Home Baza wiedzy Jak wietrzyć dom/mieszkanie w czasie zimy?

Jak wietrzyć dom/mieszkanie w czasie zimy?


opublikowane 31 sty 2017

2 minuty

Wydawać by się mogło, że wietrzenie domu to najprostsze zadanie pod słońcem – wystarczy otworzyć okna i poczekać aż w pomieszczeniu zrobi się rześko. Jednak podczas zimy, gdy grzejniki są włączone, warto zadbać o efektywny obieg powietrza przy jak najmniejszej stracie ciepła. Jesteście ciekawi, jakie mogą być sposoby wietrzenia domu? Zajrzyjcie do naszego poradnika!

Szczelne okna w mieszkaniu to ogromny plus: lepsze wykorzystanie ogrzewania, a więc niższe rachunki, a także dobre samopoczucie domowników. Dodatkowo prawidłowy przepływ powietrza zmniejsza ryzyko powstawania wilgoci oraz utrzymywania się nieprzyjemnych zapachów. Jeśli w swoim domu używasz pieca, który zasilany jest gazem lub innymi paliwami, odpowiednia cyrkulacja zminimalizuje prawdopodobieństwo utrzymywania się szkodliwych substancji i ewentualnych niebezpieczeństw. Podsumowując – wietrzenie pomieszczeń ma wiele pozytywnych stron. Przed Wami krótkie wskazówki, jak robić to maksymalnie efektywnie.

Najpierw kurki, potem okna

Zanim zabierzemy się za otwieranie okien, powinniśmy w pierwszej kolejności zakręcić zawory grzejników w danym pomieszczeniu. Po kilku minutach przerwy (5-10 minut wystarczy) możemy śmiało wprowadzić świeże powietrze do pokoju. Taki zabieg sprawi, że kaloryfery nie będą emitować ciepła, w czasie gdy zimne powietrze będzie wpadać do środka. Dzięki temu nie będziemy narażeni na niepotrzebną stratę energii cieplnej.

Krótko, ale intensywnie

Właśnie taka zasada powinna towarzyszyć nam podczas wietrzenia pomieszczeń. Od listopada do marca czas wymiany powietrza w pokoju nie powinien być dłuższy niż 10 minut, a optymalna długość to ok. 4-6 min. Dzięki temu nie wychłodzimy ścian i mebli, które akumulują ciepło i oddadzą je po zamknięciu okien. W ten sposób szybciej przywrócimy temperaturę, która wcześniej panowała w pokoju. Krótkie wietrzenie nie tylko zapewni dopływ świeżego powietrza, ale również wykluczy niszczenie ścian i mebli stojących przy oknie w przypadku opadów śniegu czy deszczu.

Wietrzenie… od kuchni

Pomieszczeniem, które wymaga wzmożonej uwagi pod kątem prawidłowej cyrkulacji powietrza jest kuchnia. W większości mieszkań i domów na stałe zagościły już okapy, które pochłaniają nieprzyjemne zapachy, jednak różnią się ze względu na sposób przepływu powietrza. Część z nich wyposażona jest w filtr węglowy, który po oczyszczeniu powietrza wypuszcza je z powrotem do pomieszczenia, a część podłączona jest na stałe do kanału wentylacyjnego. W obydwu przypadkach należy zadbać o regularne wietrzenie kuchni oraz drożność wywiewów wentylacyjnych. Cyklicznie powinniśmy czyścić kratki wentylacyjne, na których może osiadać kurz i inne brudy. Dzięki temu możemy być pewni, że wpadające przez okno powietrze znajdzie szybko drogę do kanału wentylacyjnego. Wietrzenie, choć kojarzy się z prostą czynnością, należy przeprowadzać regularnie i w określony sposób. Dzięki temu cyrkulacja powietrza w domu przyniesie nam wiele korzyści związanych z dobrym samopoczuciem, ale też oszczędnościami. Warto zadbać o dopływ świeżego powietrza do domu – pozytywne efekty odczujecie sami!

Produkty, które mogą Cię zainteresować

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast
Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów