drzwi tarasowe HST Premium
Porady

Jak dbać o drzwi tarasowe jesienią?

Chociaż drzwi tarasowe najczęściej służą nam wiosną i latem, również jesienią często są one wykorzystywane jako drugie wejście do domu. To właśnie o tej porze roku w ogrodzie mamy najwięcej pracy przy sadzeniu i przycinaniu drzewa oraz krzewów czy przy grabieniu liści. Resztki ziemi i wyschniętych części roślin mogą dostać się do mechanizmu tarasowych drzwi przesuwnych i je zanieczyszczać, powodując problemy w ich działaniu. Co zrobić, aby temu zapobiec? Podpowiadamy!

Usuwanie zanieczyszczeń z progu i mechanizmu

Pierwszym krokiem podczas jesiennej pielęgnacji i konserwacji drzwi tarasowych powinno być oczyszczenie ich progu oraz mechanizmu otwierania i zamykania z zalegających zabrudzeń, np. piasku, resztek roślin, suchych liści, patyczków, papierków. Najwięcej tego typu zabrudzeń gromadzi się w dolnej listwie drzwi uchylno-przesuwnych (w modelach PSK i PSK Z), która wykonana jest ze standardowego profilu ramy okiennej. Zanieczyszczenia należy usunąć także z progu modeli drzwi tarasowych z obniżonym progiem (SLIDE) czy też z progiem wpuszczonym w posadzkę (HST i HST Premium). Jak to zrobić? Najprostszym sposobem jest wykorzystanie odkurzacza ze zwężaną lub szczotkową końcówką, dzięki której można dotrzeć do zakamarków progu. Jeśli nie potrafisz usunąć zanieczyszczeń odkurzaczem, możesz sięgnąć po zwilżoną miękką szmatkę lub sprężone powietrze.

Kontrola zużycia okuć

Niezwykle istotnym etapem, zwłaszcza w obliczu zbliżającej się zimy, jest kontrola zużycia okuć, zamków, klamek drzwi tarasowych. Trzeba sprawdzić, czy się nie poluzowały lub nie zniszczyły w wyniku długotrwałego użytkowania. Jak to zrobić? Spróbuj poruszyć wszystkimi widocznymi tzw. gołym okiem elementami metalowymi oraz klamką. Jeśli któryś z nich jest poluzowany, należy go przykręcić (o ile jest taka możliwość). Części widocznie zużyte należy wymienić. Żeby je zamówić, a także umówić serwis, najlepiej skontaktuj się z naszymi punktami sprzedaży. Pozostałe ruchome elementy okuć należy nasmarować. W tym celu stosuje się najczęściej albo wazelinę techniczną, albo olej maszynowy. Przed przystąpieniem do smarowania sprawdź, jaki środek polecany jest przez producenta Twoich drzwi tarasowych.

Mycie ram i przeszkleń

Krokiem trzecim podczas przygotowywania drzwi tarasowych do sezonu zimowego jest ich dokładne umycie. Wyczyścić należy nie tylko szyby, ale także ramy drzwi tarasowych. Jak to zrobić? Podobnie jak w przypadku stolarki okiennej zastosuj do czyszczenia ram delikatne środki chemiczne o neutralnym pH, np. rozcieńczony w wodzie łagodny płyn do mycia naczyń. Nie mogą to być produkty z rozpuszczalnikami i substancjami penetrującymi. Pod żadnym pozorem nie stosuj też środków do szorowania z substancjami ściernymi, np. past czy mleczka. Mogą one nie tylko pozostawić na powierzchni profili nieestetyczne rysy, ale także odbarwić okleinę. Do szyb zastosuj specjalny płyn do przeszkleń lub jeden ze specyfików, które polecamy na naszym blogu w artykule „5 sprawdzonych sposobów na okna bez smug”.

Konserwacja uszczelek

Po wyczyszczeniu ram i przeszkleń drzwi tarasowych przychodzi pora na przegląd i konserwację uszczelek. Od ich dobrej kondycji zależy w dużej mierze szczelność drzwi. Co sprawdzić podczas takiej inspekcji? Przede wszystkim elastyczność – jeśli uszczelki drzwi tarasowych są sparciałe, porowate, kruszą się, mają widoczne spękania lub są trwale odkształcone, wymagają wymiany. Zadanie to możesz powierzyć naszym serwisantom. Jeśli uszczelki spełniają nadal swoją rolę i wizualnie wyglądają dobrze, wystarczy, że je nasmarujesz. Jakiego środka użyć? Sięgnij po wazelinę techniczną lub smar z żywicami silikonowymi, np. przeznaczony specjalnie do uszczelek okien i drzwi tarasowych. Do uszczelek ze sztucznego kauczuku EPDM nie stosuj tłustych i żrących środków.

Chcesz wiedzieć więcej o przesuwnych drzwiach tarasowych z naszej oferty? Przeczytaj nasz artykuł „Przesuwne drzwi tarasowe – jakie wybrać?” i dowiedz się, który typ będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.


Okna Prismatic

Okna Prismatic


Poznaj nasze okna

Jak dbać o drzwi tarasowe jesienią?
Do góry