Home Baza wiedzy Okno gospodarcze – jakie wybrać?

Okno gospodarcze – jakie wybrać?


Okno gospodarcze okno w garażuu

opublikowane 14 lut 2022

3 minuty

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego w pomieszczeniach niemieszkalnych można zastosować okna o gorszych parametrach izolacji termicznej i akustycznej niż w pomieszczeniach mieszkalnych. Powszechnie stolarkę tego typu określa się mianem okien gospodarczych, piwnicznych, garażowych czy – w odniesieniu do zabudowań rolniczych – inwentarskich. Czym okna gospodarcze różnią się od modeli stosowanych w mieszkaniu czy zamieszkałej części domu? Na jakie cechy warto zwrócić uwagę podczas wyboru okien gospodarczych?

Oknami gospodarczymi często określa się okna elewacyjne o niższej izolacyjności cieplnej niż w przypadku modeli przeznaczonych do pomieszczeń ogrzewanych. W powszechnym mniemaniu są to zatem modele o identycznej lub podobnej stylistyce i budowie do okien do pomieszczeń mieszkalnych, ale gorzej chroniące przed utratą ciepła i hałasem. Dzięki uboższemu pakietowi termoizolacyjnemu są one przeważnie nieco tańsze niż okna do ogrzewanych pomieszczeń mieszkalnych. Okna gospodarcze, zgodnie z nomenklaturą budowlaną, są jednak nie tyle podtypem okien elewacyjnych do budynków mieszkalnych, co oddzielną kategorią produktów. Czym się odznaczają?


Co to jest okno gospodarcze?

Oknami gospodarczymi, inaczej oknami inwentarskimi, nazywa się również okna przeznaczone do pomieszczeń niemieszkalnych, w tym do wolno stojących, nieogrzewanych budynków gospodarczych. Tworzone są one z profili PVC, ale najczęściej bez wykorzystania wkładek termicznych czy wzmocnień antywłamaniowych. Przeważnie oferują one uboższe pakiety szybowe, np. z pojedynczą czy podwójną szybą. Są one najczęściej otwierane wyłącznie uchylnie, ale zdarza się, że posiadają specjalne zaczepy, dzięki którym można wyjąć szybę. Są mniej wygodne w użytkowaniu niż okna elewacyjne, ale jednocześnie zdecydowanie od nich tańsze.Gdzie wykorzystuje się okna gospodarcze?

Okna określane jako gospodarcze wstawiane są w pomieszczeniach nieprzeznaczonych do zamieszkania, a więc również nieogrzewanych. Są to najczęściej takie wnętrza jak: garaż, piwnica, spiżarnia, pralnia, kotłownia, pomieszczenie gospodarcze, a także nieprzeznaczone do zamieszkania w przyszłości poddasze (okna montowane w ścianie szczytowej czy wykuszach dachu). Gdy pomieszczenia te znajdują się w bryle budynku, najczęściej wybiera się identyczne wizualnie, ale o nieco gorszych parametrach termicznych okna tego samego producenta, który dostarczył stolarkę do domu. Okna gospodarcze montuje się także w takich budynkach wolno stojących jak: warsztaty, magazyny czy hale produkcyjne. W gospodarstwach rolnych okna gospodarcze wykorzystywane są m.in. w oborach, kurnikach, staniach czy pomieszczeniach gospodarskich. W tych sytuacjach najczęściej wybierane są niedrogie modele inwentarskie o niskim poziomie ochrony (termicznej, akustycznej i antywłamaniowej).


Jaki współczynnik U powinny mieć okna gospodarcze?

Zgodnie z najnowszymi przepisami (Warunki Techniczne 2021) okna przeznaczone do pomieszczeń niezamieszkałych mogą mieć gorsze parametry izolacyjności cieplej niż modele do wnętrz zamieszkałych. Oznacza to więc, że współczynnik przenikania ciepła [U] w ich przypadku może być wyższy niż wyśrubowane 0,9 W/m2K. Jeżeli wnętrze jest ogrzewane, ale temperatura utrzymywana jest na poziomie niższym niż 16°C, parametr ten może wynosić 1,4. W przypadku okien montowanych w przegrodach zewnętrznych pomieszczeń nieogrzewanych w wolno stojących budynkach produkcyjnych, magazynowych czy gospodarczych (np. w garażu) ustawa nie zakłada żadnych minimalnych wartości U, o ile uzasadnia to rachunek efektywności ekonomicznej inwestycji, obejmujący koszty budowy i eksploatacji budynku.


Okna inwentarskie – czy są bezpieczne i szczelne?

Montując okna w pomieszczeniach gospodarczych w domu, warto zdecydować się na nieco „chłodniejsze” modele standardowych okien elewacyjnych, zamiast na typowe okna inwentarskie. Dlaczego? Te drugie przeważnie mają słabą konstrukcję, a więc produkowane są z profili bez wzmocnień antywłamaniowych, ze słabej jakości prowadnicami czy klamkami. Przez to mogą stać się potencjalnymi wrotami do budynku dla złodziei. Ci, dostając się do wnętrza garażu, piwnicy czy kotłowni przez okno gospodarcze bez zabezpieczeń, z łatwością poradzą sobie ze sforsowaniem kolejnych zabezpieczeń, np. drzwi między garażem a częścią mieszkalną. Jeżeli nie ogrzewasz pomieszczeń takich jak garaż, kotłownia czy strych (z oknem w ścianie szczytowej lub wykuszu dachu), ale zależy Ci na szczelności stolarki, wybierz okna elewacyjne o słabszym pakiecie szybowym, a nie okna inwentarskie. Modele stricte gospodarcze przeważnie służą jedynie doświetleniu wnętrza pomieszczeń i ich ochronie przed warunkami atmosferycznymi.
Szukasz okien do garażu, piwnicy, kotłowni czy pralni? Skontaktuj się z naszymi punktami sprzedaży i obsługi klienta, gdzie uzyskasz fachową pomoc w doborze okien do wszystkich pomieszczeń w domu.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów