Home Baza wiedzy Siedzisko w oknie, czyli… jak zagospodarować szeroki parapet?

Siedzisko w oknie, czyli… jak zagospodarować szeroki parapet?


opublikowane 30 cze 2016

2 minuty

Duża ilość światła, wygodne siedzenie i odrobina relaksu… Brzmi jak idealne miejsce na lekturę dobrej książki, ale czy wiesz, że przy odrobinie pracy możesz takie zaaranżować na swoim parapecie? Wtedy nie tylko zyskasz siedzisko w oknie, ale przede wszystkim wyjątkową przestrzeń, która urozmaici Twoje wnętrze. To jak, zmieniamy nasze parapety?

Dzięki zagospodarowanemu parapetowi możesz niskim kosztem wprowadzić do pomieszczenia dodatkowe miejsce do odpoczynku oraz wykorzystać maksymalnie jego przestrzeń. Pomyśl tylko: siedzisko na parapecie może posłużyć jako dodatkowe siedzenie, do którego można dostawić stół. W wielu restauracjach można zauważyć takie zastosowanie, więc dlaczego nie wykorzystać tego pomysłu w domu? Żeby stworzyć wygodne miejsce w oknie, sięgnij do kilku porad, które dla Ciebie sporządziliśmy:

Przygotuj parapet

Oczywiście najprostszym punktem wyjścia do zaaranżowania siedziska będzie nisko osadzony, szeroki parapet. Najłatwiej będzie go zaprojektować w nowym domu lub przy okazji remontu, jednak jeśli nie mamy możliwości wstawienia takiego, zawsze możemy specjalnie zabudować istniejący. Drewniany, mocny stelaż zapewni przedłużenie parapetu i pozwoli na wkomponowanie całości we wnętrze pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, aby nie zasłaniać zbytnio kaloryfera – tak, aby ciepło mogło swobodnie rozchodzić się po pokoju.

Rozsiądź się wygodnie

Siedzisko-w-oknie-1

Twoje siedzisko powinno być  komfortowe – w końcu zamierzasz w nim rozkoszować się lekturą lub innymi przyjemnościami przez wiele godzin. Jeśli Twój parapet jest drewniany, to podłoże już od podstawy będzie przyjemniejsze.  Najprostszym sposobem na stworzenie wygodnego siedzenia jest wyłożenie go dużą liczbą grubych poduszek. Jeśli pierwszą warstwę przymocujesz za pomocą samoprzylepnego rzepu, całość nie będzie się zsuwać i spadać na podłogę. Równie dobrze możesz także zamówić materac na wymiar lub odpowiednio przyciąć grubą gąbkę, która wypełni przestrzeń parapetu.  Jeśli do ich obszycia użyjesz materiału nawiązującego stylistyką do reszty pokoju – utrzymasz porządek we wzornictwie wnętrza.

Pamiętaj o oświetleniu!

Siedząc na parapecie w dzień zapewnisz sobie maksymalnie dużo światła, jednak spędzając na nim wieczory będziesz potrzebować dodatkowego oświetlenia. Możesz zamontować lampki na ścianie, które rozjaśnią Twój kącik, jednak pamiętaj, aby umieścić je w taki sposób, aby nie przeszkadzały w otwieraniu okna. Najprostszym sposobem, które rozwiąże problemy z oświetleniem siedziska będzie ustawienie przy oknie stojącej lampy– w razie czego łatwo ją przestawisz. Jeśli chcesz zasłonić okno chroniąc się przed ostrymi promieniami słońca, lepsze zastosowanie będą mieć rolety i żaluzje. Firany i zasłony mogą zajmować zbyt wiele miejsca i ograniczać siedzisko. Pamiętaj, że to, jak będzie wyglądało Twoje siedzisko zależy w całości od Ciebie. Na jednej ze ścian możesz dodatkowo umieścić półkę z książkami, aby zawsze mieć lekturę pod ręką. Innym sposobem udekorowania tej przestrzeni może być powieszenie ramek ze zdjęciami lub grafikami. Znajdź swój ulubiony styl i stwórz miejsce, w którym będziesz się czuć dobrze! Masz już pomysł? To do dzieła!  

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast

Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów