Home Baza wiedzy Nie daj się jesiennej chandrze

Nie daj się jesiennej chandrze


PROLUX_OKNOPLAST

opublikowane 18 lis 2021

3 minuty

Jesienią i zimą nie tylko pogoda zmienia się na gorszą niż wiosną czy latem. W okresie tym dni są krótsze od nocy, przez co rzadziej dociera do nas światło naturalne. Brak ekspozycji na działanie promieni słonecznych może u części osób prowadzić do zaburzeń samopoczucia. Jakie objawy mogą świadczyć o chandrze czy nawet sezonowej chorobie afektywnej? Jak zapobiegać obniżonemu nastrojowi w tym okresie? Dlaczego warto projektować dobrze doświetlone wnętrza?

Aktywna wiosna i bierna zima

W czasach przed wynalezieniem prądu ludzie żyli zgodnie z rytmem przyrody. Wiosną i latem, gdy dzień był dłuższy od nocy, byli aktywni. Wtedy uprawiali ziemię, polowali, przemieszczali się itp. Jesienią i zimą poziom ich aktywności i metabolizmu spadał. Podczas długich wieczorów i nocy oraz wyjątkowo krótkich dni skupiali się wyłącznie na przetrwaniu. Współcześnie część osób dostrzega u siebie podobieństwo do naszych przodków.

W okresie jesienno-zimowym zmagają się z obniżonym samopoczuciem i brakiem chęci do działania. Z czego to wynika? Wraz z nastaniem ery elektryczności zaczęliśmy działać na tzw. wysokich obrotach przez cały rok. Sztuczne światło o standardowym natężeniu nie działa jednak na każdego tak samo i dla części osób nie stanowi efektywnego substytutu światła słonecznego.

Chandra czy choroba?

Nawet 10-15% mieszkańców środkowej i północnej części Europy może jesienią i zimą odczuwać łagodne objawy jesiennego obniżenia nastroju, a więc tzw. chandry. Około 2% dotyka natomiast sezonowe zaburzenie afektywne, czyli SAD [ang. Seasonal Affective Disorder]. Prawdopodobnie problemy z samopoczuciem w okresie jesienno-zimowym wynikają z rzadszego kontaktu oczu w godzinach porannych z promieniami słonecznymi.

W efekcie organizm produkuje więcej melatoniny, a więc hormonu snu, a mniej serotoniny – tzw. hormonu szczęścia. Dobowy rytm snu i czuwania zostaje rozregulowany. Jakie objawy świadczą o SAD? Jeśli obniżenie nastroju występuje tylko jesienią i zimą, gdy dni są krótsze, a także trwa co najmniej dwa tygodnie, można przypuszczać, że zmagamy się z tym zaburzeniem. Inne symptomy to m.in. uczucie smutku, utrata zainteresowań, apatia, zmęczenie, zaburzenia snu, poczucie lęku, niepokoju lub podniecenia.

Więcej światła, więcej energii

Jak nie dać się jesiennej chandrze? Lekarze i psychologowie zalecają m.in. stosowanie diety bogatej w witaminy z grupy B, które wspomagają prawidłowe działanie układu nerwowego, a także aktywność fizyczną, np. regulującą napięcie jogę czy uwalniający serotoniny jogging. Kluczowe jest jednak nie tyle prowadzenie tzw. zdrowego stylu życia, co regularna ekspozycja na światło. Osoby podatne na występowanie chandry czy SAD powinny spacerować w ciągu dnia, zwłaszcza w słoneczne dni.

Jeśli to możliwe, w sezonie zimowym warto wybrać się na kilkudniowy urlop w poszukiwaniu „słońca”, np. na narty lub do ciepłych krajów. Ważne dla funkcjonowania człowieka jesienią i zimą jest także unikanie długotrwałego przebywania w pomieszczeniach bez okien lub słabo oświetlonych. Jak dowiedli naukowcy m.in. z University of Illinois i Northwestern University, dostęp do światła słonecznego w budynkach w ciągu dnia przekłada się na długość i jakość snu, a także większą aktywność życiową.

Okno do szczęścia

Współcześnie architekci doskonale zdają sobie sprawę z wpływu długości ekspozycji na promienie słoneczne na zdrowie psychiczne ludzi. Widoczny jest aktualnie trend znoszenia barier między światem zewnętrznym i wnętrzami budynków, a także lepszego doświetlania pomieszczeń. Projektanci częściej sięgają po przeszklone ściany, wielkoformatowe okna czy przesuwne drzwi tarasowe (np. HST Premium OKNOPLAST o długości nawet 6,5 m).

Do najnowszych realizacji przeważnie wybierana jest stolarka o obniżonej wysokości profilu (np. Prolux OKNOPLAST). Przy zachowaniu tych samych wymiarów otworów okna o niższym profilu „wpuszczają” do wnętrz więcej światła słonecznego niż modele ze standardowymi profilami. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu większych przeszkleń i węższych, specjalnie zaprojektowanych ram.


Planujesz budowę? Wybierając okna i drzwi tarasowe, pamiętaj o wpływie światła naturalnego na samopoczucie i ogólną jakość codziennego życia.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów