Pokój nastolatki - jak urządzić
Wnętrza

Pokój nastolatki – jak go urządzić?

Kiedy dziewczynka staje się nastolatką, ma potrzebę zamanifestowania nie tylko zmiany własnego wyglądu, ale też stylu. Dotyczy to nie tylko garderoby, ale też aranżacji pokoju. Jej sypialnia, podobnie jak ubrania, powinna odzwierciedlać jej osobowość i zainteresowania.

Ważne jest też, aby stworzyć w niej strefę relaksu z przyjaciółmi, wygodną garderobę oraz przyjemną część do nauki. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas urządzania pokoju nastolatki? Sprawdź!

Małe dziewczynki przeważnie lubią intensywne kolory, w tym wszystkie odcienie różu. Barwa ta łączona bywa z brokatowym wykończeniem ścian, koronkami, baldachimami itp. Nastolatki odchodzą od stylizacji pokoju na komnatę księżniczki, jednak – wbrew pozorom – niekoniecznie rezygnują z różowego. W pokoju nastolatki barwa ta stanowi jednak dodatek do neutralnego, np. śmietankowego czy beżowego tła. Pojawia się pod postacią narzut, zasłon, koców itp. w odcieniach zszarzałych i pudrowych, a przez to bardziej wyrafinowanych i eleganckich niż np. fuksja.

Delikatny pokój nastolatki

Dla nastolatek, które nie tolerują różu, można wybrać właściwie każdy kolor, jaki sobie wymarzą. Obecne trendy skupiają się przede wszystkim na barwach ziemi, np. ciepłych bielach, jasnych brązach, musztardowej żółci, ale też naturalnych odcieniach zieleni i niebieskiego. Szczególną popularnością cieszą się miętowy, pistacjowy, szałwiowy, a także zszarzały niebieski i fiolet – hit 2022 roku! Nie bój się eksperymentów – pozwól nastolatce samodzielnie wybrać kolory pasujące do stylu aranżacji i jej gustu… To ona ma dobrze czuć się w swoim pokoju.

POKÓJ NASTOLATKI – PODSTAWOWE ZASADY URZĄDZANIA

Wśród stylów aranżacyjnych lubianych przez nastolatki od kilku sezonów niepodzielnie króluje styl boho. Jak urządzić pokój boho dla dziewczyny? Pamiętaj, aby we wnętrzu znalazło się kilka stref – sypialna z wygodnym łóżkiem, nauki z biurkiem, ubierania z obszerną szafą lub garderobą, a także z toaletką, o ile jest na nią miejsce. W przestrzeni nastolatki nie może zabraknąć też wygodnego miejsca na pogaduchy z przyjaciółmi – może to być kanapa, ale równie dobrze rolę tę spełnią poduchy na podłodze.

pokój nastolatki w stylu boho

O ile to możliwe, warto zadbać, aby nastolatka miała niewielką przestrzeń, w której może ukryć się przed światem, w tym rodzeństwem i rodzicami. Taka „dziupla” pozwoli jej wyciszyć się, prowadzić prywatne rozmowy, marzyć… Jeśli dziewczyna ma jakieś pasje, warto podkreślić to w jej pokoju albo wydzieleniem osobnej strefy (np. na instrumenty, sprzęt sportowy, książki, sprzęty do programowania). Jeśli brakuje miejsce, można zaakcentować jej zainteresowania odpowiednio dobranymi dekoracjami.

SYPIALNIA NASTOLATKI – W JAKIM STYLU JĄ URZĄDZIĆ?

Współczesne nastolatki, dzięki łatwemu dostępowi do internetu, znają się na aktualnych trendach wnętrzarskich. Przeważnie w momencie rearanżacji sypialni, mają one własny pomysł to pomieszczenie. Sprawdź, jakie style wnętrzarskie są szczególnie chętnie wybierane przez dziewczyny.

POKÓJ NASTOLATKI W STYLU BOHO

Nieoficjalny, kojarzący się ze swobodą i zabawą styl boho to faworyt wśród nastolatek. Jak urządzić pokój nastolatki, aby nawiązywał do sposobu dekoracji wnętrz charakterystycznego dla bohemy? Warto łączyć elementy z pozoru do siebie nie pasujące. Postaw na lekkie meble, np. z rattanu, wikliny, drewna – koniecznie w jasnych barwach, aby nie zaciemniać pomieszczenia. Zdecyduj się na dodatki w stylu etno, które dodadzą przestrzeni oryginalności i kolorów. Uzupełnij całość zwiewnym baldachimem, romantycznymi makatkami, kolorowym dywanem i wiklinowymi koszami.

Pokój nastolatki w stylu Boho z oknem Prolux

POKÓJ NASTOLATKI W STYLU GLAMOUR

Niektóre nastolatki, zamiast swobodnego, podróżniczego i radosnego stylu boho, decydują się na sypialnię w stylu glamour. Ten poważniejszy, bardziej elegancki i formalny styl urządzania wnętrz stworzysz, decydując się m.in. na tapicerowane welwetem meble. W przypadku dorastających dziewczynek sprawdzą się zwłaszcza modele łóżek i foteli w obiciu w modnym kolorze pudrowego różu lub lawendowego fioletu. Dodatki powinny błyszczeć – mogą mieć kolor złota i blask kryształów. W oknach można zawiesić satynowe zasłony.

pokój nastolatki w stylu glamour

POKÓJ NASTOLATKI W STYLU SKANDYNAWSKIM

Styl skandynawski ewoluował przez ostatnie lata i niewiele ma już wspólnego z szarościami. Mimo to jest nadal jednym z ulubionych sposobów aranżacji wnętrz. Chętnie wybierają go również nastolatki. Współczesny styl skandynawski jest miękki, przyjazny i ciepły. Możliwe jest to dzięki palecie kolorów ziemi – z ciepłą bielą, beżem, a nawet złamanym różem na czele.

Do skandynawskiej sypialni nastolatki warto wybierać obłe meble, a więc z zaokrąglonymi krawędziami i bez kątów ostrych. Całość najlepiej uzupełnij naturalnymi dodatkami, np. żywymi roślinami, świecami, kocami.

Wiesz już, jak urządzić sypialnię dla nastolatki? Pamiętaj, że istotne jest też zapewnienie jej w pokoju prywatności. Zadbaj, aby miała możliwość skutecznie zasłonić okna, np. łatwymi w sterowaniu roletami zewnętrznymi.

Poznaj modele okien OKNOPLAST >> lub znajdź najbliższy salon OKNOPLAST >>


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Pokój nastolatki – jak go urządzić?
Do góry