Home Baza wiedzy Regulacja okien PVC. Jak wyregulować okno?

Regulacja okien PVC. Jak wyregulować okno?


opublikowane 07 kwi 2023

3 minuty

Czy wiesz, że okresowa regulacja okien PVC może przekładać się na podwyższenie komfortu mieszkańców i realne oszczędności? Latem, dzięki regulacji, w pomieszczeniu panuje przyjemny chłód. Zimą natomiast nie ma mowy o „uciekaniu” ciepła na zewnętrz. Jeśli masz podstawowe umiejętności manualne, możesz wykonać regulację samodzielnie. Sprawdź, na czym polega regulacja okien lato-zima!

Regulacja okna PVC – po co się ją wykonuje?

Powodów, dla których warto wykonywać cyklicznie regulację okien PVC, jest kilka. Najważniejszy z nich dotyczy prawidłowego działania okna. Zdarza się, że skrzydło okienne nieco „opada” lub „się podnosi” w czasie użytkowania. Może to prowadzić do problemów z płynnym zamykaniem i otwieraniem. Regulacja starych plastikowych okien pozwala wyeliminować trudności. Dzięki temu zabiegowi Twoje okna, wiekowe lub nowe, dłużej będą działać bez usterek i bez problemów.

O zabiegu tym należy pamiętać też podczas zmieniających się pór roku. Optymalny dla konkretnego okresu docisk skrzydła okiennego do ramy może zimą przełożyć się na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Latem natomiast wiąże się z lepszą wentylacją pomieszczenia przy jednoczesnym zachowaniu przyjemnego chłodu we wnętrzach nawet podczas upałów. 

Dlaczego ważna jest regulacja okien lato – zima?

Przeważnie regulację okien przeprowadza się dwa razy w roku – przed latem i przed zimą. Na czym polega regulacja okien lato – zima? Na zmianie, odpowiednio do warunków atmosferycznych w danej porze roku, docisku skrzydła do ramy okiennej. Regulacja okna PVC latem pozwala więc na zmniejszenie siły przylegania skrzydła okiennego do ramy. W efekcie, mimo że we wnętrzach panować będzie przyjemny chłód, nie ma mowy o zaduchu. Delikatnie „rozszczelnione” przez regulację okna zapewniają bowiem samoczynną wentylację.

Regulacja okien zimą polega natomiast na takim ustawieniu okuć, aby uszczelnić okno po obwodzie. Skrzydło na całej długości ramy powinno po regulacji przylegać na tyle mocno, aby przez szczeliny nie przedostawało się na zewnętrz ciepło z pomieszczenia. Taki zabieg chroni też przed napływem mroźnego powietrza do wnętrz. Skutkiem tego profilaktycznego działania jest obniżenie strat ciepła, a więc jednocześnie zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Sezonowa regulacja okna PVC na lato i zimę

Gdy wiemy już, dlaczego warto wykonywać co pół roku regulację okien, warto sprawdzić, jak zrobić to prawidłowo. Regulacja docisku okna PVC latem polega na zmianie pozycji okuć okiennych. Fabrycznie ustawione są one na pozycję neutralną, a więc z mocnym dociskiem skrzydła do ramy. Największy znacznik (kropka) na zaczepie w pozycji neutralnej wskazuje godzinę 6. Jeśli chcesz nieco rozszczelnić okna po obwodzie, przestaw go na godzinę 9. Przed przystąpieniem do pracy zorganizuj sobie klucz V.SCH.ACP-S.

Gdy temperatury na zewnątrz zaczną spadać, pamiętaj, aby zmienić pozycję okucia na zimową. Korzystają ze wskazanego wcześniej klucza, możesz przystąpić do regulacji okna plastikowego na zimę. Przestaw znacznik okucia z godziny 9 na godzinę 3. Ten drobny ruch pozwoli zwiększyć siłę docisku skrzydła do ramy okna.

Korygująca regulacja pozycji okna PVC

Zdarza się, zwłaszcza w przypadku wiekowych już okien plastikowych, że ich skrzydła zmieniają pozycję. Mogą one obwisnąć z czasem lub delikatnie się unieść. W obu przypadkach pojawią się zapewne większe lub mniejsze problemy z domknięciem okna. Możesz temu zaradzić. Koniecznie zaopatrz się w klucz imbusowy w rozmiarze 4 mm. Jak wyregulować wysokość okna PVC? To proste! Zdejmij osłonę dolnego zawiasu okna, aby odsłonić jego niezbyt skomplikowany mechanizm. Włóż od góry do środka zawiasu klucz imbusowy i przekręcaj delikatnie w odpowiednią stronę.

Jeśli chcesz podnieść odrobinę skrzydło okna, przekręć klucz w prawo. Gdy wolisz je trochę opuścić, kręć kluczem imbusowym w lewo. Skrzydło okienne wymaga przesunięcia w prawo lub w lewo? Wyreguluj zawias w drugiej pozycji – włóż końcówkę klucza imbusowego do dziurki w dolnej części zawiasu (od boku). Możliwe jest też wyregulowanie okna przez zawias tzw. górny (widoczny po otwarciu okna, w górnej części) kluczem imbusowym 4. Do regulacji podnośnika klamki używa się natomiast klucza imbus 2,5 mm.

Uszczelniająca regulacja siły docisku skrzydła do ramy

Z użyciem klucza Torx 10 możesz wyregulować dodatkowo siłę docisku skrzydła do ramy okna. Po otwarciu skrzydła zauważysz na nim (w wewnętrznej części profilu) rolki mimośrodowe. Regulacja docisku okna polega w tym przypadku na delikatnym przekręcaniu ich z użyciem klucza w prawo lub w lewo.

Pamiętaj, aby zmienić pozycję wszystkich rolek na skrzydle okiennym. Powinny one bezwzględnie mieć identyczne ustawienie! Nie zapomnij o tym, że rolki do regulacji znajdują się także po przeciwnej stronie skrzydła. Regulacja docisku skrzydła do ramy zapewni lepszą szczelność.

Wiesz już, na czym polega korygująca regulacja okien PVC, sezonowa regulacja okna lato – zima i regulacja docisku skrzydła okna? Jeśli nie chcesz samodzielnie regulować okien, zgłoś się do punktów sprzedaży OKNOPLAST i zamów usługę naszych serwisantów.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów