Home Baza wiedzy Moskitiera na okno i drzwi balkonowe – wszystko, co chcesz wiedzieć

Moskitiera na okno i drzwi balkonowe – wszystko, co chcesz wiedzieć


opublikowane 11 maj 2023

4 minuty

Coraz cieplejsze noce kuszą wizją spania przy otwartym oknie? Żeby uniknąć nieprzyjemnego bzyczenia nad uchem i ugryzień owadów, warto zamontować w oknach i drzwiach balkonowych moskitiery. Sprawdź, do jakich okien stosuje się moskitiery, czy należy ściągać je na zimę, jak są montowane i w jakich kolorach występują. Odpowiadamy na najważniejsze pytania o moskitiery.

Po co montować moskitierę?

Montaż moskitier w oknach i drzwiach balkonowych czy tarasowych przez wiele osób jest uważany za jedną z najlepszych decyzji remontowo-budowalnych. Powodów jest co najmniej kilka. Moskitiery to:

 • ekonomiczny i skuteczny sposób na ochronę przed owadami osób znajdujących się w budynku;
 • efektywna wentylacja pomieszczeń podczas wieczorów oraz nocy nastających po upalnych dniach;
 • ekologiczna alternatywa dla prądożernej klimatyzacji, którą docenią osoby dbające o środowisko naturalne.

Do jakich okien używa się moskitiery?

Moskitiera na okno może być montowana na różnego typu stolarce okiennej. W OKNOPLAST moskitiery na okna mogą być stosowane na oknach zarówno rozwieralnych, jak i rozwieralno-uchylnych. Będą one więc skuteczne niezależnie od tego, czy planujesz tylko uchylać skrzydło okienne, czy otwierać je na pełną szerokość. Moskitiera balkonowa czy moskitiera na drzwi tarasowe to przeważnie moskitiera harmonijkowa (patrz niżej), która będzie chronić przed insektami przy pełnym rozwarciu czy rozsunięciu skrzydła drzwiowego.  Maksymalna powierzchnia moskitier okiennych i drzwiowych może wynosić nawet do 2,5 m kw.!


Cechy dobrej moskitiery

Interesuje Cię moskitiera na okno lub moskitiera balkonowa i szukasz najlepszego produktu? Chcesz, aby służyła Ci ona przez długie lata?  Podczas wyboru moskitiery zwróć uwagę na takie cechy jak:

 • trwałość – najlepszym wyborem są moskitiery na okna i drzwi balkonowe o aluminiowej konstrukcji odpornej na wygięcia i działanie czynników atmosferycznych, a także z wykorzystaniem siatki z włókna szklanego oblanego PCV;
 • jakość wykonania – wykorzystanie nawet najlepszych materiałów nie wystarczy, ponieważ kluczowe są dokładność i wysoka jakość wykonania moskitiery na okna;
 • estetyka – moskitiera na okno powinna być dopełnieniem stolarki, dlatego ważne jest, aby kolorystycznie pasowała do ościeżnicy i ram okien i drzwi tarasowych;
 • łatwość montażu – moskitiera ramkowa powinna być bezproblemowo montowana w otworze okiennym i łatwa do zdjęcia na zimę.

Jak zamontować moskitierę na okno?

Nie wiesz, jak zamontować moskitierę na okno? Jest to prostsze, niż może się wydawać! Założenie moskitiery nie wymaga nawiercania otworów w ramie okiennej. Montaż odbywa się wyłącznie przy użyciu specjalnych ruchomych zaczepów, które przytwierdzają aluminiową ramkę moskitiery do ramy okiennej. Nie naruszają one struktury okna. Taki sposób montażu moskitiery okiennej pozwala na szybkie zamontowanie czy zdemontowanie osłony. Przydatne jest to podczas mycia okien czy demontażu moskitiery na zimę (czytaj niżej).

Jak zamontować moskitierę na drzwi balkonowe?

W przypadku montażu moskitier balkonowych czy tarasowych wiele zależy od typu drzwi. Jeśli są to rozwierne skrzydła balkonowe, to montuje się zazwyczaj moskitierę do ramy drzwiowej na trzech zawiasach. Dla lepszego przylegania po przeciwnej stronie znajdują się dwa zamki magnetyczne. Umożliwia to rozwierne otwarcie moskitiery i swobodne wyjście na balkon lub taras. Moskitiery do drzwi balkonowych dodatkowo wyposażone są we wzmocnienie w postaci poziomej poprzeczki. W przypadku przesuwnych drzwi tarasowych najczęściej montuje się moskitierę harmonijkową (inaczej plisowaną). Jest ona rozwijana i zwijana w tych samych kierunkach co ruchome skrzydło drzwiowe.

Co to jest moskitiera harmonijkowa?

Moskitiera plisowana, dla której stosuje się też nazwę moskitiera harmonijkowa czy moskitiera boczna, odznacza się nietypową budową. Od standardowej ramkowej moskitiery na okno różni się brakiem ramek na całym obwodzie siatki. Taka moskitiera zbudowana jest na tej samej zasadzie co drzwi harmonijkowe. Jedna z bocznych krawędzi jest przymocowana do ramy drzwi tarasowych. Ruchoma plisowana siatka porusza się w prowadnicach w dolnej i górnej części drzwi i zamyka na magnesy z drugiej strony krawędzi bocznej otworu drzwiowego. Moskitiera harmonijkowa nie ogranicza funkcjonalności drzwi.

Czy trzeba ściągać moskitierę na zimę?

Jednym z popularnych pytań jest „czy zdejmować moskitiery na zimę”. Nie jest to konieczne, ale zalecane. Dlaczego? Demontaż niemontowanych na stałe moskitier na zimę i przechowywanie ich w pomieszczeniu zdecydowanie wydłuży ich żywotność. Typowe dla tej poty roku warunki atmosferyczne, a więc ujemne temperatury, deszcz i śnieg, mogą osłabić strukturę siatki czy ramki aluminiowej, a także zniszczyć okleinę. Zanieczyszczenia powietrza w sezonie grzewczym mogą się natomiast osadzać na gęstej siatce moskitiery, brudząc ją.

Jaki kolor moskitiery do okien i drzwi wybrać?

Moskitiera na okno czy drzwi tarasowe powinna kolorystyką i stylem ramki pasować do designu stolarki. W OKNOPLAST oferujemy moskitiery w kolorach drewnopodobnych komponujących się z kolorystyką okien. Siatka dostępna jest w dwóch barwach do wyboru – szarej lub czarnej. W obu przypadkach wykonana jest ona z włókna szklanego powlekanego PVC o wymiarach oczek 1,3 x 1,1 mm. Dzięki temu nie ogranicza ona widoczności domownikom, a jednocześnie skutecznie chroni przed przedostaniem się owadów do wnętrz domu i pozwala na efektywną cyrkulację powietrza.

Jaki kształt może mieć moskitiera?

Moskitiery okienne zazwyczaj mają kształt kwadratów lub prostokątów, ponieważ takie okna cieszą się największym zainteresowaniem. Nie oznacza to jednak, że nie można zamówić ich w bardziej fantazyjnych kształtach. Jeśli w swoim budynku masz otwierane okna w atypowym kształcie trapezu czy trójkąta, możesz zastosować na nich moskitiery OKNOPLAST.

Chcesz wiedzieć więcej o tym produkcie? Odwiedź sekcję moskitiery okienne

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów