Home Baza wiedzy Przestrzeń, która rozwija kreatywność? Sprawdź, jak zaprojektować pokój dziecka!

Przestrzeń, która rozwija kreatywność? Sprawdź, jak zaprojektować pokój dziecka!


Jak kreatywnie urządzić pokój dziecka

opublikowane 05 kwi 2019

3 minuty

Pokój dziecka powinien być przede wszystkim funkcjonalny i bezpieczny. Urządzając tego typu pomieszczenie należy pamiętać także o aspekcie… kreatywnym.

Przestrzeń naszej pociechy powinna dawać jej pole do pobudzania wyobraźni. Poniżej przedstawiamy pomysły na dziecięcy pokój, który na co dzień będzie sprawiał mnóstwo frajdy i jednocześnie aktywizował do kreatywnych działań.

Kreatywne zabawy dla malucha


Projekt pokoju dziecka powinien być podzielony na strefy – do spania, do przechowywania, do nauki i do zabawy. Te dwie ostatnie mają ogromny wpływ na rozwój naszego malucha. Dlatego dobrze je rozplanujmy, by w miarę możliwości były przestronne (szczególnie miejsca do zabawy musi być sporo). Rozrywka dla naszej pociechy to przecież priorytet! Jak jeszcze możemy sprawić uśmiech na twarzy dziecka, mając jednocześnie na względzie rozwój jego wyobraźni? Mamy dla Was kilka prostych do realizacji pomysłów.


Farba tablicowa lub tablica w pokoju dziecka

Jedną ze ścian pokoju dziecięcego można pokryć farbą tablicową i magnetyczną. Niektórzy rodzice (większość?) odetchną z ulgą – być może to sposób na dzieci, które lubią zamalować ściany w całym mieszkaniu.

Farba tablicowa na ścianie


To tylko jeden z pozytywnych „efektów ubocznych”. Ściana stanie się prawdziwie magiczną powierzchnią do nauki (np. pierwszych liter) i do zabawy (wieszanie obrazków, rysowanie, kolorowanie itd.). Codziennie pokój może zmieniać swój charakter w zależności od motywów na ścianie.

Jeśli nie ma możliwości jej pomalowania – warto pokusić się choćby o mini stojącą tablicę. Ta zawsze sprawia mnóstwo radości dzieciakom, a nie jest droga i nie trzeba jej montować – wystarczy złożyć (albo kupić złożoną), postawić i gotowe!

Tablica w pokoju dla dzieci


Namiot w pokoju malucha

Modne tipi (lub po prostu zwykły, mały, kolorowy namiot) to miejsce, które może stać się ulubioną przestrzenią dziecka. Daje ogromne pole do wymyślania zabaw! W namiocie można spać, czytać, słuchać bajek, rozmawiać, uczyć się, wymyślać magiczne historie itd. Tipi może stanąć na stałe, stając się świetnym elementem wystroju wnętrz, lub pojawiać się sporadycznie. Ta druga opcja sprawdzi się wśród posiadaczy małego pokoiku lub tych, którzy szybko się nudzą.

Kreatywny kącik w pokoju dziecięcym


Jak zrobić dżunglę w pokoju dziecka

Czy nie wygląda to wspaniale? Zielony to kolor uspokaja, a jednocześnie nastraja pozytywnie. Dziecko doskonale będzie czuło się wśród takich kolorów, a jeśli dodamy do tego jeszcze np. hamak, to nagle dziecięcy pokój stanie się przedmiotem pożądania wszystkich dzieciaków z sąsiedztwa!

Jak urządzić kreatywny kącić zabaw

Tapeta, która pobudza wyobraźnię

Sposobów na zagospodarowanie ściany w dziecięcym pokoju jest sporo – wspomniana tablicówka to jeden z nich. Nie wszystkim może jednak przypaść do gustu. Wówczas polecamy kreatywne fototapety lub tapety, które z jednej strony będą przyjemne dla oka, a z drugiej nie będą zbyt rozpraszać dziecięcej uwagi.

Fototapeta to zbyt wiele? Warto wówczas pomyśleć o dekoracyjnych naklejkach. W sklepach, szczególnie internetowych, znajdziemy mnóstwo motywów. Możemy wybrać te związane z ulubionymi bajkami dziecka lub np. te w kształcie ukochanych zwierzątek.

tapeta do pokoju dziecięcego


Jakie kolory w pokoju dziecięcym

Dzieci kochają kolory! To nie ulega wątpliwości. Nie chodzi jednak o to, by stworzyć bez refleksji bardzo kolorowy pokój dla pociechy. Jeśli nasze dziecko ma już swoje ulubione barwy – wybierajmy właśnie te. Nie przesadzajmy jednak z ilością – zbyt wiele kolorów, szczególnie tych do siebie nie pasujących, może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kreatywna i miła dla oka przestrzeń to jedno, ale nie zapominajmy, że aspekt bezpieczeństwa w pokoju dziecka jest najważniejszy. Zacznijmy od podstaw, o których należy pamiętać na etapie remontu i urządzania. Nowoczesne okna z bezpieczną szybą o podwyższonej odporności na rozbicie – to absolutna konieczność. Taką zaletę posiadają produkty Oknoplast – nawet te o dużej powierzchni.

Zaopatrzmy się także w klamki zamykane na klucz. Jeśli w pokoju malucha znajduje się wyjście na balkon/taras, zaopatrzmy drzwi w tzw. próg zero. Wyżej wymienione elementy także znajdziemy w ofercie firmy Oknoplast.

Farba, którą malujemy wnętrze, powinna być antyalergiczna. Fototapeta? Dokładnie przyklejamy ją do ściany, by dziecko miało trudność z oderwaniem jej i np. włożeniem do ust. Meble najlepiej przytwierdzić do ściany. Mały szkrab nie tylko może próbować na nie wchodzić, ale przede wszystkim komody i regały będą mu pomagać w nauce chodzenia. Zablokujmy szuflady przed łatwym otwieraniem – będziemy mieć pewność, że syn/córka nie przytrzaśnie sobie palców. Niezależnie od tego czy kupujemy meble używane czy nowe – sprawdźmy czy nie mają drzazg, zadziorów oraz ostrych kantów (jeśli tak, trzeba je dobrze zabezpieczyć).

Drzwi tarasowe HST Grupa OKNOPLAST - Aluhaus

Pomysłów na stworzenie kreatywnej oraz bezpiecznej przestrzeni dla dziecka jest mnóstwo. Grunt to słuchać potrzeb i upodobań małego człowieka oraz… zachować zdrowy rozsądek. Życzymy powodzenia w urządzaniu pokoju, który nasze dziecko będzie z uśmiechem na ustach wspominał w dorosłym życiu.

Czytaj też:

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów