Home Baza wiedzy Trendy wnętrzarskie na 2023 – żyj tu i teraz

Trendy wnętrzarskie na 2023 – żyj tu i teraz


opublikowane 03 lis 2022

4 minuty

Światowe problemy ekonomiczne i widmo poważnego kryzysu odcisnęły swoje piętno na branży wnętrzarskiej. Widać to po najnowszych trendach. Chcemy żyć tu i teraz, a brak stabilności zastąpić spokojem własnego domu i większą uważnością na własne potrzeby. W najnowszych aranżacjach zobaczymy więc naturalne materiały, aktywujące zmysły faktury i wzory, stonowane kolory ziemi, organiczne kształty oraz otwarcie wnętrz na świat zewnętrzny.

Trendy wnętrzarskie na 2023 rok nie różnią się w znaczący sposób od tych prognozowanych na minione dwanaście miesięcy. Na topie będzie podobna kolorystyka, tyle że w większym niż dotychczas stopniu aranżacje skupiać się będą na naturalnych materiałach i połączeniu wnętrz z przyrodą. Jakie konkretnie rozwiązania będą pojawiać się w modnych aranżacjach wnętrz w 2023 roku? Sprawdź!


Naturalne materiały – połączenie z przyrodą

Projekty zgodne z trendami wnętrzarskimi na 2023 rok pełne będą naturalnych surowców i wykończeń. Na podłogach królować będą naturalne drewno w kolorach spotykanych w naturze, a więc nie tylko poszarzałych i bielonych jak stare drewno, ale też ciemnych jak egzotyczne gatunki.


Modne będą także wykończenia z terakoty, cegły, kamienia naturalnego oraz cementu polerowanego. Ściany obkładać się będzie w najbliższych miesiącach nieidealnymi, porowatymi tynkami glinianymi i wapiennymi, w tym modnym tadelaktem – wodoodpornym tynkiem marokańskim.

W łazience, kuchni i przestrzeniach mokrych pojawią się ręcznie robione lub imitujące rzemieślnicze wykonanie płytki o nieidealnej powierzchni – glazurowane i matowe. Meble i dekoracje w 2023 roku to przede wszystkim drewno, rattan, wiklina, bambus, szkło, kamień, mosiądz, stal, terakota, skóra, wełna, len itp.


Kolory ziemi w 2023 roku – dla balansu i ukojenia

Jakie kolory zdobić będą najnowsze wnętrza? Trendy na 2023 rok jednoznacznie wskazują barwy ziemi jako dominujące. Modne będą więc przede wszystkim kolory związane z naturą i zaczerpnięte z krajobrazów kojarzących się z wolnością, przestrzenią, np. pustyni i sawanny. Rozbielone brązy, beże we wszystkich wariacjach, złamane biele, piaskowe żółcie, zgaszony pomarańczowy i nienasycona czerwień terakoty czy gliny, ciepłe szarości… Samo wyobrażenie tych barw koi, prawda?

We wnętrzach – zwłaszcza w połączeniu z naturalnymi surowcami – stanowić mają one receptę na szybkie znalezienie równowagi i spokoju. Są one także doskonałym tłem dla mocniejszych kolorów, np. zieleni, niebieskiego czy nada modnego fioletu. Kluczowe jest jednak odpowiednie zestawienie odcieni, aby uzyskać spójny efekt.

Okno PAVA OKNOPLAST w kolorze matowym kittami dark


Faktury i wzory – trendy uczta dla zmysłów

Jeszcze dekadę temu wielu projektantów stawiało na minimalistyczne, nawet nieco laboratoryjne i wygładzone aranżacje wnętrz. Trendy 2023zupełnie odżegnują się od takiego podejścia! Wnętrza mają być – owszem – minimalistycznie urządzone, ale nie pozbawione jednocześnie życia. Je wnoszą natomiast przede wszystkim ciekawe faktury, które można poczuć zmysłem dotyku, a także tekstury, które stanowić mają ucztę dla oczu.

Modne będą więc nie tylko wspominane wyżej tynki gliniane czy wapienne, drewno o wyrazistym usłojeniu czy płytki z lawy wulkanicznej. W dekoracjach i meblach chętnie sięgać się będzie po surowce plecione, np. rattan, wiklinę, trawę morską, ale też sznury czy wełnę – zwłaszcza w tkaninach typu bouclé. Mają one być przyjemne w dotyku, zaskakujące, przykuwające uwagę, co pozwala na skupienie uwagi na tym, co tu i teraz – codziennym, domowym życiu.Bez granic – otwarcie wnętrz na świat zewnętrzny

Wnętrza w 2023 roku będą jeszcze bardziej niż zdarzało się to do tej pory otwierać się na świat zewnętrzny. Co oznacza to w praktyce? W nowym budownictwie projektowanie wnętrz niemal bez ścianek działowych, a więc połączenie nie tylko salonu z kuchnią, ale też z przestrzenią gabinetową, przedpokojem, pokojem dziennym. Ścianki, które oddzielać będą np. sypialnię od reszty mieszkania, przeważnie będą… szklane.

Jeśli brzmi to dla Ciebie zbyt ekstrawagancko, możesz pomyśleć przy budowie domu o patio, które jest wielkim hitem architektonicznym 2023 roku. Na topie nadal są także okna wielkoformatowe i tarasowe drzwi przesuwne o dużych wymiarach. Taka szklana ściana nie tylko jest cieplejsza niż standardowa przegroda murowana. „Otwiera” ona wnętrza na świat zewnętrzny – co szczególnie cenne, gdy za oknem ma się wspaniały widok na naturę.

Sypialnia z drzwiami tarasowymi HST Premium OKNOPLAST


Organiczne i biomorficzne kształty – silny trend 2023

Trendy wnętrzarskie na 2023rok przewidują także skupienie na organicznych kształtach. Modne będą więc meble wypoczynkowe o zaokrąglonych siedziskach i oparciach oraz dekoracje w kształcie koła, owalu, elipsy czy nieregularnych form o miękkich liniach.

W przestrzeni trend ten wykorzystany zostanie pod postacią łuków, okrągłych otworów w ścianach, łagodnych, zaokrąglonych kątów pomieszczeń. Styl organiczny nie jest nowością – zapoczątkował go ponad sto lat temu Frank Lloyd Wright. Obecnie jednak, w epoce szybkiego rozwoju cywilizacyjnego zyskuje on ponownie na popularności. Nie ma chyba projektanta, który nie wprowadziłby w najnowszych aranżacjach wprowadzających spokój do przestrzeni zaokrąglonych elementów architektonicznych, dekoracji czy mebli.

Soft minimalizm we wnętrzu trendy
Czytaj tez:

Ciepły minimalizm we wnętrzach – trendy 2022Chcesz być na bieżąco z trendami wnętrzarskimi na 2023 rok? Śledź nasze media społecznościowe.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów