Home Baza wiedzy Wnętrze pełne słońca. Jak zadbać o więcej naturalnego światła w domu?

Wnętrze pełne słońca. Jak zadbać o więcej naturalnego światła w domu?


Okno Prolux Oknoplast więcej światła w pomieszczeniu

opublikowane 22 lis 2019

3 minuty

Gdy brakuje słońca, życie toczy się wolniej. Odczuwamy spadek nastroju, niższy poziom motywacji, mniej energii do działania. Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym każdy promień jest na wagę złota. Jednak ilość naturalnego światła w naszych domach nie zależy wyłącznie od zachmurzenia nieba i położenia słońca względem ziemi. Istotna jest również jakość i rozmiary okien oraz aranżacja wnętrza. Co zrobić, by w domu było jaśniej?

Badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości: światło dzienne ma kluczowy wpływ na nastrój. Pod wpływem promieniowania słonecznego nasz mózg uwalnia serotoninę, czyli hormon szczęścia odpowiedzialny m.in. za dobre samopoczucie, spokój i koncentrację. To wystarczający powód, by nie tylko korzystać ze słońca na świeżym powietrzu, ale również zapewnić sobie więcej naturalnego światła w domu. A każdy promień słońca warto chwytać tym bardziej, że w Polsce poziom nasłonecznienia należy do najniższych w Europie.


Więcej światła dzięki oknom

Poziom nasłonecznienia domu zależy przede wszystkim od ekspozycji. Najlepiej, gdy pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu, są wystawione na południe. Jeśli jest to np. salon z dużymi przeszkleniami, wówczas możemy cieszyć się w nim światłem i ciepłem przez większą część dnia. Jeśli natomiast okna w pomieszczeniu wychodzą na północ, będzie wpadało przez nie mniej słońca. W efekcie salon czy pokój może sprawiać wrażenie ponurego. Oczywiście rozkład pomieszczeń, ekspozycja domu lub konkretnej ściany, w której zamontowane są okna, to sprawy, o których musimy myśleć zawczasu. Jednak wpływ na ilość światła we wnętrzu mają również czynniki, które możemy modyfikować. Tak jest m.in. ze stolarką.

Dzięki odpowiednio dobranym oknom można zyskać naprawdę sporo. Przykład? Stworzone przez Oknoplast okno Pixel przepuszcza do wnętrza nawet 22 proc. więcej światła niż standardowe modele. To efekt, który udało się osiągnąć za sprawą odpowiednio smukłych profili PVC i doskonale kwadratowej, pozbawionej zaokrągleń linii Pixela. Te cechy przydają oknu nie tylko designerskiego, nowoczesnego wyglądu, ale również przekładają się na większą powierzchnię przeszklenia. W rezultacie dzięki Pixelowi wnętrza naszych domów i mieszkań mogą być lepiej nasłonecznione, optycznie cieplejsze i bardziej komfortowe.

Okno Prolux
Okno Prolux


Rozjaśniania wnętrza od zewnątrz

Odpowiednie okna to kluczowy czynnik wpływający na jasność wnętrza, ale nie jedyny. Poziom nasłonecznienia domu możemy „optymalizować” również na inne sposoby. Na przykład malując pomieszczenia na biało lub inny jasny kolor. Dzięki temu będą one odbijać światło wpadające przez okno, sprzyjając utrzymaniu pogodnej atmosfery we wnętrzu. Efekt można wzmocnić przez wykorzystanie perłowej lub metalicznej farby, która nada ścianom połysk. W rozjaśnieniu pomieszczeń pomoże również rezygnacja z zasłon, a przynajmniej pamiętanie o ich rozsuwaniu. Najlepiej, by również były jasnego koloru. Podobną wskazówkę można odnieść także do innych elementów wnętrza: podłóg, dywanów, drzwi czy mebli. Jeśli będą utrzymane w jasnej kolorystyce, całe pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie jaśniejszego. W odbijaniu i rozpraszaniu światła pomagają także lustra.

Niezłe rezultaty mogą też przynieść rozwiązania sprzyjające odbijaniu promieni słonecznych z zewnątrz. Na przykład pomalowanie domu lub niektórych jego elementów – jak choćby parapety – na biało. Jeśli ta barwa, nam nie odpowiada, warto rozważyć inny jasny kolor, np. żółty czy jasnoniebieski. Światło mogą skutecznie odbijać także inne części zabudowy, np. płot. Wiele pod tym względem daje też bliskość wody, której powierzchnia mieni się promieniami w słoneczne dni. Wprawdzie trudno przenieść dom nad rzekę lub jezioro, ale już basen ogrodowy (choćby nadmuchiwany) ulokowany przed oknami może sprawić, że do pomieszczeń trafi więcej światła.


Innowacyjne lustro

Istnieją również mniej standardowe rozwiązania pomagające w rozjaśnieniu wnętrza. Inżynierowie z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej skonstruowali urządzenie o nazwie heliostat sferyczny.  To lustro w kulistej obudowie wyposażone w mechanizm sterujący. Umożliwia ono doprowadzenie światła słonecznego do ciemnych zakamarków domów i mieszkań. Heliostaty znane są od czasów starożytnych, jednak współcześnie stosowane są głównie na skalę przemysłową. Być może w odpowiednio kompaktowej wersji będą mogły stanowić skuteczne narzędzie do rozjaśniania naszych sypialni i salonów?

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Okno Prolux - Oknoplast
Prolux

Okno PROLUX zostało zaprojektowane tak, aby doświetlić pomieszczenia. Dzięki obniżeniu profilu skrzydła do wnętrza wpada średnio o 22% więcej światła. System PROLUX z charakterystycznym, autorskim profilem z zaokrągloną listwą przyszybową to uniwersalna propozycja dla wielu typów i stylów zabudowy. Możliwość okleinowania profilu w technologii ColorFull sprawia, że okno PROLUX to estetyczny i praktyczny wybór.

Pixel

System PIXEL to wyważone połączenie elegancji, estetyki i funkcjonalności. Industrialny charakter zyskał dzięki zastosowaniu profili bez zaokrągleń oraz ostro zarysowanej listwie przyszybowej. Okno PIXEL to nie tylko wyjątkowy design. Doskonałe parametry izolacji termicznej i akustycznej, większa powierzchnia szyb oraz możliwość wyboru wąskiego słupka ruchomego z symetrycznie umieszczoną klamką centralą sprawiają, że system PIXEL to uniwersalny wybór.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów