Okno Prolux Oknoplast więcej światła w pomieszczeniu
Okna

Wnętrze pełne słońca. Jak zadbać o więcej naturalnego światła w domu?

Gdy brakuje słońca, życie toczy się wolniej. Odczuwamy spadek nastroju, niższy poziom motywacji, mniej energii do działania. Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym każdy promień jest na wagę złota. Jednak ilość naturalnego światła w naszych domach nie zależy wyłącznie od zachmurzenia nieba i położenia słońca względem ziemi. Istotna jest również jakość i rozmiary okien oraz aranżacja wnętrza. Co zrobić, by w domu było jaśniej?

Badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości: światło dzienne ma kluczowy wpływ na nastrój. Pod wpływem promieniowania słonecznego nasz mózg uwalnia serotoninę, czyli hormon szczęścia odpowiedzialny m.in. za dobre samopoczucie, spokój i koncentrację. To wystarczający powód, by nie tylko korzystać ze słońca na świeżym powietrzu, ale również zapewnić sobie więcej naturalnego światła w domu. A każdy promień słońca warto chwytać tym bardziej, że w Polsce poziom nasłonecznienia należy do najniższych w Europie.


Więcej światła dzięki oknom

Poziom nasłonecznienia domu zależy przede wszystkim od ekspozycji. Najlepiej, gdy pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu, są wystawione na południe. Jeśli jest to np. salon z dużymi przeszkleniami, wówczas możemy cieszyć się w nim światłem i ciepłem przez większą część dnia. Jeśli natomiast okna w pomieszczeniu wychodzą na północ, będzie wpadało przez nie mniej słońca. W efekcie salon czy pokój może sprawiać wrażenie ponurego. Oczywiście rozkład pomieszczeń, ekspozycja domu lub konkretnej ściany, w której zamontowane są okna, to sprawy, o których musimy myśleć zawczasu. Jednak wpływ na ilość światła we wnętrzu mają również czynniki, które możemy modyfikować. Tak jest m.in. ze stolarką.

Dzięki odpowiednio dobranym oknom można zyskać naprawdę sporo. Przykład? Stworzone przez Oknoplast okno Pixel przepuszcza do wnętrza nawet 22 proc. więcej światła niż standardowe modele. To efekt, który udało się osiągnąć za sprawą odpowiednio smukłych profili PVC i doskonale kwadratowej, pozbawionej zaokrągleń linii Pixela. Te cechy przydają oknu nie tylko designerskiego, nowoczesnego wyglądu, ale również przekładają się na większą powierzchnię przeszklenia. W rezultacie dzięki Pixelowi wnętrza naszych domów i mieszkań mogą być lepiej nasłonecznione, optycznie cieplejsze i bardziej komfortowe.

Okno Prolux
Okno ProluxRozjaśniania wnętrza od zewnątrz

Odpowiednie okna to kluczowy czynnik wpływający na jasność wnętrza, ale nie jedyny. Poziom nasłonecznienia domu możemy „optymalizować” również na inne sposoby. Na przykład malując pomieszczenia na biało lub inny jasny kolor. Dzięki temu będą one odbijać światło wpadające przez okno, sprzyjając utrzymaniu pogodnej atmosfery we wnętrzu. Efekt można wzmocnić przez wykorzystanie perłowej lub metalicznej farby, która nada ścianom połysk. W rozjaśnieniu pomieszczeń pomoże również rezygnacja z zasłon, a przynajmniej pamiętanie o ich rozsuwaniu. Najlepiej, by również były jasnego koloru. Podobną wskazówkę można odnieść także do innych elementów wnętrza: podłóg, dywanów, drzwi czy mebli. Jeśli będą utrzymane w jasnej kolorystyce, całe pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie jaśniejszego. W odbijaniu i rozpraszaniu światła pomagają także lustra.

Niezłe rezultaty mogą też przynieść rozwiązania sprzyjające odbijaniu promieni słonecznych z zewnątrz. Na przykład pomalowanie domu lub niektórych jego elementów – jak choćby parapety – na biało. Jeśli ta barwa, nam nie odpowiada, warto rozważyć inny jasny kolor, np. żółty czy jasnoniebieski. Światło mogą skutecznie odbijać także inne części zabudowy, np. płot. Wiele pod tym względem daje też bliskość wody, której powierzchnia mieni się promieniami w słoneczne dni. Wprawdzie trudno przenieść dom nad rzekę lub jezioro, ale już basen ogrodowy (choćby nadmuchiwany) ulokowany przed oknami może sprawić, że do pomieszczeń trafi więcej światła.


Innowacyjne lustro

Istnieją również mniej standardowe rozwiązania pomagające w rozjaśnieniu wnętrza. Inżynierowie z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej skonstruowali urządzenie o nazwie heliostat sferyczny.  To lustro w kulistej obudowie wyposażone w mechanizm sterujący. Umożliwia ono doprowadzenie światła słonecznego do ciemnych zakamarków domów i mieszkań. Heliostaty znane są od czasów starożytnych, jednak współcześnie stosowane są głównie na skalę przemysłową. Być może w odpowiednio kompaktowej wersji będą mogły stanowić skuteczne narzędzie do rozjaśniania naszych sypialni i salonów?


Promocja

Promocja


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Wnętrze pełne słońca. Jak zadbać o więcej naturalnego światła w domu?

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry