Home Baza wiedzy Jak sadzić i dbać o wrzosy

Jak sadzić i dbać o wrzosy


Jak dbać o wrzosy

opublikowane 11 wrz 2023

4 minuty

Jeśli mamy jesień, to z pewnością w naszych domach, na balkonach, przed drzwiami wejściowymi czy na tarasach pojawią się wrzosy w doniczkach. W tym roku chcesz cieszyć się nim dłużej i zapobiec ich szybkiemu zaschnięciu? Może planujesz przedłużyć ich żywotność i je przezimować? Z naszymi radami będzie to możliwe. Podpowiadamy, jak dbać o wrzosy w domu, gdzie najlepiej je postawić i jak często podlewać. Mamy też wskazówki, dzięki którym możliwe będzie zimowanie wrzosów. Sprawdź najważniejsze zasady pielęgnacji wrzosów.

Jak pielęgnować wrzos w doniczce – jakie miejsce wybrać?

Wiele osób zastanawia się, czy wrzosy można trzymać w domu – w końcu to rośliny naturalnie porastające piaszczyste lasy i łąki. Nie ma ku temu przeciwwskazań. Odmiany wrzosu sprzedawane w doniczkach są odporne na warunki panujące jesienią i zimą we wnętrzach, a więc wysokie temperatury i niską wilgotność powietrza.

Uprawa wrzosów w domu jest stosunkowo prosta – wystarczy zapewnić im optymalne warunki do wzrostu. Za szybkie usychanie wrzosu w doniczkach odpowiada m.in. wybór niewłaściwego miejsca w pomieszczeniu. Gdzie najlepiej postawić wrzosy w domu? Gatunek ten lubi stanowiska nasłonecznione, ale zabezpieczone przed przeciągami. Wybierając miejsce dla wrzosu w domu, pamiętaj też, że nadmiar promieni słonecznych i zbyt wysoka temperatura mogą prowadzić do zamarcia i zaschnięcia rośliny.

Jeśli chcesz postawić wrzos w donicy na parapecie, unikaj orientacji południowej i zachodniej – zwłaszcza jeśli pod parapetem jest działający kaloryfer. Lepszym wyborem będą parapety wschodnie i północne lub oddalone nieco od okna, ale jasne stanowiska na meblach czy kwietnikach. W domu z wielkoformatowymi oknami naświetlenie pomieszczeń promieniami słońca pozwala na uprawę wrzosu również w głębi budynku.

Jak dbać o wrzosy na balkonie i tarasie? Wrzosy to rośliny ogrodowe i leśne, dlatego zdecydowanie służy im stanowisko na świeżym powietrzu. W donicach ustawiaj wrzosy w widnym, ale osłoniętym od wiatru miejscu. Możesz postawić wrzosy na parapecie zewnętrznym.


Jak dbać o wrzosy w domu – czego nie lubią wrzosy?

Przyczyną zamierania wrzosu w doniczkach jest też niezapewnienie tej roślinie odpowiednich warunków do wzrostu. Mamy na myśli – zbyt ciasną donicę, niewłaściwe podłoże i nieodpowiedni klimat w pomieszczeniu. Częstym błędem w pielęgnacji wrzosów doniczkowych jest pozostawianie ich w pojemniku z torfem, w którym zostały one kupione. Jeśli chcesz, aby wrzosy cieszyły oczy domowników przez dłuższy czas, po przyniesieniu roślin do domu, przesadź je do większej donicy. Optymalny będzie niezbyt głęboki pojemnik o średnicy ok. 15 cm – koniecznie z otworami do oprowadzania wody. Na jego dno należy wysypać warstwę drenażową, np. z keramzytu ogrodniczego, ponieważ korzenie wrzosu szybko gniją od nadmiernego nawodnienia.

W jakiej ziemi sadzić wrzosy w donicy? Rośliny te lubią podłoże o dużym zakwaszeniu (pH 3,5-5,0), dlatego najlepszym wyborem dla wrzosu do domu, na balkon czy taras będzie specjalna ziemia do rośliny wrzosowatych i rododendronów lub mieszanka ziemi z dodatkiem kwaśnego torfu. W donicy sadzonkę wrzosu należy zakopać na takiej głębokości jak rosła w pojemniku produkcyjnym. Na wierzch można ułożyć korę sosnową. Zabezpieczy ona roślinę przed nadmiernym parowaniem wody, a dodatkowo zakwasi ziemię. Ważne w pielęgnacji wrzosu jest też regularne wietrzenie pomieszczeń, gdyż wrzosy nie lubią – po pierwsze zaduchu sprzyjającego pleśnieniu, po drugie – wysokich temperatur. Rozwiązaniem, które pozwoli utrzymać odpowiednie warunki w domu do uprawy wrzosu jest m.in. effiAIR od OKNOPLAST. Ten system efektywnej wentylacji obwodowej dba o cyrkulację powietrza między pomieszczeniami a światem zewnętrznym. Jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo przed włamaniem.


Jak przezimować wrzosy w doniczkach i jak często je podlewać?

Co zrobić, by wrzosy rosły przez wiele lat i jak przechować wrzosy przez zimę – na te pytania odpowiedzi szuka wielu amatorów uprawy roślin. Niestety większości osób wiosną kolejnego roku zostaną tylko uschnięte wrzosy po zimie i wspomnienia z jesieni. Nie wszystkie wrzosy w doniczkach muszą jednak podzielić ten los. Ważne jest, aby odpowiednio je przezimować i to koniecznie w chłodzie, aby mogły wiosną rozpocząć wegetację jak wrzosy dziko rosnące lub ogrodowe. Wrzosy w doniczkach o odpowiedniej wielkości i z właściwym podłożem trzeba zabezpieczyć przed mrozem. Gatunek ten ma tendencję do przemarzania, dlatego zaleca się, aby wrzosy w donicach chronić przed niskimi temperaturami styropianem.

Donice ustawia się na grubej warstwie styropianu np. budowlanego i zabezpiecza po bokach grubą warstwą agrowłókniny w kolorze białym lub matą słomianą. Dobrym pomysłem jest też wyłożeniem styropianem dna kartonowego pudełka, ustawienie w środku donicy z wrzosem i pozostawienie góry niezamkniętej. Po przezimowaniu należy wiosną przyciąć wrzos, aby się rozkrzewił i obficie zakwitł jesienią. Wśród pytań o to, jak pielęgnować wrzos w doniczce, nie brakuje też tym, o właściwe podlewanie.

Co ile dni podlewać wrzosy? Trudno powiedzieć dokładnie, ponieważ wrzosy podlewa się regularnie, aby utrzymać delikatnie wilgotne podłoże. Nie może być ono jednak bardzo mokre, bo wtedy wrzos zrzuci kwiaty i zgnije. Częściej będziesz podlewać wrzos latem niż jesienią.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów