Dom-z-piwnica-czy-bez
Porady

Plusy i minusy domu z piwnicą

Pierwsze co przychodzi na myśl to oczywiście koszty. Domy z piwnicą to znacznie droższa inwestycja. To jednak minus, który być może w zderzeniu z plusami straci na wartości. Jakie są więc wady i zalety obu rozwiązań? Na które się zdecydować, by mieć gwarancję bezpiecznego domu?

Aspekty techniczne

Dom z piwnicą czy bez, to nie tylko widzimisię właściciela. To przede wszystkim skrupulatne podejście architekta, który dobrze zna teren, na którym powstanie dom. Główne czynniki, które pomogą w podjęciu decyzji za lub przeciw, to poziom zalegania wód gruntowych oraz rodzaj gleby. W obu przypadkach piwnicę można wykonać, jednak należy zdać sobie sprawę z pewnych niuansów. Im wyższy poziom wód, tym większe będą koszty budowy. Odpowiednia hydroizolacja kosztuje i to całkiem sporo. Sam fakt wybudowania piwnicy określa się jako 20 – 30% wartości domu. To koszt niemal całego piętra. W przypadku gdy niezbędna jest dodatkowa hydroizolacja – koszty wzrastają. Typ gleby również nie pozostaje bez znaczenia. Budowa domu na skalistym terenie wymaga sprowadzenia odpowiednich sprzętów. Wszystko to decyduje o wzrastającym rachunku.

Piwnica-jak-zagospodarowac-Oknoplast

Dodatkowa powierzchnia użytkowa

Niezaprzeczalnie. Dodatkowa przestrzeń zawsze stanowi zaletę. W przypadku domu teoretycznie i tak mamy znacznie więcej miejsca niż np. w bloku, jednak to nie zawsze prawda. Piwnica to idealna przestrzeń na pralnię, spiżarnię, kotłownię czy garderobę. Przechowywanie nadmiaru rzeczy, rowerów, wszelkiego rodzaju sprzętów – to właśnie tutaj możemy stworzyć pewnego rodzaju schowek, który skutecznie oczyści użytkową część domu. Warto również pomyśleć o kreatywnym wykorzystaniu dodatkowych metrów. Extra sypialnia? Pokój do zabaw ze stołem bilardowym, a może sauna? Każdy pomysł jest dobry. Warto jednak zwrócić uwagę na zaciemnienie pomieszczeń. W piwnicy szczególnie ważny jest dobór odpowiednich okien, najlepiej takich, które zapewnią więcej światła. Model PIXEL gwarantuje go aż o 22% więcej. To szansa na stworzenie przytulnej i jasnej przestrzeni nawet w piwnicy.

Wina-w-piwnicy-Oknoplast

 

Dom na lata

Decyzja na „tak” niesie za sobą jeszcze jeden, najprawdopodobniej największy plus piwnicy. Wytrzymałość. Domy, które zostały podpiwniczone są znacznie trwalsze. Wszelkiego rodzaju trzęsienia bądź ruchy tektoniczne nie naruszają konstrukcji domu. W przypadku domów, które nie posiadają piwnicy ta statystyka wygląda znacznie gorzej.

Dlaczego jednak nie?

Piwnica to solidna podstawa każdego domu. To jednak przestrzeń, która sprawdzi się tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio wybudowana. Przede wszystkim hydroizolacja i wentylacja. To dwa elementy, które decydują o użyteczności danej powierzchni. Jeśli o nie nie zadbamy, to te elementy to piwnica przyniesie więcej strat niż pożytku. Niewystarczająca wentylacja spowoduje, że w krótkim czasie nasz dom zamieni się w przestrzeń pełną grzybów i bakterii.

Decydując się na budowę domu z piwnicą warto skrupulatnie podejść do kwestii podpiwniczenia i przede wszystkim dokładnie wyliczyć koszty. Gdy okażą się one zbyt duże, a w głowie pojawi się myśl „no trudno, budujemy” – to z góry jesteśmy skazani na porażkę. Zaoszczędzone na piwnicy pieniądze lepiej przeznaczyć na pozostałe piętra, zadbać o ich wykończenie i ostateczny wygląd.

stol-bilardowy-w-piwnicy-Oknoplast

 

Piwnica – sprawa indywidualna

Jak w wielu przypadkach, budowa piwnicy to również kwestia indywidualna. Plusów nie brakuje, dlatego jeśli mamy możliwości finansowe, by piwnicę zbudować to jest ona dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie, to żaden problem. Piękny dom to coś znacznie więcej niż dom z piwnicą.
Poznaj nasze okna

Skomentuj

Plusy i minusy domu z piwnicą

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry