Trendy 2021
Dekoracje

Trendy wnętrzarskie na 2021 rok – co będzie modne?

Koniec roku to najlepszy moment, aby przyjrzeć się trendom na nadchodzący sezon. Czego możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach w branży dekoracji wnętrz?

Obędzie się bez rewolucyjnych zmian i pomysłów dekoratorskich, jednak – jak można wnioskować z najnowszych ofert producentów i projektów architektów – coraz bardziej będziemy we wnętrzach zbliżać się do… natury.

Wejście w nową, pędzącą naprzód i technologicznie rozwiniętą dekadę stało się dla wielu z nas momentem wzmożonej tęsknoty za bliskością dzikiej przyrody. Potrzeba kontaktu z naturą uwidocznia się nie tylko w modzie na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Wyraźnie dostrzec można ją również we wnętrzach projektowanych w odpowiedni sposób i z zastosowaniem konkretnych materiałów. Jakich?


Zobacz też Trzy razy o domu – rozmowy z architektkamiW odcieniach niebieskiego – trendy wnętrzarskie na 2021 rok

Zastanawiasz się, jakie kolory będą modne w 2021 roku? Wybór barw, które zyskają popularność, jest naprawdę spory, jednak królem modnej palety będzie z pewnością niebieski w różnych wersjach. Ciemne odcienie, przywodzące na myśl nocne niebo czy morskie głębiny, stosowane będą przez projektantów jako tło dramatycznej, luksusowej aranżacji, a więc na ścianach i sufitach.

W stonowanych wnętrzach o neutralnej, jasnej bazie wprowadzane będą natomiast jako akcenty kolorystyczne, np. pod postacią mebli tapicerowanych czy dekoracji. Wolisz bardziej optymistyczne kolory w swoim domu? Modne będą także jasne, błękitne czy lazurowe odcienie niebieskiego, które doskonale współgrają z innymi popularnymi obecnie barwami, takimi jak jasny żółty, beż, jasny brąz czy piaskowy.

Skąd zainteresowanie projektantów niebieskim? Barwa ta doskonale sprawdza się w przestrzeniach, w których odpoczywamy, np. w salonie czy sypialni. Dlaczego? Jak wielokrotnie udowadniano, m.in. w badaniach na temat terapii kolorem, odcienie niebieskiego szybko odprężają.


Zobacz też Jakie kolory będą modne w 2021 roku?

Salon z drzwiami tarasowymi HST OKNOPLASTJasne drewno – modne wnętrza 2021

Jednym z najmodniejszych materiałów we wnętrzach w 2021 roku będzie jasne drewno – naturalne, doskonale je imitujące lub pod postacią powracających do łask po kilku latach przerwy sklejek drewnianych. Surowce te znajdą zastosowanie nie tylko przy wykańczaniu podłóg i produkcji mebli, ale także jak okładzina wybranych ścian czy sufitu. W tym ostatnim przypadku w projektach z pewnością pojawią się gładkie powierzchnie z wysokiej jakości i odpowiednio wykończonej, a nie surowej sklejki, ale także przyciągające wzrok wypukłą fakturą drewniane elementy lamelowane.

Jasne drewno w swojej surowej kolorystyce i estetyce doskonale sprawdzi się w modnych, wielofunkcyjnych przestrzeniach mieszkalnych i biurowych. W przypadku stolarki drzwiowej i okiennej najmodniejsze będą w nadchodzącym sezonie modele imitujące naturalne drewno w neutralnych, chłodnych i jasnych odcieniach.

Poznaj kolory okien OKNOPLAST
Zrównoważony design – gorący trend 2021 roku

Coraz większy niepokój związany ze zmianami klimatycznymi oraz poziomem zaśmiecenia globu ziemskiego plastikiem dostrzec można również w branży dekoracji wnętrz. Projektanci mebli i dodatków szukając sposobu na zagospodarowanie tego niezwykle trudnego w rozkładzie surowca, oferują nam duży wybór przedmiotów, których bazą są np. butelki PET z recyklingu. Przejawami zrównoważonego projektowania, a więc sustainable designu, są obecnie również biotworzywa, np. polilaktyd – bioplastik z kukurydzy lub trzciny cukrowej, jak również surowce szybko odnawialne, np. bambus, i naturalne odpady, np. muszle morskie, łuski ryb, pióra ptaków.

Chociaż w polskich firmach produkcyjnych trend ten nie jest jeszcze tak widoczny jak w przypadku marek zachodnich, można spodziewać się, że w najbliższym czasie coraz częściej w ofertach rodzimych wytwórców pojawiać będą się ciekawe pomysły na tworzenie zrównoważonego designu.


Zobacz też Dom ekologiczny, a zarazem oszczędny. W jaki sposób uzyskać ten efekt?Naturalne surowce – trendy wnętrzarskie 2021

W 2021 roku we wnętrzach nie zabraknie elementów dekoracji i wykończenia, dzięki którym łatwiej będzie przenieść świat natury do wnętrz. Większość producentów i projektantów podczas tegorocznych targów lub w zapowiedziach trendów na kolejny sezon ponownie stawiało na naturalne surowce. Z pewnością w kolejnych sezonach nie opuszczą nas więc takie surowce jak naturalne drewno, rattan i wiklina, wełna, len, jedwab, aksamit, ekologiczna skóra, kamień, szkło, metal (zwłaszcza mosiądz i chromowana stal) czy terakota. Będą one zestawiane ze wspominanymi wyżej meblami i dodatkami z plastiku z recyklingu, a także z przedmiotami z drugiego obiegu.

Szczególnie popularne w nadchodzącym sezonie będą niepomalowane powierzchnie drewniane oraz faktura kamienia (czytaj niżej). W naturalnym wnętrzu nie może zabraknąć także dużej ilości światła naturalnego – w projektach coraz chętniej wykorzystywane są okna wielkoformatowe oraz o wąskich ramach (np. OKNOPLAST Prismatic). Nadal modne będą tkaniny i tapety we florystyczne wzory oraz żywe rośliny. Odchodzi się już jednak od stylistyki urban jungle, a więc miejskiej dżungli, na rzecz eleganckich, minimalistycznych przestrzeni wzbogaconych o pojedyncze, ale efektowne rośliny.

Zobacz też Biofilia, czyli jak stworzyć naturalne wnętrze

Okno Prismatic w kolorze Woodeck
Faktura kamieni naturalnych – modne wnętrza w 2021 roku

Fascynująca faktura kamieni naturalnych towarzyszyć nam będzie w 2021 roku m.in. na tapetach, tkaninach obiciowych, dywanach, ale też – jak dotąd – jako naturalna okładzina ścian i podłóg, a także mebli np. pod postacią forniru kamiennego. W wielu najnowszych projektach spotkać można także kamienne wanny, umywalki i zlewy. Nowością, którą z pewnością zobaczymy w luksusowych wnętrzach będą meble wypoczynkowe obite tkaninami imitującymi fakturę różnego typu marmuru (z żyłami w kolorach od jasnego beżu, przez róż, po czerń), malachitu czy łupka ozdobnego. Doskonale współgrają one z elementami metalowymi, np. stołem z podstawą z mosiądzu czy chromowanej stali.


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Trendy wnętrzarskie na 2021 rok – co będzie modne?
Do góry