Drzwi

Drzwi HPL – co warto o nich wiedzieć?

Choć najczęściej do naszych domów i mieszkań wybieramy drzwi drewniane, z PVC lub aluminium, to nie koniec możliwości dostępnych obecnie na rynku. Poza przestrzeniami prywatnymi drzwi drewniane nie zawsze dobrze się sprawdzają. W końcu inne potrzeby będą mieć pracownicy biura czy personel i pacjenci szpitala, a inne mieszkańcy bloku. Jednym z ciekawszych, choć wciąż niezbyt popularnych rozwiązań, są drzwi HPL. Sprawdźmy, co warto o nich wiedzieć!


Czym są laminaty HPL?

Choć mało znane, drzwi HPL, czyli High Pressure Laminates to jeden z najbardziej odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów, z których wykonuje się obecnie skrzydła i ościeżnicę. Sekretem wytrzymałości tego typu konstrukcji jest sprasowanie kilku lub kilkunastu warstw papieru impregnowanego. Proces ten wykonuje się pod ciśnieniem wynoszącym nawet 9 MPa oraz w wysokiej temperaturze do 150 °C. Tak utworzona powierzchnia jest dodatkowo pokryta warstwą dekoracyjną, oczywiście również zaimpregnowaną oraz (opcjonalnie) kolejną warstwą, chroniącą przed warunkami atmosferycznymi.

Gdzie warto zastosować drzwi HPL?

Największym atutem laminatów wysokociśnieniowych jest ich odporność na eksploatację i ścieranie, a także łatwość utrzymania w czystości, dlatego drzwi tego typu montuje się najczęściej w obiektach użyteczności publicznej – szpitalach, szkołach czy urzędach.

Ważny jest także fakt, że dodatkową warstwą laminatu możemy pokryć istniejące drzwi wykonane z innych materiałów (na przykład z drewna), co nie tylko w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na parametry techniczne skrzydła, ale także ochroni je przed czynnikami eksploatacyjnymi oraz nada mu czysty, nowoczesny wygląd. Oczywiście laminat nakłada się wówczas także na ościeżnicę, aby zachować spójny i estetyczny design.

Tańsza alternatywa

Poza wytrzymałymi drzwiami HPL, we wspomnianych wyżej obiektach stosuje się często ich tańsze odpowiedniki, wykonane z laminatu cienkowarstwowego – CPL. Są to mniej wytrzymałe i cieńsze drzwi, konkurują jednak z drzwiami HPL przystępną ceną, co skłania wielu właścicieli i dyrektorów placówek publicznych do wyboru zamiennika.

Przed czym chronią drzwi HPL?

Drzwi w urzędzie czy szpitalu narażone są na zupełnie inne natężenie czynników eksploatacyjnych niż drzwi wewnętrzne w domach mieszkalnych. Podczas gdy kilkuosobowa rodzina otwiera i zamyka drzwi do pokoju kilka lub kilkanaście razy w ciągu dnia, drzwi do sali szpitalnej mogą w tym samym czasie przebyć nawet kilkaset cykli! Właśnie dlatego w takich miejscach potrzebne są drzwi chroniące przed uderzeniami, otarciami, o wytrzymałych zawiasach i łatwej do utrzymania w czystości powierzchni. Wszystkie te cechy spełniają drzwi wykonane z laminatu HPL.

Chcesz dowiedzieć się więcej o drzwiach? Sprawdź drzwi wejściowe PVC OKNOPLAST i aluminiowe drzwi Aluhaus.


Okna Prismatic

Okna Prismatic


Poznaj nasze okna

Drzwi HPL – co warto o nich wiedzieć?
Do góry