Salon inspirowany naturą
Wnętrza

Styl organiczny – wnętrza inspirowane naturą

Od wieków natura inspiruje człowieka. To właśnie ona była i jest muzą artystów – malarzy, muzyków, pisarzy. Nic dziwnego – od dawna wiadomo, że przebywanie wśród roślin niesie za sobą wiele plusów. Dlatego natura wkradła się też do naszych domów. Ostatnimi laty jej ogromny udział w wystroju wnętrz przyczynił się do wyodrębnienia osobnego stylu – stylu organicznego. Opowiemy, czym się charakteryzuje i dlaczego warto, choć częściowo, wprowadzić go do swojego mieszkania.

 

Nietypowa kuchnia Oknoplast

 

Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach, gdy otaczają nas technologie i ogólnie pojęta nowoczesność, natura nie będzie stanowić głównej inspiracji w wystroju wnętrz. Tymczasem jest odwrotnie. Styl organiczny to odpowiedź na charakterystykę teraźniejszości przesyconej dynamicznym rozwojem. Natura pozwala odetchnąć, zatrzymać się na chwilę i zdystansować. Nic dziwnego, że tak bardzo już od lat inspiruje współczesnych projektantów wnętrz.

 

Czym charakteryzuje się styl organiczny?

Po pierwsze – specyficzne kształty przedmiotów. Są owalne, opływowe, bez ostrych elementów i przede wszystkim – kątów prostych. Skąd takie podejście? Tzw. biomorficzne kształty są lekkie dla oka i uspokajają wzrok, nawet jeśli dotyczą dużych przedmiotów o sporej wadze. Ostre krawędzie mogą wpływać negatywnie na psychikę człowieka – niepotrzebnie go rozpraszając.

Nic dziwnego, że twórcy elementów charakterystycznych dla stylu organicznego wykorzystują materiały plastyczne, takie jak szkło, stal, tworzywa sztuczne i oczywiście gięte drewno. To ostatnie to sedno wnętrz inspirowanych naturą. Szczególnie gdy mówimy o dodatkach – stolik w formie pnia czy plastry drewna na ścianie są dzisiaj bardzo trendy i wiele wskazuje na to, że nie wyjdą szybko z mody. Wyglądają doskonale, więc któż chciałby z nich rezygnować?

 

Drewniany stolik

 

Naturalna przestrzeń

Natura to przestrzeń dużych rozmiarów bez wrzucania w ramy. Tę inspirację potraktowano bardzo dosłownie, ponieważ wnętrza urządzone w stylu organicznym zazwyczaj nie posiadają wyraźnego podziału na strefy. Stanowią jedność przede wszystkim przez tę samą stylistykę.

 

Otwarta przestrzeń w sypialni

 

 

Kolory zgodne z naturą

Oczywiście harmonijne przedmioty to jedno, ale przecież natura kojarzy nam się z piękną, choć dość neutralną, kolorystyką. O niej projektanci wnętrz zdecydowanie nie zapomnieli. Tym razem witamy w mieszkaniach barwy ziemi, a więc czerń, beże, brązy i oczywiście te żywsze – tj. czerwień i zieleń. Te ostatnie dwa kolory najczęściej pojawiają się w formie dodatków. Styl organiczny przyjmuje również pastele – delikatne kolory doskonale współgrają z biomorficznymi kształtami.

 

Sypialnia inspirowana naturą

 

 

A co ze światłem?

Wnętrza inspirowane naturą, jak sama nazwa wskazuje, uwielbiają światło naturalne. W tego typu pomieszczeniach powinno mieć jak najwięcej możliwości dostania się do środka. Stąd duże okna (również dla widoków na zieleń ), brak zasłon (albo tylko delikatne firanki) i najlepiej – przeszklone ściany!

 

Słoneczna sypialnia

 

Najważniejsze, naturalne dodatki

I nie zapominajmy o najważniejszym! Wnętrza urządzone w stylu organicznym powinny zostać wypełnione kwiatami. Wszystko oczywiście w granicach zdrowego rozsądku – natura, choć piękna i różnorodna, w domu powinna przybrać raczej minimalistyczną formę. Rośliny mogą znaleźć się także na dodatkach. Poszewki z monsterą, zasłona w stylu botanicznym, czy pościel z motywem lasu dodadzą wyrazu wnętrzom nie tylko tym organicznym, ale tym urządzonym w każdym, innym stylu.

 

Okno w łazience

 

 

Jak Wam się podoba?

 

 

 


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Styl organiczny – wnętrza inspirowane naturą

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry