Home Baza wiedzy Jak oszczędzać energię elektryczną w domu

Jak oszczędzać energię elektryczną w domu


Jak oszczędzać energię elektryczną

opublikowane 27 wrz 2019

3 minuty

Opłaty za prąd stanowią dużą część wydatków ponoszonych w ramach budżetu domowego większości z nas. Nic dziwnego, że szukamy sposobów na ograniczenie ich wysokości do niezbędnego minimum. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, by  oszczędzać energię elektryczną w domu? To prostsze niż się wydaje!


Wybieraj świadomie

Większość sprzętów domowych zasilanych jest energią elektryczną. Jedne zużywają jej bardzo dużo, drugie – znacznie mniej. Warto o tym pamiętać, by podejmować właściwe decyzje zakupowe. Ma to duże znaczenie przede wszystkim w przypadku tzw. dużego AGD. Zwróćmy uwagę, że przykładowo lodówka pochłania około 30% energii zużywanej w gospodarstwie domowym. Sporym poborem charakteryzują się również inne, mniejsze akcesoria. Co powinniśmy zrobić, mając tego świadomość? Zmieniając sprzęt, zwróćmy uwagę na klasę energooszczędności. Najlepsza jest ta oznaczona symbolem A+++, bo naraża nas na najmniejsze wydatki. Wraz z mniejszą ilością plusów – koszty nieznacznie wzrastają – pamiętajmy o tym. Te same zasady odnoszą się na przykład do pralek automatycznych. Dobierając ten sprzęt, również powinniśmy zobaczyć, jaki ma apetyt na prąd. Dobrze przemyślane zakupy pozwalają zaoszczędzić energię elektryczną w domu!

jak wybrać sprzęt RTV AGD


Wypracuj dobre nawyki

Specjaliści od oszczędzania na każdym kroku podkreślają, jak ważne jest, byśmy wyrobili w sobie dobre nawyki. Na które powinniśmy zwrócić uwagę, by zacząć oszczędzać? Przede wszystkim nie pozostawiajmy sprzętów domowych w trybie stand-by. Wydaje się, że w tym stanie nie generują poboru, ale to błędne założenie. Niepozorna lampka sygnalizująca stan czuwania powinna przypominać nam, że złotówki bezpowrotnie uciekają z naszego portfela. To samo dotyczy korzystania z komputerów. Kiedy pozostają włączone, choć z nich nie korzystamy, również generują niepotrzebne koszty. Odchodząc na dłużej od biurka – wyłączmy sprzęt lub wprowadźmy go w stan hibernacji. Innym, godnym pochwalenia, nawykiem jest wyłączanie światła w pomieszczeniu, w którym aktualnie nie przebywamy. Po co światło ma zaświecone tam, gdzie nas nie ma? To bez sensu! Wyłączmy je – zaoszczędzimy.

Jak oszczędzać energię - dobre nawyki


Jak najwięcej naturalnego oświetlenia

Jeśli już wspomnieliśmy o tym, by gasić niepotrzebnie włączone światło, pójdźmy o krok dalej. Pamiętajmy, że zostanie nam sporo gotówki, jeśli maksymalnie wykorzystamy dostępne nam, naturalne źródło oświetlenia. By to osiągnąć, wybierajmy odpowiednią stolarkę okienną. Okna Prismatic dzięki swojej budowie dostarczają więcej światła od tradycyjnych modeli. Dodatkowo zapewniają odpowiednią termoizolację, co sprawia, że znacznie mniej wydamy na ogrzewanie w ciągu sezonu grzewczego. Jedno proste rozwiązanie ma zatem kilka różnych zalet. Z kolei dekorując parapety okienne, nie stawiajmy na nich zbyt wielu przedmiotów, które mogą zasłonić szybę. Zdecydujmy się też na firanki i zasłony, które wprawdzie upiększą okno, ale nie zablokują dostępu promieni słonecznych. Im więcej światła dotrze przez nie do wnętrza mieszkania, tym lepiej.

Okno Prismatic


Energooszczędne żarówki

Zrozumiałe, że przychodzi wreszcie czas, gdy niemożliwe staje się korzystanie z promieni słonecznych. Wówczas powinniśmy korzystać z żarówek energooszczędnych. Ich producenci dbają o to, by zużywały nawet kilkadziesiąt razy mniej prądu od ich tradycyjnych odpowiedników. Przykładowo żarówka LED o mocy 7 wat daje tyle światła co ta starego typu o mocy 60 wat, co oznacza, że w przypadku jednego tylko źródła światła oszczędzamy sporo gotówki. Wystarczy tylko pomyśleć, jak wzrastają oszczędności, gdy oświetlenie tradycyjne w całym domu zamienimy na ledowe.

Żarówki energooszczędne


Magia małych, codziennych czynności

Kilkadziesiąt złotych w skali roku odłożymy, kiedy zmienimy sposób wykonywania pewnych, rutynowych czynności. Zwróćmy uwagę między innymi na ilość wody, którą gotujemy w czajniku elektrycznym. Przygotowujmy jej za każdym razem tyle, ile jest nam potrzebne w danej chwili. Pamiętajmy również, że możemy oszczędzać, korzystając z oświetlenia na zewnątrz domu. Gdy to stałe zamienimy na lampę z czujnikiem ruchu – odnotujemy pewne zyski.

Wiele jest spsobów na to, by oszczędzać energię elektryczną w domu. Jak widać, sporo zależy od naszych przyzwyczajeń i używanych sprzętów. Gdy będziemy tego świadomi, zostanie nam zdecydowanie więcej środków na małe przyjemności.

Może Cię zainteresuje też:

eco dom

3 minuty

5 pomysłów, jak być bardziej eko w domu

Coraz częściej zwracamy uwagę na wpływ naszych codziennych  wyborów i zachowań na środowisko naturalne. Przyglądamy się uważnie m.in. temu, co kupujemy, w duchu less waste ograniczamy wytwarzanie śmieci z tworzyw sztucznych, a także staramy się oszczędzać energię elektryczną, cieplną oraz wodę. Chcesz być bardziej eko we własnym domu? Podpowiadamy, jakie proste kroki przybliżą Cię do tego celu.

3 minuty

Dom ekologiczny, a zarazem oszczędny. W jaki sposób uzyskać ten efekt?

Z roku na rok zwiększa się nasza świadomość dotycząca ekologii. Jeszcze kilkanaście lat temu życie w stylu eko było czymś jednostkowym. Dziś niemal każdy próbuje, bądź chciałby spróbować, postępować według zasad, które służą środowisku naturalnemu. Jak się okazuje ekologiczny styl życia wywiera pozytywny wpływ nie tylko na nasze otoczenie, ale też skutecznie pozwala obniżyć codzienne koszty utrzymania. Co zrobić, by nasz dom przeistoczył się w miejsce, w którym ekologia i oszczędność są zgranym duetem? Sprawdźcie nasze niezawodne sposoby.

3 minuty

Mniej znaczy więcej – nowoczesny minimalizm

Innowacje, technologie, nowoczesne rozwiązania. Są częścią naszej rzeczywistości i stale zmieniają ją… na lepsze? Nowoczesność wpływa na nasze codziennie życie i definiuje sposób naszego funkcjonowania. Jak nowoczesność wpływa na nas i naszą rzeczywistość? O tym odrobinę opowiemy w tym artykule.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast

Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów