Home Baza wiedzy Jak zacząć kolekcjonować sztukę?

Jak zacząć kolekcjonować sztukę?


opublikowane 04 mar 2024

3 minuty

Kolekcjonowanie sztuki to zdecydowanie więcej niż nabywanie dzieł artystów. To pełna pasji przygoda, która – raz zaczęta – przeważnie trwa całe życie. Brzmi jak pomysł dla Ciebie? Przed rozpoczęciem budowania kolekcji dzieł sztuki i lokowania w nich kapitału, warto się dobrze przygotować. Sprawdź, o czym powinien pamiętać początkujący kolekcjoner sztuki, co można kolekcjonować i jak wybierać dzieła do kolekcji.

SPIS TREŚCI

 1. Co można kolekcjonować? Wybierz profil i zamysł kolekcji
 2. Co warto kolekcjonować? Zdobądź wiedzę o sztuce
 3. Gdzie kupować dzieła do kolekcji sztuki? Szukaj sprawdzonych źródeł

Co można kolekcjonować? Wybierz profil i zamysł kolekcji

Zanim zacznie się budowanie kolekcji sztuki i ulokuje kapitał w pierwszym dziele, warto poświęcić czas na określenie jej profilu i zamysłu. Tak jak każdy wytwór artystyczny ma niepowtarzalny charakter, tak samo kolekcje sztuki są unikowe. Dlaczego? Są zbiorem dzieł przefiltrowanym przez wrażliwość, światopogląd czy zamysł kolekcjonera. Określenie na początku, jaki charakter ma mieć kolekcja sztuki, zdecydowanie ułatwi wyszukiwanie adekwatnych dzieł. W jaki sposób określić jej profil? Warto zadać sobie kilka pytań dotyczących m.in. tematyki czy techniki dzieł albo wkładu finansowego, jaki ma się do dyspozycji. Do wyboru masz nie tylko obrazy, ale też rzeźby, grafiki, ilustracje, plakaty, fotografie itp. Przed kupnem poszczególnych elementów kolekcji sztuki należy naprawdę solidnie przemyśleć, jak będą one wpływać na jej całość. Czasami jeden spontaniczny zakup może zupełnie zmienić koncepcję kolekcji. Czasami to dobrze, bo wtedy ewoluuje, ale w niektórych przypadkach działa to na niekorzyść kolekcjonera. Skrupulatna analiza podczas wybierania dzieł jest więc niezbędna w przypadku każdego – nie tylko początkującego – kolekcjonera sztuki.

Duże przeszklenia pięknie uwydatnią dzieła sztuki, dodając naturalnego blasku wnętrzu.

Zobacz też:

Jak eksponować dzieła sztuki w domu?

Co warto kolekcjonować? Zdobądź wiedzę

Kolejnym krokiem, który należy podjąć przed rozpoczęciem budowania kolekcji sztuki, jest zdobycie wiedzy z zakresu sztuki. Później oczywiście też konieczne jest też jej poszerzanie i zwiększanie kompetencji w tym zakresie. Co sądzą o tym specjaliści zajmujący się handlem dziełami sztuki i pomocą w budowaniu kolekcji? Zgodnie podkreślają oni, że edukacja z zakresu historii sztuki pozwoli uniknąć podjęcia wielu błędnych decyzji. To również dobry sposób na wyrobienie własnego gustu i rozwinięcie wrażliwości na sztukę. Jeśli planujesz budowę kolekcji sztuki, nie musisz studiować jej na uniwersytecie. Ważne jest jednak samodzielne zdobywanie wiedzy np. z książek, portali o sztuce, a także śledzenie wystaw w galeriach publicznych oraz prywatnych. Pozwala to nie tylko na zdobycie niezbędnych informacji o historii sztuki, technikach czy artystach. Taka aktywność to także szansa na określenie własnych upodobań dotyczących kwestii estetycznych. To także sposobność, aby z perspektywy czasu spojrzeć inaczej na znajdujące się już w kolekcji sztuki dzieła. Niektóre z nich mogą nie pasować do zaktualizowanego, dzięki większej świadomości nt. sztuki, profilu kolekcji. Konieczne może się wtedy okazać zastąpienie takiego dzieła innym lub rozbudowanie kolekcji sztuki. Ciągła nauka pozwala dowiedzieć się też, jaka praca jest „dobra”. Chociaż temat jest niezwykle rozbudowany, uniwersalne cechy takiego dzieła to m.in. wypracowany warsztat artysty, odpowiednia kompozycja pracy czy przekaz, który z niej płynie.

Poszukiwania sztuki do wnętrz zacznij od… podstaw!

Gdzie kupować dzieła do kolekcji sztuki? Szukaj sprawdzonych źródeł

Początkujący kolekcjoner sztuki powinien też rozważnie dobierać miejsca, w których kupuje dzieła sztuki. Sygnowane i autentyczne obrazy, rzeźby, fotografie, grafiki, plakaty itp. dostępne są na rynku pierwotnym. Dzieła sztuki warto więc kupić bezpośrednio od artysty lub w galerii, która wystawia jego dzieła. Wysoki poziom pewności co do proweniencji dzieł sztuki gwarantują też domy aukcyjne. Mimo to warto w nich szczególną wagę trzeba przykładać do pochodzenia prac (zwłaszcza twórców nieżyjących). Inne miejsca z rynku wtórnego powinny budzić większe wątpliwości i nie są polecane. Oczywiście, zwłaszcza na początku drogi z kolekcjonerstwem sztuki, kusząca może być też wizja zakupu prac w atrakcyjnych cenach przez internet (np. w portalach sprzedażowych) czy na pchlich targach. W większości przypadków przy dziełach znanych artystów ma się tam jednak do czynienia z kopiami. Podczas zakupów dzieł sztuki do kolekcji nie ma miejsca na pośpiech. W przypadku prac żyjących twórców, którzy Cię interesują, warto obserwować, kto i w jakim celu kupuje ich prace. Od tych czynników zależy potencjalna cena dzieła w przyszłości.

Odwiedzaj wystawy i galerie, szukaj inspiracji i dzieł do Twojego wnętrza!

Interesujesz się rynkiem dzieł sztuki? Ciekawi Cię sztuka współczesna? Sprawdź informacje o konkursie Grupy OKNOPLAST For Art.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów