Home Baza wiedzy Jakie okna do domu? – poradnik dla kupujących

Jakie okna do domu? – poradnik dla kupujących


Czarne okno Pixel - Oknoplast

opublikowane 05 lut 2024

3 minuty

Jakie okna do domu wybrać? To jedno z pierwszych pytań, na które musi poszukać odpowiedzi każdy inwestor, który rozważa budowę domu w roku 2024. Choć pytanie wydaje się proste, gdy zaczniemy się zagłębiać w specyfikę stolarki okiennej, pojawią się pytania dopełniające. Okna przesuwne czy tradycyjnie otwierane, klasyczne czy wielkoformatowe, a może zintegrowane z systemem smart home? Musimy dokładnie przemyśleć co, będzie najlepsze do naszego domu. Poniżej znajdziesz wiele praktycznych porad i uwag, które pomogą Ci dokonać świadomego wyboru. 

Spis treści:

 1. Dobre okna czyli jakie?
 2. Jak dobrać kolor okien do elewacji?
 3. Jakie nowoczesne rozwiązania możemy dodać do okien?
 4. Wszystko co musisz wiedzieć o oknach
 5. FAQ

Dobre okna, czyli jakie?

Dla niniejszej dyskusji musimy przyjąć pewien standard jakości, do tego zadania wybraliśmy system okienny z serii PAVA, który jest dziełem wytrwałej pracy inżynierów OKNOPLAST. Zastosowaliśmy w nim szereg usprawnień, które będą miały ogromny wpływ na ich wydajność i komfort codziennego użytkowania. Po pierwsze system PAVA, zapewnia wyjątkową energooszczędność dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, w tym dodatkowej uszczelki ramy. W ten sposób wzmocniliśmy izolację cieplną i akustyczną – współczynnik przenikania ciepła wynosi tylko Uw = 0,73 W/(m²K), a izolacyjność akustyczna jest na poziomie Rw = 36dB. Po drugie, jakość izolacji jest gwarantowana przez autorskie rozwiązania, takie jak zewnętrzna uszczelka szybowa i technologia suchego wklejania szyby.

Pava - corner

Ponadto, estetyka systemu PAVA odzwierciedla dbałość o detale. Okna te charakteryzują się także imponującymi parametrami technicznymi, takimi jak 7-komorowy profil ramy i 6-komorowy profil skrzydła klasy A, co więcej, stopniowanie uchyłu FOUR Seasons  podnosi wydajność okien. Dzięki tym cechom, okna PAVA stanowią doskonały wybór dla wszystkich tych, którzy poszukują efektywności energetycznej, trwałości, bezpieczeństwa i estetyki w jednym produkcie.

W ciągu pierwszego kwartału 2023 sprzedaż okien PAVA wzrosła trzykrotnie w stosunku do poprzedniego. To pokazuje, że wdrożenie tego produktu było sukcesem, a klienci zauważają korzyści płynące z inwestowania w energooszczędne okna, które pozwolą im na długoterminowe oszczędności i dbałość o środowisko. Przy aktualnych wzrostach cen, stolarka okienna o wysokich parametrach termoizolacyjnych liczy się coraz bardziej. Widzimy to nie tylko w Polsce, ale także zagranicą, szczególnie regionach narażonych na niskie temperatury.


Tomasz Radecki

Dyrektor Handlowy OKNOPLAST

Jak dobrać kolor okien do elewacji?

Dobierając kolor okien do elewacji, istotne jest, abyśmy osiągnęli harmonię i spójność z ogólnym stylem architektonicznym domu. Na przykład, dla nowoczesnych domów z minimalistyczną elewacją, możemy dobrać okna w odcieniach antracytu lub czerni mogące dodać budynkowi głębi. Z kolei w tradycyjnych domach z jasną elewacją (kremową lub beżową), możemy podkreślić elegancję i lekkość za pomocą klasycznych białych ram okiennych. Przykładem mogą być domy o rustykalnym charakterze, gdzie naturalne kolory, takie jak odcienie brązu czy zieleni, idealnie komponują się z drewnianymi elementami i kamieniem elewacyjnym. W domach o bardziej ekstrawaganckim wyglądzie możemy pozwolić sobie na kontrastujące kolory okien, na przykład czerwone czy niebieskie, mogące stać się ciekawym elementem wyróżniającym budynek. Ważne jest również, abyśmy uwzględnili otoczenie domu. W przypadku domów położonych wśród zieleni naturalne odcienie mogą lepiej współgrać z krajobrazem. W urbanistycznych okolicach, gdzie dominuje beton i szkło, wybierając nowoczesne okna w ciemnych kolorach, możemy lepiej oddać charakter miejsca.

Biała elewacja domu z oknami Oknoplast
Biała elewacja domu z oknami Oknoplast

Nowoczesne akcesoria dla okien

Nowoczesne rozwiązania do okien, oferowane przez OKNOPLAST, obejmują między innymi inteligentne systemy sterowania, jak SMART HOME OKNOPLAST, umożliwiające zdalne zarządzanie oknami za pomocą aplikacji mobilnej. Inne innowacje to systemy wentylacji, takie jak effiAIR, zapewniające optymalny przepływ powietrza, a także zaawansowane opcje bezpieczeństwa, w tym okucia antywłamaniowe i mechanizmy blokujące. Kolejną innowacją są szyby przeciwsłoneczne posiadające specjalne filtry UV, które skutecznie blokują przepuszczanie promieni słonecznych. Dzięki temu wydajnie obniżają temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Rozwiązanie to może być szczególnie korzystne, jeżeli mamy w domu duże przeszklenia.


Jakie okna do domu wybrać – zanim odwiedzisz salon okienny

Na przykładzie nowatorskiego systemu okiennego PAVA pokazaliśmy Ci, na co warto zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie okna dla swojego domu. Wiesz też, ze wybór koloru okien powinien być przemyślany i dostosowany do stylu elewacji oraz otoczenia, aby stworzyć harmonijną i estetyczną całość. Przykłady różnych stylów i kolorystyk pokazują, jak duże znaczenie ma odpowiedni dobór aranżacji okien do charakteru budynku. Nowoczesne rozwiązania do okien w tym inteligentne systemy sterowania, innowacyjne systemy wentylacyjne, zaawansowane opcje bezpieczeństwa, szerokie możliwości personalizacji, technologie energooszczędne oraz szyby przeciwsłoneczne, gwarantują wyjątkowy komfort, bezpieczeństwo oraz efektywność energetyczną, jednocześnie umożliwiając dopasowanie do naszych potrzeb i estetyki obiektu.

FAQ – Świadectwo energetyczne

Jakie okna są najlepsze do domu?

Najlepsze okna do domu to te, które zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną, są trwałe i pasują do stylu domu. Ważne jest również, aby były energooszczędne i łatwe w utrzymaniu.

Jakie okna do domu dwu czy trzyszybowe?

Wybór między oknami dwu- a trzyszybowymi zależy od potrzeb izolacyjnych i klimatu. Okna trzyszybowe oferują lepszą izolację termiczną i akustyczną, ale są droższe. Dwuszybowe mogą być wystarczające w łagodniejszym klimacie.

Z jakiego materiału są najlepsze okna?

Najlepsze materiały na okna to PVC, drewno i aluminium. PVC jest ekonomiczne i zapewnia dobrą izolację, drewno jest klasyczne i ekologiczne, a aluminium jest trwałe i ma nowoczesny wygląd. Wybór zależy w głównej mierze od budżetu.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów