dom parterowy z oknami Oknoplast
Architektura

Plusy i minusy domu parterowego

Dom parterowy - okna i drzwi tarasowe Oknoplast

Dom parterowy czy z poddaszem? Oto jest pytanie. W tym konkretnym przypadku jednak ile osób – tyle odpowiedzi. W dużej mierze wszystko zależy od preferencji, ale to właśnie domy parterowe zyskują coraz więcej zwolenników. Są tańsze? Praktyczniejsze? A może po prostu modne? Sprawdźcie co kryje się za ich fenomenem.

Rodzinny dom parterowy

Bliskość i komfort domowników

Zaleta, której na pierwszy rzut oka nie widać. Przyzwyczailiśmy się do domów piętrowych, w których przebywanie na różnych poziomach jest codziennością. Parterowe budynki zmieniają rzeczywistość i tradycyjne podejście do tematu. W przypadku tego rodzaju domów nie istnieje możliwość mijania się na schodach. Domownicy nie mogą zaszyć się w swym pokoju na piętrze i przez długie godziny pozostawać niezauważonymi. To specyficzne budownictwo pomaga w zacieśnianiu więzi rodzinnych. Wszyscy znajdują się na jednym poziomie, a więc mijają się w codziennym życiu znacznie częściej, niż w przypadku domów piętrowych. Dla wielu to jednak nie jedyny plus. Brak schodów stanowi dodatkowy atut. To szczególnie pomocne dla osób niepełnosprawnych oraz starszych, którym z roku na rok coraz trudniej jest się poruszać. W tym przypadku im więcej udogodnień, tym większa przyjemność z codziennego życia, a przecież o to w tym chodzi:)


Cenna przestrzeń działki

Dom parterowy rządzi się swoimi prawami. Wielkość oraz ilość pomieszczeń decydują nie tylko o ostatecznym wyglądzie budynku, ale również działki. W przypadku piętrowych domów możemy zaoszczędzić nieco więcej ogródka. Taki sam metraż domu parterowego i piętrowego zajmie nieporównywalnie różną powierzchnię działki. W tym konkretnym przypadku wynik będzie niekorzystny dla budownictwa parterowego. Mimo to, wielu uważa, że to i tak nic nie zmienia, a bliskość z naturą wynagradza wszelkie utracone metry. Dom, który dosłownie znajduje się pośród drzew, to dla wielu spełnienie wizji o idealnym miejscu do życia.

 

Sposób na wyjątkowe wnętrza

Długie korytarze i dystanse pomiędzy poszczególnymi pokojami mogą odstraszać. Wielu w tym momencie pomyśli o naturalnym świetle, którego zapewnienie będzie znacznie trudniejsze niż w przypadku domu piętrowego. Na szczęście, to problem, który szybko można rozwiązać. Pomysł nie tylko skuteczny, ale i wyjątkowy. Sufit, w którym znajdują się okna to nie tylko gwarancja dodatkowego i niezbędnego światła. To również niecodzienne wnętrze, w którym dosłownie mieszkamy pod gwiazdami. Warto zadbać o dobór jak najlepszych okien, które zapewnią możliwie jak najwięcej naturalnych promieni słonecznych. PIXEL, który przepuszcza aż 22% więcej światła sprawdzi się jak żaden inny model.

Dom parterowy

Różne punkty widzenia

Powierzchnia użytkowa ma duże znaczenie. Teoretycznie przy takim samym metrażu to dom piętrowy wydaje się lepszą alternatywą. Tu jednak następuje spora niespodzianka. Powierzchnia użytkowa okazuje się znacznie mniejsza. Problemem są skosy, których nie sposób uniknąć. Budownictwo parterowe jest ich pozbawione, w związku z czym ten sam metraż oznacza znacznie więcej powierzchni użytkowej. Niestety ma to również swoje minusy. Koszty obu budynków są do siebie stosunkowo podobne, jednak warto pamiętać, że pewne elementy pochłoną znacznie większe fundusze niż mogliśmy się spodziewać. Domy parterowe to przede wszystkim duże koszty związane z fundamentami, podłogami oraz zabezpieczeniem i pokryciem dachu.

Niezależnie od plusów i minusów coraz więcej osób decyduje się właśnie na domy parterowe. Bliskość z naturą, częstszy kontakt z domownikami lub po prostu chęć odejścia od tradycyjnego budownictwa? Powodów jest wiele, a każdy z nich jest dobry, by podjąć decyzję na „tak” 🙂

 


Promocja Zimowa

Promocja Zimowa


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Plusy i minusy domu parterowego

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry