Home Baza wiedzy Styl organiczny – wnętrza inspirowane naturą

Styl organiczny – wnętrza inspirowane naturą


Salon inspirowany naturą

opublikowane 23 lis 2018

2 minuty

Od wieków natura inspiruje człowieka. To właśnie ona była i jest muzą artystów – malarzy, muzyków, pisarzy. Nic dziwnego – od dawna wiadomo, że przebywanie wśród roślin niesie za sobą wiele plusów. Dlatego natura wkradła się też do naszych domów. Ostatnimi laty jej ogromny udział w wystroju wnętrz przyczynił się do wyodrębnienia osobnego stylu – stylu organicznego. Opowiemy, czym się charakteryzuje i dlaczego warto, choć częściowo, wprowadzić go do swojego mieszkania.

Nietypowa kuchnia Oknoplast

Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach, gdy otaczają nas technologie i ogólnie pojęta nowoczesność, natura nie będzie stanowić głównej inspiracji w wystroju wnętrz. Tymczasem jest odwrotnie. Styl organiczny to odpowiedź na charakterystykę teraźniejszości przesyconej dynamicznym rozwojem. Natura pozwala odetchnąć, zatrzymać się na chwilę i zdystansować. Nic dziwnego, że tak bardzo już od lat inspiruje współczesnych projektantów wnętrz.  

Czym charakteryzuje się styl organiczny?

Po pierwsze – specyficzne kształty przedmiotów. Są owalne, opływowe, bez ostrych elementów i przede wszystkim – kątów prostych. Skąd takie podejście? Tzw. biomorficzne kształty są lekkie dla oka i uspokajają wzrok, nawet jeśli dotyczą dużych przedmiotów o sporej wadze. Ostre krawędzie mogą wpływać negatywnie na psychikę człowieka – niepotrzebnie go rozpraszając. Nic dziwnego, że twórcy elementów charakterystycznych dla stylu organicznego wykorzystują materiały plastyczne, takie jak szkło, stal, tworzywa sztuczne i oczywiście gięte drewno. To ostatnie to sedno wnętrz inspirowanych naturą. Szczególnie gdy mówimy o dodatkach – stolik w formie pnia czy plastry drewna na ścianie są dzisiaj bardzo trendy i wiele wskazuje na to, że nie wyjdą szybko z mody. Wyglądają doskonale, więc któż chciałby z nich rezygnować?  

Drewniany stolik

Naturalna przestrzeń

Natura to przestrzeń dużych rozmiarów bez wrzucania w ramy. Tę inspirację potraktowano bardzo dosłownie, ponieważ wnętrza urządzone w stylu organicznym zazwyczaj nie posiadają wyraźnego podziału na strefy. Stanowią jedność przede wszystkim przez tę samą stylistykę.  

Otwarta przestrzeń w sypialni

Kolory zgodne z naturą

Oczywiście harmonijne przedmioty to jedno, ale przecież natura kojarzy nam się z piękną, choć dość neutralną, kolorystyką. O niej projektanci wnętrz zdecydowanie nie zapomnieli. Tym razem witamy w mieszkaniach barwy ziemi, a więc czerń, beże, brązy i oczywiście te żywsze – tj. czerwień i zieleń. Te ostatnie dwa kolory najczęściej pojawiają się w formie dodatków. Styl organiczny przyjmuje również pastele – delikatne kolory doskonale współgrają z biomorficznymi kształtami.  

Sypialnia inspirowana naturą

A co ze światłem?

Wnętrza inspirowane naturą, jak sama nazwa wskazuje, uwielbiają światło naturalne. W tego typu pomieszczeniach powinno mieć jak najwięcej możliwości dostania się do środka. Stąd duże okna (również dla widoków na zieleń ), brak zasłon (albo tylko delikatne firanki) i najlepiej – przeszklone ściany!  

Słoneczna sypialnia

Najważniejsze, naturalne dodatki

I nie zapominajmy o najważniejszym! Wnętrza urządzone w stylu organicznym powinny zostać wypełnione kwiatami. Wszystko oczywiście w granicach zdrowego rozsądku – natura, choć piękna i różnorodna, w domu powinna przybrać raczej minimalistyczną formę. Rośliny mogą znaleźć się także na dodatkach. Poszewki z monsterą, zasłona w stylu botanicznym, czy pościel z motywem lasu dodadzą wyrazu wnętrzom nie tylko tym organicznym, ale tym urządzonym w każdym, innym stylu.  

Okno w łazience

    Jak Wam się podoba?      

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

Drzwi tarasowe HST Motion
HST Motion

Drzwi tarasowe HST MOTION wyróżnia mocno obniżony, wąski profil, co pozwala na zastosowanie większych przeszkleń i jeszcze efektywniejsze doświetlenie pomieszczeń. Zaawansowane parametry termoizolacyjne gwarantują niskie straty energii i obniżone koszty ogrzewania budynku.

Drzwi tarasowe PSK Atrium
PSK Atrium

Drzwi tarasowe PSK ATRIUM skonstruowane są na bazie topowych systemów OKNOPLAST, co pozwala na elastyczne dopasowanie do pozostałych elementów stolarki okiennej. Dzięki mechanizmowi odstawno-przesuwnemu otwieranie/zamykanie skrzydła systemu jest płynne i bezproblemowe.

Prismatic

System PRISMATIC to rozwiązanie o smukłej formie i wysokiej funkcjonalności, oferujące perspektywę wielu korzyści. Trzecia, środkowa uszczelka w konstrukcji systemu PRISMATIC to gwarancja szczelności i izolacji termicznej. Większa powierzchnia przeszkleń, uzyskana dzięki niższemu profilowi to dodatkowe korzyści: optymalnie doświetlone wnętrza i mniej zużytego plastiku do produkcji okna to ukłon w stronę harmonii ze środowiskiem.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów