jak rozjaśnić pomieszczenie
Okna

Jasne wnętrze – sposoby na wprowadzenie większej ilości światła

Gdy nadchodzi jesień i zima, do wnętrz naszych domów dociera coraz mniej światła, sprawiając, że rachunki za energię elektryczną mimowolnie rosną. Zanim dni znów zaczną się wydłużać, a słońce ponownie będzie zaglądać przez okno, warto zapewnić sobie więcej blasku we wnętrzach. Na szczęście jedynym sposobem nie musi być montowanie dużej ilości lamp lub mocniejszych żarówek. Sprawdź nasz poradnik i ciesz się jaśniejszym domem!

Niestety sytuacje, w których słoneczna aura panuje przez cały rok niczym w Los Angeles czy na tropikalnych wyspach, musimy dalej pozostawić w sferze marzeń. Natury nie zmienimy, jednak nasze wnętrza – już tak. Dzięki wprowadzeniu kilku zmian jesteśmy w stanie sprawić, że mieszkanie stanie się jaśniejsze!

 

jasne wnętrze w domu

Po świetlistej stronie lustra…

Lustro to oczywisty element łazienki, czy przedpokoju, ale coraz częściej używamy go również, jako dodatek w innych pomieszczeniach. Promienie słońca, czy sztucznego światła, obijając się od lustra, wprowadzają do wnętrza więcej jasności. Lustra to także bardzo dobry sposób na optyczne powiększenie pokoju. Można je z powodzeniem zastosować w salonie, czy w małej łazience, a także w przedpokoju.  Pamiętaj jednak, aby nie umieszczać go na ścianie, na której są okna. Takie usytuowanie nie tylko nie przyniesie oczekiwanego efektu, ale też będzie rozpraszać każdego, kto wjedzie do pomieszczenia.

 

jasne wnętrze w pokoju

Zasłony na bok!

Jeśli w oknie zawiesiłeś zarówno firany jak i zasłony, zastanów się, czy nie warto zrezygnować z jednego elementu. Dzięki temu wprowadzimy więcej światła do pomieszczenia. W tym przypadku pamiętaj o zasadzie, którą warto się kierować – im mniej materiału, tym więcej światła we wnętrzu. Oczywiście nie zapominaj o praktycznej stronie zasłon – jeśli chcesz zasłonić się przed promieniami słońca, czy wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, zatrzymaj w oknie taki materiał, który pozwoli Ci pogodzić obydwie potrzeby. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji mogą być rolety – zarówno te tradycyjne, jak i rzymskie.

 

Jasne wnętrze w salonie

Jasne kolory? To jasne!

Metoda dla tych, którzy są gotowi na większe zmiany w wystroju wnętrz – wprowadzenie nowego koloru ścian wymaga prac na dużą skalę oraz poważnego przemyślenia stylu wnętrza. Efekty mogą jednak przerosnąć oczekiwania. Jasne kolory sprawiają, że światło lepiej odbija się od ścian, a ich barwa daje poczucie blasku. Rozjaśnienie wnętrza nie dotyczy jedynie koloru ścian, ale również mebli, które można własnoręcznie przemalować na jaśniejsze kolory!

 

jasne pomieszczenie

Zmiany w ogrodzie – zmiany we wnętrzu

Jeśli jesteśmy dumnymi posiadaczami ogródka lub mamy wpływ na to, co dzieje się za oknem, warto przemyśleć, czy roślinność nie ogranicza nam dostępu do światła. W tym przypadku mówimy o przesłanianiu okna. Wybierzmy się na spacer dookoła domu i zastanówmy się nad tym, które drzewa lub krzewy możemy ewentualnie przyciąć. Taki zabieg może posłużyć zarówno domownikom jak i samej roślinie, która ma szansę rozwinąć się na nowo.

 

okna tarasowe

Drzwi PSK Pixel Oknoplast – więcej światła w pomieszczeniu


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Jasne wnętrze – sposoby na wprowadzenie większej ilości światła

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry