Home Baza wiedzy Plusy i minusy domu z piwnicą

Plusy i minusy domu z piwnicą


Dom-z-piwnica-czy-bez

opublikowane 30 maj 2018

3 minuty

Pierwsze co przychodzi na myśl to oczywiście koszty. Domy z piwnicą to znacznie droższa inwestycja. To jednak minus, który być może w zderzeniu z plusami straci na wartości. Jakie są więc wady i zalety obu rozwiązań? Na które się zdecydować, by mieć gwarancję bezpiecznego domu?

Aspekty techniczne

Dom z piwnicą czy bez, to nie tylko widzimisię właściciela. To przede wszystkim skrupulatne podejście architekta, który dobrze zna teren, na którym powstanie dom. Główne czynniki, które pomogą w podjęciu decyzji za lub przeciw, to poziom zalegania wód gruntowych oraz rodzaj gleby. W obu przypadkach piwnicę można wykonać, jednak należy zdać sobie sprawę z pewnych niuansów. Im wyższy poziom wód, tym większe będą koszty budowy. Odpowiednia hydroizolacja kosztuje i to całkiem sporo. Sam fakt wybudowania piwnicy określa się jako 20 – 30% wartości domu. To koszt niemal całego piętra. W przypadku gdy niezbędna jest dodatkowa hydroizolacja – koszty wzrastają. Typ gleby również nie pozostaje bez znaczenia. Budowa domu na skalistym terenie wymaga sprowadzenia odpowiednich sprzętów. Wszystko to decyduje o wzrastającym rachunku.

Piwnica-jak-zagospodarowac-Oknoplast

Dodatkowa powierzchnia użytkowa

Niezaprzeczalnie. Dodatkowa przestrzeń zawsze stanowi zaletę. W przypadku domu teoretycznie i tak mamy znacznie więcej miejsca niż np. w bloku, jednak to nie zawsze prawda. Piwnica to idealna przestrzeń na pralnię, spiżarnię, kotłownię czy garderobę. Przechowywanie nadmiaru rzeczy, rowerów, wszelkiego rodzaju sprzętów – to właśnie tutaj możemy stworzyć pewnego rodzaju schowek, który skutecznie oczyści użytkową część domu. Warto również pomyśleć o kreatywnym wykorzystaniu dodatkowych metrów. Extra sypialnia? Pokój do zabaw ze stołem bilardowym, a może sauna? Każdy pomysł jest dobry. Warto jednak zwrócić uwagę na zaciemnienie pomieszczeń. W piwnicy szczególnie ważny jest dobór odpowiednich okien, najlepiej takich, które zapewnią więcej światła. Model PIXEL gwarantuje go aż o 22% więcej. To szansa na stworzenie przytulnej i jasnej przestrzeni nawet w piwnicy.

Wina-w-piwnicy-Oknoplast

Dom na lata

Decyzja na „tak” niesie za sobą jeszcze jeden, najprawdopodobniej największy plus piwnicy. Wytrzymałość. Domy, które zostały podpiwniczone są znacznie trwalsze. Wszelkiego rodzaju trzęsienia bądź ruchy tektoniczne nie naruszają konstrukcji domu. W przypadku domów, które nie posiadają piwnicy ta statystyka wygląda znacznie gorzej.

Dlaczego jednak nie?

Piwnica to solidna podstawa każdego domu. To jednak przestrzeń, która sprawdzi się tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio wybudowana. Przede wszystkim hydroizolacja i wentylacja. To dwa elementy, które decydują o użyteczności danej powierzchni. Jeśli o nie nie zadbamy, to te elementy to piwnica przyniesie więcej strat niż pożytku. Niewystarczająca wentylacja spowoduje, że w krótkim czasie nasz dom zamieni się w przestrzeń pełną grzybów i bakterii. Decydując się na budowę domu z piwnicą warto skrupulatnie podejść do kwestii podpiwniczenia i przede wszystkim dokładnie wyliczyć koszty. Gdy okażą się one zbyt duże, a w głowie pojawi się myśl „no trudno, budujemy” – to z góry jesteśmy skazani na porażkę. Zaoszczędzone na piwnicy pieniądze lepiej przeznaczyć na pozostałe piętra, zadbać o ich wykończenie i ostateczny wygląd.

stol-bilardowy-w-piwnicy-Oknoplast

Piwnica – sprawa indywidualna

Jak w wielu przypadkach, budowa piwnicy to również kwestia indywidualna. Plusów nie brakuje, dlatego jeśli mamy możliwości finansowe, by piwnicę zbudować to jest ona dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie, to żaden problem. Piękny dom to coś znacznie więcej niż dom z piwnicą.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pixel

System PIXEL to wyważone połączenie elegancji, estetyki i funkcjonalności. Industrialny charakter zyskał dzięki zastosowaniu profili bez zaokrągleń oraz ostro zarysowanej listwie przyszybowej. Okno PIXEL to nie tylko wyjątkowy design. Doskonałe parametry izolacji termicznej i akustycznej, większa powierzchnia szyb oraz możliwość wyboru wąskiego słupka ruchomego z symetrycznie umieszczoną klamką centralą sprawiają, że system PIXEL to uniwersalny wybór.

Okno Prolux - Oknoplast
Prolux

Okno PROLUX zostało zaprojektowane tak, aby doświetlić pomieszczenia. Dzięki obniżeniu profilu skrzydła do wnętrza wpada średnio o 22% więcej światła. System PROLUX z charakterystycznym, autorskim profilem z zaokrągloną listwą przyszybową to uniwersalna propozycja dla wielu typów i stylów zabudowy. Możliwość okleinowania profilu w technologii ColorFull sprawia, że okno PROLUX to estetyczny i praktyczny wybór.

Okno Koncept Oknoplast
Koncept

Okno KONCEPT to uniwersalne połącznie klasycznej estetyki i użytkowych właściwości, które sprawdzą się w budynkach wielorodzinnych, szeregowych, czy jednorodzinnych. Prosty, geometryczny profil okna KONCEPT kryje w sobie optymalne rozwiązania technologiczne: zaczepy antywyważeniowe SafetyPlus dla większego bezpieczeństwa, czy mechanizm blokowania uchyłu dla lepszego komfortu.

Prismatic

System PRISMATIC to rozwiązanie o smukłej formie i wysokiej funkcjonalności, oferujące perspektywę wielu korzyści. Trzecia, środkowa uszczelka w konstrukcji systemu PRISMATIC to gwarancja szczelności i izolacji termicznej. Większa powierzchnia przeszkleń, uzyskana dzięki niższemu profilowi to dodatkowe korzyści: optymalnie doświetlone wnętrza i mniej zużytego plastiku do produkcji okna to ukłon w stronę harmonii ze środowiskiem.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów