Home Baza wiedzy Krok po kroku budujemy dom. Od czego zacząć?

Krok po kroku budujemy dom. Od czego zacząć?


Budowa domu krok po kroku

Budowa domu od podstaw to nie lada wyzwanie. Zazwyczaj nie mamy wystarczającej wiedzy na temat każdego z jej etapów. Jesteśmy rzuceni na głęboką wodę i mamy tylko jedno wyjście – sprostać wyzwaniu. Co warto wiedzieć? Jaki wyglądają poszczególne etapy budowy?

Formalności, o których trzeba pamiętać

Budowa domu to długi proces, który rozpoczyna się od formalności. Niestety jest ich całkiem sporo, a każda z nich wymaga czasu i skrupulatności. Po pierwsze, gdy już mamy kupioną działkę, musimy uzyskać pozwolenie na jej zabudowę, a to wymaga zebrania odpowiednich dokumentów. Pierwszy etap, poza uzyskaniem pozwolenia, to również m.in. pozyskanie dokumentu dotyczącego dostawy mediów, prądu i gazu, a także warunków zabudowy. Koniecznie jest również zawiadomienie nadzoru budowlanego o rozpoczęciu robót.  

Formalności przy budowie domu

Następny etap – stan zero

Przejście przez pierwszy – żmudny i trzeba przyznać nieco frustrujący – etap to dopiero początek. Teraz zaczyna się prawdziwe działanie. Stan zero to tzw. etap organizacyjny, w którym przygotowujemy plac budowy do rozpoczęcia prac. Co za tym idzie? W pełni ukończony stan zero to taki, w którym mamy m.in. ogrodzony teren budowy, a także wytyczone w nim dokładne granice domu. W tym ostatnim zadaniu niezbędna będzie pomoc geodety – to właśnie on wskaże dokładne miejsce budowy. Następne elementy stanu zero to wykopane fundamenty, ułożona kanalizacja, a także dodatkowe prace w przypadku domów, które posiadają podpiwniczenie. W tym przypadku niezbędne będzie również postawienie stropu nad piwnicą. To już niemal koniec. Stan zero zamyka przewiezienie na teren budowy niezbędnych materiałów.

Mierzenie działki przed budową

Etap nr 3, czyli stan surowy otwarty

To wyjątkowo przyjemny etap, w którym widzimy jak z dnia na dzień powstaje nasz dom. Po kolei pojawiają się ściany, a także dach. Mamy także schody, kominy, a nawet rynny. To etap, w którym tworzy się cała konstrukcja domu, ale jeszcze bez takich elementów jak np. okna. Na to przyjdzie pora dopiero w następnym kroku. Stan surowy otwarty kończy najważniejsze prace. Mamy szkielet domu, który należy zamknąć i przygotować pod ostateczne wykończenie.  

Budowa-domu-cegly-Oknoplast

Etap nr 4, czyli stan surowy zamknięty

Coraz przyjemniejsze etapy to przede wszystkim świadomość, że jesteśmy już coraz bliżej finału. Stan surowy zamknięty to taki etap prac, w których niemal połowę pracy nad budową mamy za sobą. Najważniejsze w tym momencie jest wykończenie domu w taki sposób, by przestał on być narażony na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wstawiamy okna, drzwi, wszelkie przeszklenia, a także pokrywamy i zabezpieczamy dach. Każda z tych czynności jest niezwykle ważna – to właśnie one zadecydują o bezpieczeństwie i komforcie mieszkania. Warto postawić na sprawdzone marki, których produkty posłużą przez długie lata. Wybór okien PIXEL Oknoplast to gwarancja niskiej utraty ciepła, a co za tym idzie dodatkowe oszczędności w domowym budżecie. Dodatkowo aż 22% więcej światła we wnętrzach. Mądre decyzje zakupowe pozwolą cieszyć się nowym domem bez obaw o usterki. Stan surowy zamknięty to również dodatkowe prace wykończeniowe wewnątrz domu, a wśród nich m.in. postawienie ścian działowych.  

Stan surowy zamnięty

Stan deweloperski, czyli jaki?

To etap, w którym kończymy zabezpieczanie domu – zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Skrupulatne prace wykończeniowe dotyczą m.in. schodów oraz balustrad, parapetów, a także prac związanych z elewacją domu. Odpowiednie zabezpieczenie domu to dodatkowe wsparcie w walce z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, dlatego należy dodatkowo ocieplić ściany oraz poddasze. Na tym jednak nie koniec. Stan deweloperski to przede wszystkim zamontowanie instalacji elektrycznych, grzewczych oraz kanalizacyjnych. Podłączenie ciepłej oraz zimnej wody, a także podłączenie telefoniczne i telewizyjne. Na tym etapie mówimy również o postawionym ogrodzeniu oraz ukończonej już drodze dojazdowej do garażu. Wszystkie te elementy oznaczają jedno – przejście ze stanu deweloperskiego do stanu “pod klucz”, czyli najbardziej wyczekiwanego przez wszystkich.  

Stan-deweloperski-ocieplanie

Stan pod klucz

Ile osób, tyle różnych określeń na ten stan, jednak zazwyczaj przyjmuje się, że oznacza on m.in wykończone ściany i podłogi. Do kompletu armatura oraz stolarka wewnętrzna i zewnętrza. Na tym etapie kończą się prace typowo remontowe, a zaczyna się przyjemna zabawa w dekorowanie, urządzanie i kreowanie nowej, wyjątkowej rzeczywistości. Budowa domu to wiele etapów, a na każdym z nich może się przydarzyć niezliczona liczba niespodzianek. Trudno będzie ich uniknąć, dlatego przed podjęciem prac budowlanych warto mieć w głowie plan, który ułatwi cały proces.  

Dom-pod-klucz

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

Pixel

System PIXEL to wyważone połączenie elegancji, estetyki i funkcjonalności. Industrialny charakter zyskał dzięki zastosowaniu profili bez zaokrągleń oraz ostro zarysowanej listwie przyszybowej. Okno PIXEL to nie tylko wyjątkowy design. Doskonałe parametry izolacji termicznej i akustycznej, większa powierzchnia szyb oraz możliwość wyboru wąskiego słupka ruchomego z symetrycznie umieszczoną klamką centralą sprawiają, że system PIXEL to uniwersalny wybór.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Drzwi tarasowe SLIDE
SLIDE

Innowacyjny mechanizm zamykania drzwi tarasowych SLIDE pozwala na prostą i intuicyjną obsługę. Dzięki węższej ramie i większym przeszkleniom, system wprowadza do pomieszczeń więcej światła. Minimalistyczny design pozwala na zachowanie spójnej estetyki Twojego wnętrza.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów