Home Baza wiedzy Trendy wnętrzarskie na 2021 rok – co będzie modne?

Trendy wnętrzarskie na 2021 rok – co będzie modne?


Trendy 2021

opublikowane 26 lis 2020

4 minuty

Koniec roku to najlepszy moment, aby przyjrzeć się trendom na nadchodzący sezon. Czego możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach w branży dekoracji wnętrz? Obędzie się bez rewolucyjnych zmian i pomysłów dekoratorskich, jednak – jak można wnioskować z najnowszych ofert producentów i projektów architektów – coraz bardziej będziemy we wnętrzach zbliżać się do… natury.

Wejście w nową, pędzącą naprzód i technologicznie rozwiniętą dekadę stało się dla wielu z nas momentem wzmożonej tęsknoty za bliskością dzikiej przyrody. Potrzeba kontaktu z naturą uwidocznia się nie tylko w modzie na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Wyraźnie dostrzec można ją również we wnętrzach projektowanych w odpowiedni sposób i z zastosowaniem konkretnych materiałów. Jakich?

W odcieniach niebieskiego – trendy wnętrzarskie na 2021 rok

Zastanawiasz się, jakie kolory będą modne w 2021 roku? Wybór barw, które zyskają popularność, jest naprawdę spory, jednak królem modnej palety będzie z pewnością niebieski w różnych wersjach. Ciemne odcienie, przywodzące na myśl nocne niebo czy morskie głębiny, stosowane będą przez projektantów jako tło dramatycznej, luksusowej aranżacji, a więc na ścianach i sufitach.

W stonowanych wnętrzach o neutralnej, jasnej bazie wprowadzane będą natomiast jako akcenty kolorystyczne, np. pod postacią mebli tapicerowanych czy dekoracji. Wolisz bardziej optymistyczne kolory w swoim domu? Modne będą także jasne, błękitne czy lazurowe odcienie niebieskiego, które doskonale współgrają z innymi popularnymi obecnie barwami, takimi jak jasny żółty, beż, jasny brąz czy piaskowy.

Skąd zainteresowanie projektantów niebieskim? Barwa ta doskonale sprawdza się w przestrzeniach, w których odpoczywamy, np. w salonie czy sypialni. Dlaczego? Jak wielokrotnie udowadniano, m.in. w badaniach na temat terapii kolorem, odcienie niebieskiego szybko odprężają.

Salon z drzwiami tarasowymi HST OKNOPLAST


Jasne drewno – modne wnętrza 2021

Jednym z najmodniejszych materiałów we wnętrzach w 2021 roku będzie jasne drewno – naturalne, doskonale je imitujące lub pod postacią powracających do łask po kilku latach przerwy sklejek drewnianych. Surowce te znajdą zastosowanie nie tylko przy wykańczaniu podłóg i produkcji mebli, ale także jak okładzina wybranych ścian czy sufitu. W tym ostatnim przypadku w projektach z pewnością pojawią się gładkie powierzchnie z wysokiej jakości i odpowiednio wykończonej, a nie surowej sklejki, ale także przyciągające wzrok wypukłą fakturą drewniane elementy lamelowane.

Jasne drewno w swojej surowej kolorystyce i estetyce doskonale sprawdzi się w modnych, wielofunkcyjnych przestrzeniach mieszkalnych i biurowych. W przypadku stolarki drzwiowej i okiennej najmodniejsze będą w nadchodzącym sezonie modele imitujące naturalne drewno w neutralnych, chłodnych i jasnych odcieniach.


Zrównoważony design – gorący trend 2021 roku

Coraz większy niepokój związany ze zmianami klimatycznymi oraz poziomem zaśmiecenia globu ziemskiego plastikiem dostrzec można również w branży dekoracji wnętrz. Projektanci mebli i dodatków szukając sposobu na zagospodarowanie tego niezwykle trudnego w rozkładzie surowca, oferują nam duży wybór przedmiotów, których bazą są np. butelki PET z recyklingu. Przejawami zrównoważonego projektowania, a więc sustainable designu, są obecnie również biotworzywa, np. polilaktyd – bioplastik z kukurydzy lub trzciny cukrowej, jak również surowce szybko odnawialne, np. bambus, i naturalne odpady, np. muszle morskie, łuski ryb, pióra ptaków.

Chociaż w polskich firmach produkcyjnych trend ten nie jest jeszcze tak widoczny jak w przypadku marek zachodnich, można spodziewać się, że w najbliższym czasie coraz częściej w ofertach rodzimych wytwórców pojawiać będą się ciekawe pomysły na tworzenie zrównoważonego designu.

Naturalne surowce – trendy wnętrzarskie 2021

W 2021 roku we wnętrzach nie zabraknie elementów dekoracji i wykończenia, dzięki którym łatwiej będzie przenieść świat natury do wnętrz. Większość producentów i projektantów podczas tegorocznych targów lub w zapowiedziach trendów na kolejny sezon ponownie stawiało na naturalne surowce. Z pewnością w kolejnych sezonach nie opuszczą nas więc takie surowce jak naturalne drewno, rattan i wiklina, wełna, len, jedwab, aksamit, ekologiczna skóra, kamień, szkło, metal (zwłaszcza mosiądz i chromowana stal) czy terakota. Będą one zestawiane ze wspominanymi wyżej meblami i dodatkami z plastiku z recyklingu, a także z przedmiotami z drugiego obiegu.

Szczególnie popularne w nadchodzącym sezonie będą niepomalowane powierzchnie drewniane oraz faktura kamienia (czytaj niżej). W naturalnym wnętrzu nie może zabraknąć także dużej ilości światła naturalnego – w projektach coraz chętniej wykorzystywane są okna wielkoformatowe oraz o wąskich ramach (np. OKNOPLAST Prismatic). Nadal modne będą tkaniny i tapety we florystyczne wzory oraz żywe rośliny. Odchodzi się już jednak od stylistyki urban jungle, a więc miejskiej dżungli, na rzecz eleganckich, minimalistycznych przestrzeni wzbogaconych o pojedyncze, ale efektowne rośliny.

Okno Prismatic w kolorze Woodeck


Faktura kamieni naturalnych – modne wnętrza w 2021 roku

Fascynująca faktura kamieni naturalnych towarzyszyć nam będzie w 2021 roku m.in. na tapetach, tkaninach obiciowych, dywanach, ale też – jak dotąd – jako naturalna okładzina ścian i podłóg, a także mebli np. pod postacią forniru kamiennego. W wielu najnowszych projektach spotkać można także kamienne wanny, umywalki i zlewy. Nowością, którą z pewnością zobaczymy w luksusowych wnętrzach będą meble wypoczynkowe obite tkaninami imitującymi fakturę różnego typu marmuru (z żyłami w kolorach od jasnego beżu, przez róż, po czerń), malachitu czy łupka ozdobnego. Doskonale współgrają one z elementami metalowymi, np. stołem z podstawą z mosiądzu czy chromowanej stali.

Czytaj też:

Trzy razy o domu -wywiad
Trzy razy o domu – rozmowy z architektkami

Katarzyna Kraszewska tworzy wnętrza w stylu ponadczasowej elegancji, w których można poczuć się komfortowo. Wspólnym mianownikiem wszystkich projektów Borysławy Siwki-Janasz jest umiarkowany minimalizm. Domy wizji Katarzyny Pażuchy odznaczają się nowoczesnym wyglądem, ale daleko im do surowości. Te trzy architektki mają różne wizje, ale łączy je potrzeba tworzenia przestrzeni nie tylko stylowych, ale także wygodnych.

drzwi tarasowe HST
Jakie kolory będą modne w 2021 roku?

Połowa roku to moment, w którym wiadomo już, jak przestawiają się prognozy kolorystyczne na kolejny sezon. Planujesz remont w następnym roku i nie wiesz, jakie barwy wybrać? Zobacz, jaka paleta kolorów – zdaniem specjalistów – będzie modna w branży urządzania wnętrz wiosną i latem 2021 roku. Przedstawiamy trendy kolorystyczne na pierwszą połowę 2021 roku.

Dom ekologiczny, a zarazem oszczędny. W jaki sposób uzyskać ten efekt?

Z roku na rok zwiększa się nasza świadomość dotycząca ekologii. Jeszcze kilkanaście lat temu życie w stylu eko było czymś jednostkowym. Dziś niemal każdy próbuje, bądź chciałby spróbować, postępować według zasad, które służą środowisku naturalnemu. Jak się okazuje ekologiczny styl życia wywiera pozytywny wpływ nie tylko na nasze otoczenie, ale też skutecznie pozwala obniżyć codzienne koszty utrzymania. Co zrobić, by nasz dom przeistoczył się w miejsce, w którym ekologia i oszczędność są zgranym duetem? Sprawdźcie nasze niezawodne sposoby.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów