Home Baza wiedzy Kiedy montować drzwi zewnętrzne, a kiedy wewnętrzne?

Kiedy montować drzwi zewnętrzne, a kiedy wewnętrzne?


Drzwi wejściowe Tenvis Aluhaus

opublikowane 04 paź 2018

2 minuty

Nie ma aspektu budowy domu, który byłby mniej istotny od pozostałych. To przedsięwzięcie wymagające absolutnego skupienia i wyboru najlepszych możliwych rozwiązań od początku (na długie miesiące przed rozpoczęciem budowy) aż po sam koniec. Wśród tysięcy pytań, które nasuną nam się podczas tworzenia planu, pojawi się także i to: kiedy montować drzwi zewnętrzne, a kiedy wewnętrzne?

Diabeł tkwi w szczegółach

Nie tylko wybór odpowiednich drzwi stanowi wyzwanie dla inwestorów. Ważne jest także to, w jaki sposób oraz kiedy dokładnie należy je zamontować. Zbyt wczesna instalacja drzwi może poskutkować ich uszkodzeniem (w toku zwykłych prac budowlano-remontowych), powstawaniem mostków termicznych, a co za tym idzie – nieszczelnościami czy powstawaniem grzyba. Jakie więc mamy opcje?

Drzwi tymczasowe

Choć wielu inwestorów unika tego rozwiązania z powodu jego kosztów, jest to dobre wyjście w przypadku, gdy chcemy częściowo zabezpieczyć budynek przed utratą ciepła. Drzwi na budowę kosztują około stu złotych, nie jest to więc duży wydatek, a dzięki niemu możemy uniknąć uszkodzenia nowych, znacznie droższych drzwi zewnętrznych.

Drzwi właściwe

Drzwi zewnętrzne, które finalnie będą ozdobą naszego mieszkania należy zamontować dopiero po zakończeniu prac mokrych wewnątrz domu. Jeśli jednak korzystamy ze wspomnianych wyżej drzwi tymczasowych, możemy poczekać z montażem drzwi na sam koniec budowy, już na etapie wykańczania. Zanim wstawimy gotowe drzwi, należy odpowiednio przygotować ościeżnicę – w tym celu dokładnie czyścimy mur, do którego zostanie przytwierdzona, a następnie gruntujemy. Warto rozważyć także montaż z wykorzystaniem taśm paroizolacyjnych, które uchronią nas przed stratami ciepła w okolicach wejścia.

Drzwi wewnętrzne

Drzwi w przejściach pomiędzy pomieszczeniami montuje się na samym końcu – w chwili, gdy gotowe są już ściany oraz podłogi. Aby jak najbardziej ułatwić ten proces, warto wcześniej go zaplanować – zaznaczyć planowany poziom posadzek (unikniemy dzięki temu przycinaniu skrzydeł) oraz zawczasu wziąć pod uwagę wymiary ościeżnic i przygotować odpowiednie otwory.

Materiał na drzwi

Drewniane, stalowe czy aluminiowe? O ile materiał drzwi wewnętrznych jest kwestią drugorzędną, o tyle drzwi zewnętrzne powinny być wykonane z najwyższej jakości surowców, gwarantujących świetną izolację termiczną i akustyczną oraz walory antywłamaniowe. Dla wielbicieli klasycznych rozwiązań z pewnością najlepszym wyborem okażą się drzwi z drewna, choć warto zwrócić uwagę na fakt, że drzwi aluminiowe oraz stalowe występują także w okleinach drewnianych. Pozwala to zachować styl drewniany przy jednoczesnym korzystaniu z rewelacyjnych właściwości termicznych drzwi z metalu. Budowniczowie nowoczesnych domów częściej stawiają na odpowiadające im rozwiązania – na przykład drzwi z aluminium. Niezależnie od tego, jakie drzwi wybierzecie, pamiętajcie, by zamontować je w odpowiednim momencie! Dowiedz się więcej o nowoczesnych drzwiach aluminiowych!

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów