Home Baza wiedzy Modne wnętrza – trendy na nowy rok

Modne wnętrza – trendy na nowy rok


trendy 2022

opublikowane 30 gru 2021

4 minuty

Koniec roku jest niezwykle ekscytujący dla projektantów wnętrz. To pora, gdy znane już są zapowiedzi producentów mebli, dodatków i materiałów wykończeniowych na kolejny sezon. Co więcej, to moment, w którym za nami są ważne targi branżowe. Jakie wnioski można wyciągnąć, myśląc o trendach wnętrzarskich na 2022 rok? W aranżacjach dominować będą światło i przestrzeń, zrównoważony design i naturalność. To jednak nie wszystko. Sprawdź, czego możesz spodziewać się we wnętrzach w najbliższych miesiącach.

Więcej światła i powietrza – trendy wnętrzarskie

Pokłosiem pandemii COVID-2019, z której skutkami mierzymy się nadal na całym świecie, jest zmiana podejścia do projektowania – zarówno wnętrz, jak i samych budynków. Architekci i projektanci zdecydowanie większą wagę niż dotychczas zaczęli przykładać do potrzeby kontaktu mieszkańców ze światem zewnętrznym. Wielotygodniowe zamknięcie w domach w czasie lockdownu sprawiło, że obecnie największym zainteresowaniem klientów cieszą się z dodatkową przestrzenią otwartą na świat. Co konkretnie to oznacza? Projektanci stawiają przede wszystkim na mieszkania powiększone o dodatkową, zewnętrzną przestrzeń życiową, jaką jest przestronny balkon lub taras.

Możliwość swobodnego łączenia ich z pomieszczeniami daje zastosowanie przesuwnych drzwi tarasowych (np. HST OKNOPLAST). Wielkoformatowe przeszklenia, w tym z obniżonymi profilami (np. OKNOPLAST PROLUX), coraz częściej wykorzystywane są również w mieszkaniach bez części zewnętrznej. Pozwalają one na doświetlenie i wprowadzenie świeżego powietrza do wnętrz. Likwidują też barierę nieprzezroczystej ściany, poszerzając pole widzenia podczas codziennych czynności. Lepiej doświetlone wnętrza przekładają się natomiast na komfort mieszkania i lepsze samopoczucie mieszkańców.


Naturalnie – modne meble i aranżacje wnętrz

Jednym z trendów wnętrzarskich, który towarzyszył nam już w minionym sezonie, ale w 2022 roku zdecydowanie się wzmocni, jest powrót do natury. Z niej czerpać będą pełnymi garściami nie tylko projektanci wnętrz, ale też producenci mebli, dodatków i materiałów wykończeniowych. W aranżacjach na wielu poziomach stosowane będą takie surowce jak: glina, terakota, kamień, cegła, naturalne drewno, wiklina, trawa morska, wełna, bawełna, skóra naturalna, len, ceramika itp. są one nie tylko naturalne, ale też „ciepłe” i „miękkie” – tak różne od stosowanych powszechnie w minionych latach np. betonu czy polerowanego gresu.

Zastosowanie ich pozwoli na stworzenie modnego, spokojnego i sprzyjającego odpoczynkowi środowiska domowego. Dodatkowo naturalne surowce są przeważnie bardziej trwałe i harmonijnie uzupełniające aranżacje. Zainspirowani przyrodą, będziemy do wnętrz wprowadzać także ciepłe barwy z palety kolorów ziemi. Szczególną popularnością cieszyć się będą wśród projektantów żółcie i pomarańcze np. w odcieniach ochry, szafranu i terakotowym, zieleń – w wersjach szałwiowej, oliwkowej, koloru mchu czy szmaragdu, a także kolory tzw. nude, a więc ogólnie mówiąc neutralne pastele, np. piaskowy beż.


Inteligentny dom – trend we wnętrzach

Cyfrowy świat staje się ważniejszy w naszym codziennym życiu niż kiedykolwiek wcześniej. Technologia towarzyszy nam nie tylko w pracy, ale też – dosłownie – wchodzi na salony. Trend stosowania systemów inteligentnego domu (np. SMART OKNOPLAST) czy wykorzystywania we wnętrzach sprzętów, którymi można sterować zdalnie będzie się umacniał z roku na rok. Nic dziwnego – z poziomu aplikacji możemy dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym sterować m.in. światłem, oknami i drzwiami, roletami, drzwiami garażowymi, a także sprzętami AGD i RTV, w tym pralką, lodówką, piekarnikiem, oczyszczaczem powietrza, klimatyzacją.

Współcześnie projektowany i urządzany dom dostosowywany jest również do nowego, coraz bardziej popularnego systemu pracy zdalnej. Osoby kupujące nieruchomość wybierają najczęściej mieszkania czy domy, w których będą w stanie urządzić oddzielny gabinet lub w salonie wygospodarować przestrzeń pod mini biuro domowe. Rosnąca powszechność stosowania systemów technologicznych wynika nie tylko z ułatwiania życia mieszkańców, ale też możliwości pozytywnego wpływ na środowisko naturalne. Pozwalają one bowiem na optymalizację zużycia energii przez m.in. automatyczny dobór temperatury, wilgotności w pomieszczeniu czy – w przypadku sprzętów AGD – dostosowanie zużycia wody i temperatury do konkretnych sytuacji.


Zrównoważony design – wnętrzarskie trendy

Coraz więcej mówi się o zrównoważonym rozwoju i konieczności zwiększenia świadomości konsumenckiej. Odpowiedzią branży wnętrzarskiej jest sięganie po jak najmniej szkodliwe dla przyrody produkty, które jednocześnie będą wyróżniać się ciekawą estetyką. Co będzie zatem modne w 2022 roku i kolejnych sezonach? Z pewnością meble, sprzęty i dodatki, które odznaczać się będą najwyższą jakością, a przez to trwałością. Solidne wykonane będą służyć nam przez długie lata, co ograniczy ilość generowanych śmieci. Projektanci chętnie sięgają też po wytworzone już przed laty dobra, a więc meble i dodatki retro. Modne wnętrza w 2022 roku pełne będą pereł vintage i antyków.

Wielkie nazwiska i marki artystyczne, ale też producenci mebli coraz częściej realizują swoje projekty przy użyciu zrównoważonych, pochodzących z recyklingu lub etycznie pozyskiwanych materiałów naturalnych. Obecnie nie jest niczym niespotykanym możliwość zakupu w rozsądnych cenach mebli tapicerowanych tkaniną z recyklingu plastiku czy wykonanych z przetworzonych tworzyw sztucznych krzeseł czy stołów. Popularność zyskują też produkty wykonane z surowców biodegradowalnych, np. skrobi kukurydzianej, fusów kawowych czy rybich łusek.

Trendy wnętrzarskie w 2022 roku w dużym stopniu czerpią z rozwiązań proponowanych przed rokiem. Projektanci i producenci stawiają przede wszystkim na zmniejszenie oddziaływania człowieka na naturę. Jak podoba Ci się ten kierunek?

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów