Nowoczesny-dom
Architektura

Budowa domu – trendy 2018

Architektura i budownictwo podlegają trendom w tym samym stopniu, co każda inna dziedzina sztuki. Popularność zyskują coraz to nowe rozwiązania architektoniczne, materiały budowlane, bryły czy elementy stolarki otworowej. Jak wygląda modelowa budowa domu w 2018 roku? Jakie rozwiązania zaproponowali trendsetterzy w branży?

 

Punkt zero

Zanim wbijemy pierwszą łopatę w miejscu budowy naszego nowego domu, czeka nas mnóstwo pracy umysłowej. Wybór odpowiedniej działki, projektu, materiałów, wykonawców… wszystkie te procesy są niezwykle czaso- i pracochłonne głównie dlatego, że jest w czym wybierać. Ta rynkowa klęska urodzaju sprawia, że coraz trudniej zdecydować się na konkretne rozwiązanie. Z pomocą przychodzą więc trendy wyznaczające tylko (lub aż), co jest bardziej popularne w danym momencie.

W budownictwie europejskim zmienia się wiele, jednak tempo zmian wciąż jest nieco niższe niż za oceanem. Inwestorzy wolą materiały trwalsze i bardziej wytrzymałe, jednocześnie szukając oszczędności w innych miejscach.

Planowanie-budowy-domu-Oknoplast

 

Popularne materiały budowlane

To, czy dany materiał zdobywa popularność, jest podyktowane w dużej mierze przepisami prawnymi, dotyczącymi budowy domów. Ściany budowane od 2017 roku muszą posiadać współczynnik przenikania ciepła wynoszący maksymalnie 0,23 W/m2K, jednak już od 2021 roku wymagany będzie parametr o trzy setne niższy. W 2018 roku przezornie wybierzemy więc ściany dwuwarstwowe wykonane z betonu komórkowego. Ocieplimy je zaś styropianem.

Nieco inaczej ma się rzecz z izolowaniem poddaszy – bijącą rekordy popularności wełnę mineralną coraz częściej zamieniamy na piankę poliuretanową. Z kolei pokrycie dachowe wykonujemy zwykle z blachodachówki lub dachówki ceramicznej (nieco droższej).

Ściany, zgodnie z trendami panującymi w 2018 roku, „przykrywamy” standardowym tynkiem, choć chętniej korzystamy już z okładzin drewnianych. Zwykle są to akcenty uatrakcyjniające wygląd elewacji domu.

Trendy w stolarce otworowej

Niewiele zmienia się w tym względzie. Od kilku lat coraz popularniejsze stają się okna PCV z ruchomym słupkiem, takie jak system PIXEL. Zwracamy też większą uwagę na stronę wizualną okien i drzwi. Niezwykle popularnym kolorem okładzin zewnętrznych i wewnętrznych w oknach stał się antracyt, z kolei drzwi – niezależnie od materiału – najchętniej widujemy w okładzinach imitujących drewno.

 

Okna Pixel atracyt

Okna Pixel Oknoplast- atracyt quarz

 

Na czym oszczędzamy podczas budowy domu?

Na cięciach budżetowych cierpi podpiwniczenie domu – rezygnujemy z niego coraz częściej, zwykle decydując się na alternatywę w postaci większego garażu, komórki czy wolnostojącej szopy ogrodowej, w której przechowamy narzędzia i urządzenia. Czasem rozpoczynamy oszczędzanie już od wyboru projektu – warto pamiętać, że gotowe rozwiązanie jest o wiele tańsze niż plan tworzony na indywidualne zamówienie.

 
Poznaj nasze okna

Skomentuj

Budowa domu – trendy 2018

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry