Home Baza wiedzy Jak eksponować dzieła sztuki w domu?

Jak eksponować dzieła sztuki w domu?


Dzieła sztuki nowoczesnej i współczesnej zobaczyć można nie tylko w galeriach czy muzeach. Są one także częścią prywatnych kolekcji, a przez to także elementem aranżacji domowych czy firmowych wnętrz. Aby wydobyć cały ich potencjał i nie zaszkodzić im niewłaściwymi warunkami, warto znać kilka zasad. Podpowiadamy, jak eksponować i przechowywać dzieła sztuki w domu.

Dzieła sztuki w domu – jak o nie dbać?

Osoby prywatne najczęściej kolekcjonują łatwe do powieszenia na ścianie obrazy malowane różnymi technikami, grafiki czy fotografie. Użyte do ich stworzenia materiały mogą reagować pękaniem czy pęcznieniem na nieodpowiednie warunki w pomieszczeniu. Jak zapobiec utlenianiu, wysychaniu czy niszczeniu kolekcji sztuki? Warto znać optymalne warunki przechowywania dla poszczególnych typów dzieł. Niezbędne może okazać się stała kontrola wilgotności i temperatury powietrza, a także klimatyzowanie pomieszczenia. Po co? Aby utrzymywać, niezależnie od pory roku, stałe warunki w domowej „galerii”.

Obrazy olejne na płótnie

Przeważnie pod warstwą farby mają tzw. grunt (np. kredę, żywicę, gips), a na jej powierzchni werniks. Z tego powodu są one podatne nie tylko na wysychanie, ale też mogą „pobierać” wilgoć z powietrza. Żeby zapobiec pękaniu, kruszeniu się, tworzeniu się pęcherzy, odpadaniu warstwy malarskiej, a także rozwojowi pleśni, w pomieszczeniu przez cały rok powinno być ok. 50-60 proc. wilgotności i ok. 20 stopni Celsjusza.

Obrazy temperowe lub olejne na desce

Obrazy malowane na desce i polichromowane przedmioty drewniane są niezwykle podatne na zmiany temperatury i wilgotności powietrza. W ich przypadku wahania tych parametrów mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Aby uniknąć pękania lub pęcznienia drewna oraz odpadania warstwy malarskiej, należy zapewnić stale w pomieszczeniu ok. 20 stopni
Celsjusza i 50-60 proc. wilgotności.

Dzieła sztuki na podłożu papierowym/tekturowym

Obrazy, rysunki, grafiki czy fotografie wykonane na papierze lub kartonie podatne są w dużym stopniu na wysoką temperaturę powietrza. Powinna ona wynosić mniej niż 20 stopni Celsjusza. W innym przypadku papier straci swoją wilgotność i będzie się szybciej utleniać. Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu to 50-60 proc.

Szukasz ciekawych dzieł sztuki współczesnej i nowoczesnej do swojej kolekcji? Śledź wydarzenia międzynarodowego konkursu dla artystów i artystek organizowanego przez krakowski MOCAK i OKNOPLAST. To prawdziwa skarbnica młodych talentów.

Tylko do 17 września możesz zobaczyć pokonkursową wystawę w Galerii Re w MOCAK w Krakowie. Zobacz, jak wyglądał konkurs i co mówią o nim sami artyści.

Domowa kolekcja sztuki – natężanie światła

Wilgotność i temperatura powietrza to nie jedyne parametry, które przyczyniają się do niszczenia dzieł sztuki. Niezwykle ważne jest też zapewnienie im w domu czy firmie odpowiedniego poziomu natężenia światła. Zazwyczaj wartości odpowiednie dla konkretnych technik artystycznych są niskie (patrz poniżej). Nie oznacza to jednak, że w pomieszczeniu z dziełem sztuki powinien panować półmrok i należy zapomnieć o dużych przeszkleniach, np. wielkoformatowych oknach czy drzwiach tarasowych. Konieczne może być jednak powieszenie obrazu, grafiki czy fotografii w większej odległości od okna. Jakiej konkretnie? Najlepiej sprawdzić to za pomocą prostego urządzenia, jakim jest luksomierz. Zaleca się też doświetlanie dzieł sztuki światłem LED, które nie emituje szkodliwych promieni UV. Powinny one także doskonale odwzorowywać kolory.

Drzwi tarasowe HST Premium OKNOPLAST


Obrazy olejne na płótnie a światło

Malarstwo olejne jest czułe na światło. Zbyt intensywne natężenie może przyczyniać się do uszkodzeń warstwy olejnej. Międzynarodowe wytyczne dla oświetlenia miejsc wystawienniczych (w tym muzeów) zalecają, aby nie przekraczało ono przy malarstwie olejnym 200 lx (luksów) w czasie maksymalnie 40-45 godzin tygodniowo.

Dzieła sztuki na podkładzie papierowym/kartonie a światło

Akwarele, pastele, grafiki, rysunki, fotografie i wszystkie inne dzieła sztuki na podkładzie papierowym czy kartonowym są jeszcze czulsze na działanie światła. W ich przypadku jego natężenie nie powinno być wyższe niż 50 lx. W innym przypadku efektem będzie uszkodzenie dzieła sztuki, m.in. przez utlenianie się papieru i jego żółknięcie oraz osłabienie struktury.

Format dzieła a powierzchnia pomieszczenia

Wielu początkujących kolekcjonerów sztuki zapomina bądź nie wie o niezwykle ważnej kwestii. Kluczowe dla odbioru sztuki jest odpowiednie dobranie formatu dzieła do wielkości pomieszczenia, w którym będzie ono eksponowane. Niezależnie od stylistyki, techniki czy tematyki każde dzieło potrzebuje przestrzeni. Im mniejsze jest wnętrze, tym skromniejsze wymiary powinien mieć obraz czy rama z grafiką/fotografią. Nie sposób w końcu w domu czy biurze stworzyć warunków jak w muzeum czy galerii, a więc bez mebli dekoracji.

Ekspozycja dzieł sztuki w biurze OKNOPLAST w Ochmanowie


Ekspozycja dzieła sztuki a styl wnętrza

Dzieła sztuki nowoczesnej i współczesnej można eksponować w niemal każdym stylu wnętrzarskim. Najlepszym wyborem jest jednak aranżacja minimalistyczna. Brak zbędnych zdobień, ograniczona do stonowanych kolorów paleta barw, proste w formie meble i nienachalne dodatki pozwolą skupić uwagę na obrazie, grafice czy fotografii eksponowanych na ścianie. Nie oznacza to jednak, że takich dzieł nie można prezentować w aranżacjach klasycznych ze zdobieniami. Sztuka nowoczesna i współczesna doskonale wygląda także we wnętrzach ozdobionych sztukateriami czy mocnymi kolorami. Jeśli masz obawy, czy uda Ci się właściwie podkreślić kontrast między dziełem a przestrzenią, w której jest ono prezentowane, warto poprosić o pomoc projektanta wnętrz.

Na korytarzach firmy OKNOPLAST można znaleźć grafiki polskich artystów

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów