Home Baza wiedzy Co to jest węgarek w oknie

Co to jest węgarek w oknie


Co to jest węgarek w oknie

opublikowane 17 kwi 2019

3 minuty

Jeśli dotąd nie interesowaliście się za bardzo technicznymi aspektami okien, węgarek w oknie pewnie niewiele Wam mówi. Chociaż sama definicja zajmie nie więcej, niż jedno zdanie, warto wejść w temat nieco głębiej i dowiedzieć się, do czego tak naprawdę służy ta niepozorna modyfikacja.

Aby wyrysować sobie pełen obraz warto cofnąć się do czasów, gdy domy powszechnie budowane były z cegły. Wówczas otwory okienne planowano tak, by od strony zewnętrznej były nieco mniejsze, niż od wewnątrz. Efekt ten uzyskiwano właśnie z pomocą węgarka.

Mówiąc w skrócie: węgarek (lub węgar) to wystający fragment ściany przy otworze okiennym, otrzymywany dzięki wysunięciu cegieł na nieznaczną odległość. W przypadku ścian drewnianych lub betonowych rolę wysuniętych cegieł przejmują dodatkowe słupki.


Do czego potrzebny jest węgarek?

Najczęściej węgarek stosowano po to, by zapobiec wypadnięciu okna z ościeżnicy na zewnątrz budynku – było to po prostu kolejne zabezpieczenie, tanie w produkcji, a jednocześnie znacząco zwiększające bezpieczeństwo przechodzących w pobliżu budynku.

Chociaż techniki montażu okien znacząca się zmieniły, także i dziś wykonuje się ościeżnice z węgarkami. Dzieje się tak dlatego, że stanowią one dodatkową ochronę przed zacinającymi opadami deszczu oraz podmuchami silnego wiatru – osłaniają najbardziej newralgiczne miejsca łączeń ramy okna z ościeżnicą.


Nowoczesny dom z węgarkami

W starych, ceglanych domach, wykonanie węgarków w ościeżnicach nie było bardzo problematyczne, wymagało jednak nieco więcej materiału oraz przemyślenia tego już zanim rozpoczął się etap budowy ściany. Nowoczesne ściany z betonu komórkowego buduje się szybko, a do tego umieszczenie w nich węgarków jest banalnie proste. Wystarczy do otworu okiennego przylepić wycięte na wymiar paski betonu komórkowego o grubości nieprzekraczającej 5 cm. Z oczywistych względów węgarek w oknie montujemy tylko po bokach oraz u góry ościeżnicy – zabezpieczeniem dolnej krawędzi zajmuje się parapet.

Istnieje jeszcze jedna cecha, która każe nam rozważyć zamontowanie węgarków także w nowoczesnych domach. Zmniejszenie otworu zewnętrznego okna redukuje nieco powstawanie mostka termicznego, który jest niestety nieodłączną częścią okna.


Węgarek w oknie a montaż

Zainstalowanie węgarka nie jest niestety zupełnie obojętne dla okna – może bowiem sprawić nieco problemów w montażu. Nie dotyczy to ściany trzywarstwowej, ponieważ wykonanie w niej węgarka sprowadza się jedynie do zrobienia mniejszego otworu okiennego w zewnętrznej warstwie. Inaczej ma się rzecz w przypadku ściany jednowarstwowej. O ile od strony wewnętrznej nic się nie zmienia, to już montaż ciepły z zewnątrz jest mocno utrudniony – niełatwo zmieścić taśmę paroprzepuszczalną, by właściwie przykleić ją do węgarka.

Zamiast tego do ościeżnicy przykleja się specjalne listwy plastikowe, dzięki którym tynk elewacyjny szczelnie i mocno się połączy. Taśmę przykleja się wówczas tylko w miejscu łączenia ościeżnicy z parapetem zewnętrznym.

W przypadku ściany dwuwarstwowej będziemy niestety musieli zrezygnować z klasycznego węgarka. Możemy jednak skonstruować całkiem udany zamiennik już po zainstalowaniu okna. Zrobimy go z warstwy ocieplenia – na przykład styropianu, kładąc ją tak, by częściowo nachodziła na ościeżnicę, dzięki czemu ograniczymy powstawanie mostka termicznego.

W każdej sytuacji skonstruowanie węgarka jest więc ciekawym i praktycznym pomysłem, a przy tym generującym niewielkie koszty. Warto go przemyśleć i dopisać do listy rzeczy, o których należy pamiętać podczas budowy domu.

Dowiedz się więcej o montażu okien PVC!

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

Okno Koncept Oknoplast
Koncept

Okno KONCEPT to uniwersalne połącznie klasycznej estetyki i użytkowych właściwości, które sprawdzą się w budynkach wielorodzinnych, szeregowych, czy jednorodzinnych. Prosty, geometryczny profil okna KONCEPT kryje w sobie optymalne rozwiązania technologiczne: zaczepy antywyważeniowe SafetyPlus dla większego bezpieczeństwa, czy mechanizm blokowania uchyłu dla lepszego komfortu.

Okno Winergetic Premium Passive - Oknoplast
Prywatne: Winergetic Premium Passive

WINERGETIC PREMIUM PASSIVE to system zaprojektowany z myślą o rosnących potrzebach oszczędzania energii i nowych trendach w budownictwie. Konstrukcja okna z autorskim wzmocnieniem termicznym SpaceBlock efektywnie izoluje od chłodu i upału.

Pixel

System PIXEL to wyważone połączenie elegancji, estetyki i funkcjonalności. Industrialny charakter zyskał dzięki zastosowaniu profili bez zaokrągleń oraz ostro zarysowanej listwie przyszybowej. Okno PIXEL to nie tylko wyjątkowy design. Doskonałe parametry izolacji termicznej i akustycznej, większa powierzchnia szyb oraz możliwość wyboru wąskiego słupka ruchomego z symetrycznie umieszczoną klamką centralą sprawiają, że system PIXEL to uniwersalny wybór.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów