Jak oszczędzać energię elektryczną
Porady

Jak oszczędzać energię elektryczną w domu

Opłaty za prąd stanowią dużą część wydatków ponoszonych w ramach budżetu domowego większości z nas. Nic dziwnego, że szukamy sposobów na ograniczenie ich wysokości do niezbędnego minimum. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, by  oszczędzać energię elektryczną w domu? To prostsze niż się wydaje!


Wybieraj świadomie

Większość sprzętów domowych zasilanych jest energią elektryczną. Jedne zużywają jej bardzo dużo, drugie – znacznie mniej. Warto o tym pamiętać, by podejmować właściwe decyzje zakupowe. Ma to duże znaczenie przede wszystkim w przypadku tzw. dużego AGD. Zwróćmy uwagę, że przykładowo lodówka pochłania około 30% energii zużywanej w gospodarstwie domowym. Sporym poborem charakteryzują się również inne, mniejsze akcesoria. Co powinniśmy zrobić, mając tego świadomość? Zmieniając sprzęt, zwróćmy uwagę na klasę energooszczędności. Najlepsza jest ta oznaczona symbolem A+++, bo naraża nas na najmniejsze wydatki. Wraz z mniejszą ilością plusów – koszty nieznacznie wzrastają – pamiętajmy o tym. Te same zasady odnoszą się na przykład do pralek automatycznych. Dobierając ten sprzęt, również powinniśmy zobaczyć, jaki ma apetyt na prąd. Dobrze przemyślane zakupy pozwalają zaoszczędzić energię elektryczną w domu!

jak wybrać sprzęt RTV AGD


Wypracuj dobre nawyki

Specjaliści od oszczędzania na każdym kroku podkreślają, jak ważne jest, byśmy wyrobili w sobie dobre nawyki. Na które powinniśmy zwrócić uwagę, by zacząć oszczędzać? Przede wszystkim nie pozostawiajmy sprzętów domowych w trybie stand-by. Wydaje się, że w tym stanie nie generują poboru, ale to błędne założenie. Niepozorna lampka sygnalizująca stan czuwania powinna przypominać nam, że złotówki bezpowrotnie uciekają z naszego portfela. To samo dotyczy korzystania z komputerów. Kiedy pozostają włączone, choć z nich nie korzystamy, również generują niepotrzebne koszty. Odchodząc na dłużej od biurka – wyłączmy sprzęt lub wprowadźmy go w stan hibernacji. Innym, godnym pochwalenia, nawykiem jest wyłączanie światła w pomieszczeniu, w którym aktualnie nie przebywamy. Po co światło ma zaświecone tam, gdzie nas nie ma? To bez sensu! Wyłączmy je – zaoszczędzimy.

Jak oszczędzać energię - dobre nawyki


Jak najwięcej naturalnego oświetlenia

Jeśli już wspomnieliśmy o tym, by gasić niepotrzebnie włączone światło, pójdźmy o krok dalej. Pamiętajmy, że zostanie nam sporo gotówki, jeśli maksymalnie wykorzystamy dostępne nam, naturalne źródło oświetlenia. By to osiągnąć, wybierajmy odpowiednią stolarkę okienną. Okna Prismatic dzięki swojej budowie dostarczają więcej światła od tradycyjnych modeli. Dodatkowo zapewniają odpowiednią termoizolację, co sprawia, że znacznie mniej wydamy na ogrzewanie w ciągu sezonu grzewczego. Jedno proste rozwiązanie ma zatem kilka różnych zalet. Z kolei dekorując parapety okienne, nie stawiajmy na nich zbyt wielu przedmiotów, które mogą zasłonić szybę. Zdecydujmy się też na firanki i zasłony, które wprawdzie upiększą okno, ale nie zablokują dostępu promieni słonecznych. Im więcej światła dotrze przez nie do wnętrza mieszkania, tym lepiej.


Energooszczędne żarówki

Zrozumiałe, że przychodzi wreszcie czas, gdy niemożliwe staje się korzystanie z promieni słonecznych. Wówczas powinniśmy korzystać z żarówek energooszczędnych. Ich producenci dbają o to, by zużywały nawet kilkadziesiąt razy mniej prądu od ich tradycyjnych odpowiedników. Przykładowo żarówka LED o mocy 7 wat daje tyle światła co ta starego typu o mocy 60 wat, co oznacza, że w przypadku jednego tylko źródła światła oszczędzamy sporo gotówki. Wystarczy tylko pomyśleć, jak wzrastają oszczędności, gdy oświetlenie tradycyjne w całym domu zamienimy na ledowe.

Żarówki energooszczędne


Magia małych, codziennych czynności

Kilkadziesiąt złotych w skali roku odłożymy, kiedy zmienimy sposób wykonywania pewnych, rutynowych czynności. Zwróćmy uwagę między innymi na ilość wody, którą gotujemy w czajniku elektrycznym. Przygotowujmy jej za każdym razem tyle, ile jest nam potrzebne w danej chwili. Pamiętajmy również, że możemy oszczędzać, korzystając z oświetlenia na zewnątrz domu. Gdy to stałe zamienimy na lampę z czujnikiem ruchu – odnotujemy pewne zyski.

Wiele jest spsobów na to, by oszczędzać energię elektryczną w domu. Jak widać, sporo zależy od naszych przyzwyczajeń i używanych sprzętów. Gdy będziemy tego świadomi, zostanie nam zdecydowanie więcej środków na małe przyjemności.


Promocja

Promocja


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Jak oszczędzać energię elektryczną w domu

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry