Home Baza wiedzy Komfortowy taras – jak stworzyć wygodny salon letni

Komfortowy taras – jak stworzyć wygodny salon letni


Jak urządzić przytulny taras OKNOPLAST

opublikowane 09 sie 2019

4 minuty

Nie tylko latem, ale także w słoneczne wiosenne i jesienne dni taras może być miejscem równie komfortowym co salon. Chcesz uzyskać wygodną i sprzyjającą relaksowi przestrzeń w ogrodzie? Podpowiadamy, gdzie usytuować taras, jaki powinien mieć minimalny wymiar, a także jakie drzwi tarasowe wybrać. Doradzamy również, jak urządzić letni salon na świeżym powietrzu, aby czas spędzony na tarasie był przyjemnością.

Jak urządzić letni taras


Nie za mały, nie za duży

Kluczem do wygodnego korzystania z tarasu jest jego odpowiedni rozmiar. Gdy przestrzeń ta jest za mała, konieczna jest rezygnacja z części mebli i niemożliwe jest przyjmowanie większej liczby gości. W odwrotnej sytuacji, a więc kiedy taras jest zbyt rozległy, mogą pojawić się trudności w przytulnej aranżacji tej przestrzeni. Jak dobrać rozmiar tarasu i jaka jego wielkość jest optymalna?

Architekci zalecają, aby powierzchnia komfortowego tarasu ze strefą jadalną oraz wypoczynkową miała powierzchnię co najmniej 12-16 metrów kwadratowych. Skąd takie wyliczenia? Na takiej powierzchni możliwe jest bowiem wygodne ustawienie stołu z krzesłami (meble te zajmują około 2,5 x 1,5 metra) oraz zestawu wypoczynkowego (2,5 x 2,5 metra) i leżaka (0,9 x 1,5 metra). Planując taras, trzeba pamiętać także, aby zostawić około 0,9-1 metra wolnej przestrzeni dookoła mebli oraz w przejściu do schodów czy drzwi tarasowych.

Taras - jaki powinien mieć rozmiar


Słońce rano czy wieczorem?

W przypadku nowo budowanych domów, warto zawczasu zastanowić się nad usytuowaniem tarasu. Gdzie wybudować taras w domu – którą stronę świata wybrać? Najlepszym miejscem, jeżeli taras ma nam służyć głównie popołudniami i wieczorami, będzie strona zachodnia. O każdej porze dnia można liczyć tam na dobre nasłonecznienie przestrzeni. Podobnie jest w przypadku tarasu wybudowanego z południowej strony domu. W tym przypadku trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w upalne dni problemem może być mocne nasłonecznienie. Na południowym tarasie konieczne jest więc zastosowanie zadaszenia dającego cień, a także rezygnacja z silnie nagrzewających się materiałów, na przykład kamienia czy gresu na podłodze na rzecz desek drewnianych. Osoby, które planują najbardziej intensywnie korzystać z tarasu od rana do południa, na przykład w pracy, powinny natomiast zdecydować się na taras od strony wschodniej.

Z której strony domu powinien znajdować się taras


Lekko i bez patrzenia pod nogi

Planując komfortowy taras, powinniśmy przyłożyć wagę zwłaszcza do wyboru odpowiednich drzwi tarasowych i ich optymalnego ulokowania. Czy jedne drzwi tarasowe to dobry wybór? Jeżeli taras jest długi, z pewnością lepszym wyborem będzie ich większa liczba. Szczególnie wygodne będzie zastosowanie wyjścia na zewnątrz z kuchni do strefy jadalnej na tarasie, a także z salonu do strefy wypoczynkowej w ogrodzie. Jeżeli taras okala budynek w kształt litery L, można pomyśleć również o dodatkowym wyjściu do ogrodu z pralni czy też z sypialni.

Jakie drzwi tarasowe wybrać? Najlepiej sprawdzą się tarasowe drzwi w technologii podnoszono-przesuwnej (np. Oknoplast HST Premium ). Dzięki zastosowaniu dwóch niezależnych prowadnic podczas otwierania jedno skrzydło drzwiowe chowa się za drugie i nie traci się przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz domu. Dodatkowo model ten posiada specjalne klamki i pochwyty, które ułatwiają otwieranie i zamykanie skrzydła drzwi tarasowych, a także może być wyposażony w elektryczny napęd zapewniający wysoki komfort użytkowania. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Drzwi tarasowe powinno się łatwo przekraczać, dlatego optymalnym rozwiązaniem zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, osób starszych czy z ograniczoną możliwością poruszania się jest niski próg (np. Oknoplast Win Step o wysokości 20 mm).

Drzwi tarasowe HST Premium OKNOPLAST
Drzwi tarasowe HST Premium OKNOPLAST


W atmosferze intymności

Budując czy kupując dom czy też mieszkanie z tarasem, marzymy najczęściej o miejscu w ogrodzie, w którym będziemy mogli poczuć się swobodnie. Na przeszkodzie tej wizji może stanąć jednak bliskie położenie sąsiednich budynków czy usytuowanie przez uczęszczanej często drodze. Oczywiście można stworzyć ogród, który osłoni nas przed ciekawskim wzrokiem i stworzy atmosferę intymność, jednak oczekiwanie na finalny efekt może potrwać kilka lat. Nie chcesz tyle czekać? Zawczasu pomyśl o zastosowaniu rozwiązań sprzyjających zachowaniu prywatności na tarasie. Jak zabudować taras? W przypadku tarasu w budynku wielorodzinnym dobrym pomysłem jest zastosowanie markiz czy zadaszenia, który ograniczy nie tylko nasłonecznienie, ale też widoczność osobom przebywającym wyżej na balkonach. Ochronę przed ciekawskim wzrokiem przechodniów czy sąsiadów zapewnią natomiast np. zwijane przesłony bocznych, zasłony tarasowe czy kratki ogrodowe na pnące rośliny.

Zabudowany taras z roletamiZabudowany taras


Wystrój sprzyjający relaksowi

Ostatnim etapem przygotowania komfortowego tarasu jest jego meblowanie i dekorowanie. Jak urządzić taras, który będzie nie tylko elegancki, ale także sprzyjający odpoczynkowi? Oprócz standardowych ogrodowych mebli jadalnianych warto umieścić na nim wygodny leżak ogrodowy czy też komfortowy fotel z funkcją leżenia. Sprawdzi się on zwłaszcza, gdy w domu mamy miłośników nie tylko opalania, ale też drzemek na świeżym powietrzu. Przy dużej powierzchni tarasu doskonałym pomysłem jest również zestaw wypoczynkowy składający się z kanapy, fotela i stolika kawowego. Tuż obok, na przykład w metalowym czy wiklinowym koszu powinny się znaleźć ciepłe i miękkie koce oraz dodatkowe poduszki. Przytulności tej przestrzeni dodadzą również nastrojowe oświetlenie, np. lampiony, a także donice z roślinami i modne dywany tarasowe.

jak urządzić taras

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów