Home Baza wiedzy 5 roślin odstraszających komary na taras i balkon

5 roślin odstraszających komary na taras i balkon


Rośliny na balkon odstraszające komary

opublikowane 07 maj 2024

3 minuty

Nie ma chyba bardziej irytującego dźwięku niż bzyczenie komara koło ucha. Jeśli wiosną i latem chcesz w spokoju spędzać czas na tarasie czy balkonie, odpowiednio je przygotuj. Oprócz zapachowych świec czy moskitier w tym miejscu relaksu przydadzą się też rośliny odstraszające komary. Nie tylko ochronią Cię przed owadami, ale też będą naturalną dekoracją. Jakie gatunki wybrać?

SPIS TREŚCI:

 1. Gdzie ustawić rośliny odstraszające komary?
 2. Rośliny odstraszające komary – lawenda
 3. Jak odstraszyć komary? Bazylia
 4. Naturalna ochrona przed komarami – mięta
 5. Roślina na komary – pelargonia cytrynowa
 6. Roślina antykomarowa – rozmaryn
 7. Roślina odstraszająca komary – piołun
 8. Jaka roślina odstrasza komary? Eukaliptus

Gdzie ustawić rośliny odstraszające komary?

Planujesz aranżację tarasu czy balkonu na tegoroczny sezon wiosenno-letni? Pamiętaj, że w tym salonie na otwartym powietrzu nie powinno zabraknąć nie tylko mebli, ale też roślin odstraszających komary. Pełnią one podwójną funkcję – chronią przed krwiożerczymi owadami, ale też ozdabiają przestrzeń.

Poniżej wymienione gatunki roślin najlepiej uprawiać w donicach. Zależnie od stylu i wielkości tarasu czy balkonu mogą to być modele o różnych wymiarach i wykonane z rozmaitych materiałów, np. terakoty, betonu, drewna, wikliny czy tworzywa sztucznego. Ustawiaj je blisko mebli tarasowych czy balkonowych, na których się siedzi. Dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli nie masz zamontowanych moskitier w oknach, jest też ustawienie roślin odstraszających komary na parapecie okna.

Gdzie ustawić kwiaty na balkonie


Rośliny odstraszające komary – lawenda

Ta kojarząca się z Prowansją niepozorna roślina odznacza się nie tylko ciekawym wyglądem, łatwą pielęgnacją, ale też intensywnym i przyjemnym dla ludzkiego nosa zapachem. Odpowiadają za niego takie olejki eteryczne jak linalol i octan linalilu, których nie znoszą komary. Wystarczy kilka sadzonek lawendy, aby uzyskać aromatyczny i wolny od owadów taras czy balkon. Pamiętaj, że lawenda – niezależnie od odmiany – lubi słoneczne stanowiska i najlepiej rośnie na parapetach, tarasach i balkonach o wystawie południowej lub zachodniej. Tę roślinę odstraszającą komary warto sadzić w podłożu przepuszczalnym, np. ziemi ogrodowej zmieszanej z piaskiem czy żwirem i zrobić na dnie warstwę drenażową np. z keramzytu. Ważne jest też regularne, choć niezbyt obfite podlewanie – szczególnie w okresie upałów.

Lawenda na balkonie odstrasza komary


Jak odstraszyć komary? Bazylia

Niewiele osób wie, że ta popularna w kuchni roślina nie tylko jest smaczna, ale również ma właściwości odstraszające komary. Za jej intensywny zapach odpowiadają takie olejki eteryczne jak eugenol i cyneol. Działają one odpychająco na owady, ale są przyjemne dla ludzkiego nosa. Decydując się na uprawę bazylii na balkonie czy tarasie, warto stworzyć większą ziołową donicę z innymi gatunkami, np. również odstraszającym komary rozmarynem. Gdzie ustawić tę roślinę odstraszającą komary? Bazylia, podobnie jak większość ziół, preferuje słoneczne stanowiska, ale nie zaszkodzi jej także miejsce w półcieniu. Gleba w donicy powinna być dobrze nawodniona, ale uważaj, aby nie przelać sadzonki. Efektem może być gnicie korzeni i zamieranie rośliny.

Bazylia na balkonie


Naturalna ochrona przed komarami – mięta

Lubisz dodawać listki mięty do napojów czy dań, a może wolisz sączyć gorący napar miętowy? Z pewnością ucieszy Cię wiadomość, że uprawa tej rośliny na balkonie i tarasie może też odstraszać komary i inne insekty. Mięta zawiera olejek mentolowy o świeżym i przyjemnie kojarzącym się zapachu, który jednak działa odpychająco na owady. Jeśli chcesz uprawiać ją w donicy na balkonie czy tarasie, pamiętaj, że gatunek ten lubi miejsca w półcieniu, np. na parapecie okna. Zbyt intensywne promienie słońca padające wprost na liście mięty mogą ją poparzyć. Donice dla tej rośliny odstraszającej komary wypełniaj ziemią ogrodową i podlewają ją umiarkowanie, aby była wilgotna, a nie mokra.

Mięta na balkonie


Roślina na komary – pelargonia cytrynowa

Uprawiana w donicach pelargonia cytrynowa (łac. pelargonium citrosum) znana też jako pelargonia zapachowa czy pachnąca swoją nazwę zawdzięcza specyficznemu, cytrusowemu aromatowi liści. Odpowiadają za niego olejki eteryczne takie jak geraniol i cytronelol, które skutecznie odstraszają komary. Roślina ta jest łatwa w uprawie, a do tego dekoracyjna ze względu na niewielkie, barwne kwiatostany. Pelargonia cytrynowa potrzebuje słonecznego stanowiska i dobrze przepuszczalnej gleby, dlatego zadbaj o drenaż w donicy. Podlewaj tę roślinę odstraszającą komary regularne, ale umiarkowane, aby uniknąć nadmiernego namakania, a w efekcie gnicia korzeni.


Roślina antykomarowa – rozmaryn

Rozmaryn jest kolejnym ziołem, które może zarówno wzbogacać aromat dań czy napojów, ale też odstraszać komary. Jego silny zapach wynika z występowania w listkach i łodygach olejów eterycznych takich jak kamfora i borneol. Tę roślinę odstraszającą komary można uprawiać w doniczkach na balkonie lub tarasie, o ile zapewni się jej stanowisko w pełni nasłonecznione, np. na poręczy czy na dobrze doświetlonym kawałku podłogi. Najlepiej rośnie w podłożu dobrze odprowadzającym wilgoć,  a więc np. mieszance ziemi ogrodowej z piaskiem. Pamiętaj też, że rozmaryn jest odporny na suszę, więc podlewaj go umiarkowanie.

Rozmaryn na balkonie

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów