Home Baza wiedzy Ciepło, jasno, komfortowo – trendy we wnętrzach 2022 roku

Ciepło, jasno, komfortowo – trendy we wnętrzach 2022 roku


Trendy w architekturze

opublikowane 29 mar 2022

4 minuty

Druga dekada XXI wieku stoi pod znakiem kryzysów. Mowa tu nie tylko o pandemii COVID-19, ale też globalnym ociepleniu czy coraz gorszej dostępności surowców naturalnych. Jak wiążą się one z architekturą?

Najnowsze trendy w projektowaniu mają być sposobem nie tylko na uzyskanie estetycznych budynków, ale przede wszystkim obniżenie zużycia energii i prądu oraz zwiększenie poziomu ich użytkowania. Nowo budowane domy i mieszkania są więc jaśniejsze, oszczędniejsze i bardziej komfortowe niż kiedykolwiek wcześniej.

Według danych Komisji Europejskiej budynki (zarówno mieszkalne, jak i użyteczności publicznej) zużywają aż 40% energii w Unii Europejskiej. Odpowiadają także za emisję 36% gazów cieplarnianych do atmosfery. Celem nowoczesnego budownictwa jest więc uzyskanie nowatorskich rozwiązań estetycznych przy jednoczesnej poprawie efektywności cieplnej budynków. Jakie rozwiązania to umożliwiają?

Z przyrodą w tle

W ostatnich latach projektanci coraz częściej próbują osadzać budynki w środowisku naturalnym bez szkody dla krajobrazu. W efekcie coraz większą popularnością od kilku lat cieszą się tzw. zielone dachy i ściany. Rozwiązanie to, stosowane tradycyjnie głównie w Skandynawii, obecnie podbija branżę i stosowane jest na całym świecie. Co więcej, trawniki i łąki pojawiają się obecnie na płaskich dachach nowoczesnych i minimalistycznych domów jedno- i wielorodzinnych. Dodają one budynkowi nie tylko walorów estetycznych, ale też stanowią kolejną warstwę termoizolacyjną i pozwalają na odzyskanie powierzchni biologicznie czynnej na działce.


Co z wertykalnymi ogrodami? Zielone ściany z dopasowaną do naturalnego środowiska roślinnością również nie tylko pozwalają na „zakamuflowanie” budynku, ale też zapewniają efektywne zacienienie i chłodzenie podczas upałów. Architekci coraz większą wagę przykładają także do roślinności zastanej na terenie, który ma zostać zabudowany. Te ze starych drzew, które nie muszą być wycięte, niejednokrotnie stanowią element tarasu (jest on budowany dookoła pnia drzewa). W projektach domów jednorodzinnych często to wokół nich projektuje się budynek. Mogą one zdobić patio lub „przechodzić” przez pomieszczenie i dach.

Dom z widokiem

Świadectwem tego, jak wiele zmieniło się w architekturze na przestrzeni wieków, są… okna. W budowanych z kamienia zamkach otwory okienne były niewielkie i zabezpieczone szkłem gomółkowym. Współcześnie nie ma już problemu z postawieniem budynku z całkowicie przeszklonymi ścianami. Ze względu na wysokie koszty, takie rozwiązanie stosowane jest niemal wyłącznie w biurowcach czy nowoczesnych budynkach użyteczności publicznej. Nie oznacza to jednak, że echa tego trendu nie odnajdziemy również w budownictwie jednorodzinnym.

W domach projektanci stawiają coraz częściej na wielkoformatowe okna – zarówno otwierane, jak i nieotwierane typu fix. Wybierają także przesuwne drzwi tarasowe połączone z przeszklonymi ścianami (np. OKNOPLAST HST Motion z obniżonym profilem i większą powierzchnią przeszklenia). Możliwe jest to dzięki rozwojowi technologii i dostarczaniu klientom okien i drzwi tarasowych o parametrach izolacji termicznej, o której można było jedynie marzyć przed 20 laty. Współczesna stolarka okienna i drzwiowa pozwala uzyskać skuteczną ochronę wnętrz przed tzw. ucieczką ciepła. Duże przeszklenia lepiej też doświetlają wnętrza. To z kolei przyczynia się do niższych rachunków za prąd niezbędny do działania światła elektrycznego, jak i za ogrzewanie. Zmniejszeniu ulega też emisja gazów cieplarnianych do atmosfery.

Drzwi tarasowe HST Motion OKNOPLAST

Otwarta przestrzeń i domowy gabinet

Chociaż rozwiązanie to nie jest nowością, warto o nim wspomnieć, ponieważ w drugiej dekadzie XXI wieku staje się niemal normą w budownictwie jedno- i wielorodzinnym. O czym konkretnie mowa? O otwartych przestrzeniach tzw. dziennych. Połączenie salonu z jadalnią i kuchnią kiedyś uznawane było za fanaberię. Uważano m.in. że zapachy z kuchni, bałagan na blatach i w zlewie mogą przeszkadzać osobom przebywającym w salonie. Dziś wiemy już, że taki układ sprawdza się idealnie we współczesnych rodzinach. Pozwala on spędzać ze sobą czas przy różnych zajęciach. Dodatkowo rezygnacja z przegród takich jak ściany optycznie powiększa mieszkanie lub wnętrze domu.


Popularność otwierania przestrzeni dziennych idzie w parze z zamykaniem przestrzeni tzw. prywatnych. Sypialnie, pokoje dziecięce, łazienki, gabinety projektowane są w takich częściach nieruchomości, aby nie docierali do nich goście. Mogą być umiejscowione na piętrze lub w odległym zakątku parterowej nieruchomości. Lockdowny związane z pandemią COVID-19 sprawiły natomiast, że nawet w niewielkich przestrzeniach architekci próbują znaleźć miejsce na biuro domowe lub niewielki gabinet. Komfort pracy w takich miejscach jest zdecydowanie wyższy niż w salonie czy przy stole w jadalni.

Nowe technologie dla komfortu i środowiska

Architekci i projektanci wnętrz coraz częściej w swoich projektach wykorzystują nowoczesne technologie. Dzięki systemom inteligentnych domów (np. OKNOPLAST Smart) nieruchomości są łatwiejsze w codziennym użytkowaniu, ale też bardziej energooszczędne. Z poziomu aplikacji na smartfonie można sterować m.in. roletami zewnętrznymi, oknami, drzwiami zewnętrznymi, bramą garażową, drzwiami tarasowymi, bramą na posesję. Taki system pozwala także kontrolować oświetlenie i ogrzewanie.

Przy zastosowaniu odpowiednich czujników mogą działanie np. okiem może dostosowywać się do aktualnie panujących warunków atmosferycznych czy natężenia światła słonecznego. Właściwie przygotowany system inteligentnego domu pozwala na uzyskanie oszczędności energii elektrycznej, ale także zmniejszenie kosztów ogrzewania. Aby było to możliwe, trzeba jednak wcześniej zadbać o właściwą izolację domu (ścian, posadzek i dachu), a także wybór szczelnej, ciepłej i trwałej stolarki okiennej, rolet czy drzwi.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów