Home Baza wiedzy Budowa domu – trendy 2018

Budowa domu – trendy 2018


Nowoczesny-dom

opublikowane 08 cze 2018

2 minuty

Architektura i budownictwo podlegają trendom w tym samym stopniu, co każda inna dziedzina sztuki. Popularność zyskują coraz to nowe rozwiązania architektoniczne, materiały budowlane, bryły czy elementy stolarki otworowej. Jak wygląda modelowa budowa domu w 2018 roku? Jakie rozwiązania zaproponowali trendsetterzy w branży?

Punkt zero

Zanim wbijemy pierwszą łopatę w miejscu budowy naszego nowego domu, czeka nas mnóstwo pracy umysłowej. Wybór odpowiedniej działki, projektu, materiałów, wykonawców… wszystkie te procesy są niezwykle czaso- i pracochłonne głównie dlatego, że jest w czym wybierać. Ta rynkowa klęska urodzaju sprawia, że coraz trudniej zdecydować się na konkretne rozwiązanie. Z pomocą przychodzą więc trendy wyznaczające tylko (lub aż), co jest bardziej popularne w danym momencie. W budownictwie europejskim zmienia się wiele, jednak tempo zmian wciąż jest nieco niższe niż za oceanem. Inwestorzy wolą materiały trwalsze i bardziej wytrzymałe, jednocześnie szukając oszczędności w innych miejscach.

Planowanie-budowy-domu-Oknoplast

Popularne materiały budowlane

To, czy dany materiał zdobywa popularność, jest podyktowane w dużej mierze przepisami prawnymi, dotyczącymi budowy domów. Ściany budowane od 2017 roku muszą posiadać współczynnik przenikania ciepła wynoszący maksymalnie 0,23 W/m²K, jednak już od 2021 roku wymagany będzie parametr o trzy setne niższy. W 2018 roku przezornie wybierzemy więc ściany dwuwarstwowe wykonane z betonu komórkowego. Ocieplimy je zaś styropianem. Nieco inaczej ma się rzecz z izolowaniem poddaszy – bijącą rekordy popularności wełnę mineralną coraz częściej zamieniamy na piankę poliuretanową. Z kolei pokrycie dachowe wykonujemy zwykle z blachodachówki lub dachówki ceramicznej (nieco droższej). Ściany, zgodnie z trendami panującymi w 2018 roku, „przykrywamy” standardowym tynkiem, choć chętniej korzystamy już z okładzin drewnianych. Zwykle są to akcenty uatrakcyjniające wygląd elewacji domu.

Trendy w stolarce otworowej

Niewiele zmienia się w tym względzie. Od kilku lat coraz popularniejsze stają się okna PVC z ruchomym słupkiem, takie jak system PIXEL. Zwracamy też większą uwagę na stronę wizualną okien i drzwi. Niezwykle popularnym kolorem okładzin zewnętrznych i wewnętrznych w oknach stał się antracyt, z kolei drzwi – niezależnie od materiału – najchętniej widujemy w okładzinach imitujących drewno.  

Okna Pixel atracyt
Okna Pixel Oknoplast – atracyt quarz

Na czym oszczędzamy podczas budowy domu?

Na cięciach budżetowych cierpi podpiwniczenie domu – rezygnujemy z niego coraz częściej, zwykle decydując się na alternatywę w postaci większego garażu, komórki czy wolnostojącej szopy ogrodowej, w której przechowamy narzędzia i urządzenia. Czasem rozpoczynamy oszczędzanie już od wyboru projektu – warto pamiętać, że gotowe rozwiązanie jest o wiele tańsze niż plan tworzony na indywidualne zamówienie.  

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów