Home Baza wiedzy Jak urządzić pokój ucznia?

Jak urządzić pokój ucznia?


pokój_ucznia_blog

opublikowane 08 wrz 2021

3 minuty

Aranżacja pokoju dziecka w wieku szkolnym wymaga od rodziców nie tylko zmysłu estetycznego, ale także konkretnej wiedzy. Jakiej? Między innymi na temat oddziaływania kolorów czy światła na samopoczucie oraz optymalnego ustawienia biurka w pomieszczeniu. Skąd ją czerpać? Od nas! Poniżej prezentujemy najważniejsze zasady dotyczące urządzania pokoju dla ucznia.

Pokój do relaksu i nauki: przemyśl wybór koloru ścian

Przed zaaranżowaniem pokoju dziecka konkretnymi meblami i dodatkami, bardzo ważnym etapem jest wybór odpowiednich barw na ściany, podłogę i sufit. To, jaki kolor będzie dominował w pomieszczeniu, wpływać może bowiem na samopoczucie dziecka. Jak to możliwe? Wiele badań naukowych z całego świata potwierdza, że różne kolory mogą wpływać na zachowanie człowieka, np. aktywować go do działania lub uspokajać. Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej udowodnili, że kolorem, który poprawia wydajność mózgu, sprzyja kreatywności oraz skupieniu uwagi jest niebieski w jasnych odcieniach. Co więcej, ściany pomalowane na niebiesko wpływają uspokajająco i wyciszająco w momencie, gdy pora udać się na spoczynek.

Relaksowi, przez wzbudzanie poczucia równowagi, sprzyja także zieleń. Barwa ta, zdaniem badaczy, pobudza do innowacyjności. Nie najlepszym wyborem, jeśli myślimy o malowaniu wszystkich ścian w jednym kolorze, jest energetyczna czerwień. Kolor ten pobudzać będzie do aktywności, ale nie pozwoli efektywnie wypoczywać. Naukowcy podpowiadają jednak, że można zastosować go na małych elementach, np. ściance przy biurku, ponieważ pomaga w zapamiętywaniu szczegółów. Lubisz proste rozwiązania? Pomaluj pokój dziecka na biało, a kolor wprowadź za pomocą barwnych mebli, dodatków i dekoracji. Jasne wnętrze sprzyjać będzie koncentracji uwagi i dobremu samopoczuciu.

Pokój dla dziecka szkolnego: nie zapomnij o oświetleniu

Kolejnym niezwykle ważnym aspektem, o którym trzeba pamiętać podczas urządzania pokoju dziecka, jest optymalne oświetlenie. Zwróćmy uwagę na to, aby do wnętrza wpadała duża ilość światła naturalnego. Koniecznie przynajmniej jedno z okien powinno być zamontowane w ścianie, a nie połaci dachu. Umożliwi to nie tylko doświetlenie pomieszczenia, ale pozwoli też dziecku na obserwację świata zewnętrznego. Montując przesłony okienne, zwróć uwagę, aby w jak najmniejszym stopniu blokowały one tzw. światło okna. Co konkretnie to oznacza? Wybieraj rolety montowane nie na skrzydle okna, a nad nim lub zadbaj o to, aby zasłony okienne w pozycji złożonej wisiały przed ścianą, a nie szybą okienną. Pozwoli to na uzyskanie jeszcze jaśniejszego, a przez to przyjaźniejszego dla dziecka otoczenia.

Jesienią i zimą nawet w ciągu dnia jest ciemno, dlatego kluczowe jest również zadbanie o odpowiednie oświetlenie sztuczne. Sama lampa sufitowa to za mało – nie pozwoli na dotarcie promieni emitowanych przez żarówkę do zakamarków pokoju. Oprócz żyrandola w pokoju ucznia muszą znaleźć się lampka biurkowa z regulowanym ramieniem (po lewej stronie blatu dla praworęcznych i po prawej dla leworęcznych) oraz boczne źródła światła. Kinkiety lub lampy podłogowe umieść zwłaszcza w miejscach, w których dziecko czyta (np. łóżko, fotel przy półce z książkami), bawi się, odpoczywa. W tym ostatnim przypadku warto w lampie umieścić żarówkę o mniejszej mocy, aby pozwolić odpocząć oczom. W całym pokoju najlepiej sprawdzą się źródła światła ciepłego, które sprzyjają wyciszeniu. Jedynie w przypadku lampki biurkowej warto postawić na zimne światło LED, które oddaje rzeczywiste barwy, pozwala się skupić i lepiej oświetla przestrzeń roboczą.

Pokój dla ucznia: zaplanuj ustawienie biurka

W przypadku urządzania pokoju zajmowanego przez dziecko w dużej mierze zastosować można te same zasady, które wykorzystuje się przy aranżowaniu sypialni rodziców. Ważną różnicą między tymi dwoma pomieszczeniami jest jednak konieczność ustawienia w pokoju jednocześnie i łóżka, i szafy, i półki na książki/zabawki, i… biurka. Jak zrobić to mądrze? Wedle starej zasady najczęściej biurko ustawia się w pobliżu okna – równolegle lub prostopadle do ściany. Dzięki temu blat oświetlany będzie światłem naturalnym, a dodatkowo uczeń będzie mógł się dotlenić podczas nauki. Jeśli w pokoju dziecka jest niewiele miejsca i w celu przewietrzenia nie możesz uchylać lub otwierać na oścież skrzydła okiennego, zainteresuj się wentylacją obwodową effiAIR.

Zanim przemeblujesz pokój dziecka – sprawdź, na którą stronę świata wychodzi okno, pod którym planujesz ustawić biurko. O innej porze światło słoneczne będzie bowiem padać na biurko, gdy w pokoju są okna tzw. wschodnie czy południowe, a inaczej, gdy okna wychodzą na zachód lub północ. W przypadku okien południowych i zachodnich biurko pod samym parapetem może się nie sprawdzić. W pierwszym przypadku słońce będzie świecić w twarz przez większość dnia, a w drugim po południu i wieczorem, gdy będzie odrabiać lekcje. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się usytuowanie biurka pod oknem na ścianie wschodniej, gdzie słońce będzie najmocniej świecić rano, lub północnej, gdzie rozproszone słońce przez cały dzień będzie oświetlać blat z podobnym natężeniem.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów