlepsze nawozy dla roślin domowych. Po ich stosowaniu rośliny doniczkowe stają się bujniejsze i będą rosły szybciej – zwłaszcza jeśli będą stać na parapecie lub niewielkiej odległości od okna, gdzie mogą liczyć na kontakt z rozproszonymi promieniami słonecznymi.

Dlaczego? W wodzie z akwarium znajdują się m.in. rozkładające się resztki roślin wodnych, a także bogate w składniki odżywcze odpady organiczne. Dodatkową zaletą takiego naturalnego sposobu na piękne kwiaty jest fakt, że woda z akwarium jest odstana i ciepła, co bardzo lubią rośliny. Chociaż metoda ta sprawdzi się przy wszystkich gatunkach roślin doniczkowych, szczególnie polecamy go do gatunków kwitnących. Jeśli więc hodujesz rybki, krewetki lub uprawiasz rośliny akwariowe, pamiętaj, aby wodę z podmiany wlewać do doniczek. To najlepsza odpowiedź na pytanie o to, czym najlepiej podlewać kwiaty, żeby ładnie kwitły.

Jaka jest najlepsza odżywka do roślin domowych? Drożdże

Myślisz naturalne nawozy dla kwiatów doniczkowych i od razu przypominasz sobie o podlewaniu roślin wodnym roztworem drożdży? Słusznie! Wśród domowych nawozów do kwiatów doniczkowych właśnie drożdżowa odżywka jest jedną z najczęściej polecanych. Znajdziesz w nim takie składniki jak: witaminy z grupy B, witaminę E, fosfor, magnez i potas, a także mangan, jod, wapń, cynk i żelazo. Drożdżowy nawóz do roślin doniczkowych nie tylko pobudza rośliny do wzrostu i zapewnia bujniejsze kwitnienie czy wzmacnia system korzeniowy. Jest też tania – do jej przygotowania wystarczy kostka drożdży świeżych lub jedno opakowanie drożdży suchych oraz woda.

Najlepsza odżywka do roślin domowych na bazie drożdży to nawóz niesfermentowany – wystarczy odczekać godzinę od rozpuszczenia drożdży w wodzie (50 g na 5 l) i od razu podlewać. Często jako naturalne sposoby na piękne kwiaty wymieniany jest też nawóz z drożdży sfermentowany. Aby go uzyskać, do wodnego roztworu drożdży dodaje się też cukier (100 g drożdży, 10 l wody i 100 g cukru) i odstawia całość na kilka dni. Taka domowa odżywka do roślin wymaga rozcieńczania. Jakie gatunki roślin doniczkowych można zasilać takim naturalnym nawozem domowej roboty? Szczególnie polecana jest do storczyków i skrzydłokwiatów.

Wodny roztwór drożdży

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów