Home Baza wiedzy Ulga Termomodernizacyjna 2024: przewodnik dla właścicieli domów

Ulga Termomodernizacyjna 2024: przewodnik dla właścicieli domów


Ulga temomodernizacyjna

opublikowane 12 sty 2024

4 minuty

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej szukamy rozwiązań pozwalających nam na zwiększenie efektywności energetycznej naszych nieruchomości – jednym z takich rozwiązań jest Ulga termomodernizacyjna, która stanowi doskonałą okazję do inwestowania w ekologiczne i energooszczędne technologie. W tym wpisie skupimy się na roli ulgi termomodernizacyjnej jako wsparcia finansowego dla właścicieli domów, którzy pragną przeprowadzić prace termomodernizacyjne.

Spis treści:

 1. Czym jest Ulga Termomodernizacyjna?
 2. Jak Skorzystać z Ulgi Termomodernizacyjnej?
 3. Korzyści płynące z termomodernizacji
 4. Jak dobrać energooszczędną stolarkę okienną?
 5. Ulga termomodernizacyjna -podsumowanie
 6. FAQ

Czym jest Ulga Termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna to świetna okazja, aby zainwestować w energooszczędność i jednocześnie uzyskać korzyści podatkowe. Dzięki niej możemy odliczyć od podatku wydatki na prace termomodernizacyjne, takie jak wymiana okien, ocieplenie budynku, czy instalacja fotowoltaiki. W 2024 roku limit odliczenia wynosi aż 53 tys. zł dla pojedynczego podatnika, a dla małżonków rozliczających się wspólnie – podwójnie, czyli 106 tys. zł. Co ważne, ulgę można stosować wielokrotnie, lecz łączna kwota odliczeń nie może przekroczyć tych kwot. Z ulgi termomodernizacyjnej możemy skorzystać, zbierając faktury potwierdzające poniesione wydatki. Wystarczy wpisać je do odpowiedniej części deklaracji podatkowej. Pamiętajmy, że jeśli nasze prace termomodernizacyjne były obciążone VAT-em, kwotę tę również możemy wliczyć do odliczenia, o ile wcześniej nie dokonaliśmy jej odliczenia. Więc jeśli planujesz wymienić okna lub przeprowadzić inne prace termomodernizacyjne, pamiętaj o możliwości skorzystania z ulgi, by zmniejszyć swoje obciążenia podatkowe i jednocześnie zwiększyć komfort i wartość swojego domu!

Termomodernizacja domu
Termomodernizacja domu

Jak Skorzystać z Ulgi Termomodernizacyjnej?

Aby skorzystać z Ulgi Termomodernizacyjnej, powinniśmy  poznać kilka kluczowych kroków. Przede wszystkim, musimy przeprowadzić prace termomodernizacyjne w naszym domu, które kwalifikują się do odliczenia. Należy do nich m.in. wymiana stolarki okiennej, docieplenie budynku, czy instalacja systemów ogrzewania. Po zakończeniu prac należy zgromadzić i przechować wszystkie faktury oraz dokumenty potwierdzające wydatki. Kolejnym etapem jest rozliczenie się z urzędem skarbowym, podając w zeznaniu podatkowym kwotę poniesionych wydatków. Ważne jest, abyśmy dokładnie sprawdzili, które wydatki kwalifikują się do odliczenia i w jakiej wysokości. Maksymalna kwota, jaką możemy odliczyć, to 53 000 zł, a ulga przysługuje nam przez kolejne trzy lata od momentu poniesienia pierwszego wydatku. Skorzystanie z Ulgi Termomodernizacyjnej to świetny sposób na obniżenie kosztów naszej  inwestycji w energooszczędne rozwiązania, a zarazem przyczynienie się do ochrony środowiska.

Korzyści płynące z termomodernizacji

Termomodernizacja przynosi nam szereg korzyści, zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie. Przede wszystkim, poprawia efektywność energetyczną naszego domu, co skutkuje znaczącym zmniejszeniem kosztów ogrzewania i klimatyzacji. Wpływa to bezpośrednio na obniżenie rachunków za energię, co jest korzystne zarówno dla naszego budżetu, jak i dla środowiska. Poprzez zwiększenie izolacyjności termicznej, termomodernizacja przyczynia się również do poprawy naszego komfortu życia, redukując przeciągi oraz zapewniając lepsze utrzymanie temperatury w pomieszczeniach. Dodatkowo termomodernizacja przyczynia się do wzrostu wartości naszej nieruchomości, co jest istotnym aspektem przy ewentualnej sprzedaży lub wynajmie budynku. Nie możemy również zapominać o aspektach ekologicznych – ograniczenie zużycia energii przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Jak dobrać energooszczędną stolarkę okienną?

Dobierając stolarkę okienną do naszego domu, kluczowe jest skoncentrowanie się na wysokiej efektywności energetycznej. Idealnym przykładem są okna WINERGETIC PREMIUM od Oknoplast. Okna te charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła Uw, wynoszącym zaledwie 0,76 W/(m²K), co zapewnia doskonałą izolację termiczną. Są wyposażone w podwójne lub potrójne szyby z wypełnieniem gazowym, co dodatkowo zwiększa ich izolacyjność. Okna WINERGETIC PREMIUM mają również wysoki wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw = 38 dB, co gwarantuje nam skuteczną ochronę przed hałasem zewnętrznym. Dzięki temu są idealnym wyborem dla domów położonych w gęsto zaludnionych obszarach lub blisko ruchliwych dróg. Oprócz parametrów technicznych okna te oferują również nowoczesny design i są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, co pozwala nam na dopasowanie ich do każdego domu. Dodatkowymi zaletami okien WINERGETIC PREMIUM są ich trwałość i niewielkie wymagania konserwacyjne. Stabilna konstrukcja i wykorzystanie wysokiej jakości materiałów gwarantują nam długotrwałe użytkowanie bez konieczności częstego serwisowania. Takie cechy czynią je doskonałym wyborem dla każdego projektu termomodernizacyjnego, gwarantując nie tylko oszczędności energetyczne, ale także komfort i estetykę na lata.

Ulga termomodernizacyjna – podsumowanie

W powyższym artykule omawiamy szczegółowo:

 • Ulgę termomodernizacyjną – w artykule wyjaśniamy, że ulga termomodernizacyjna pozwala właścicielom domów na odliczenie od podatku wydatków na prace termomodernizacyjne, z maksymalnym limitem 53 tys. zł dla pojedynczego podatnika.
 • Korzystanie z ulgi –  zaznaczamy kroki niezbędne do skorzystania z ulgi, w tym przeprowadzenie kwalifikujących się prac, gromadzenie faktur i odpowiednie rozliczenie się z urzędem skarbowym.
 • Korzyści z termomodernizacji – podkreślamy, fakt, że termomodernizacja poprawia efektywność energetyczną, obniża koszty energii, zwiększa wartość nieruchomości i przyczynia się do ochrony środowiska.
 • Dobór stolarki okiennej – wskazujemy na ważność wyboru energooszczędnych okien, takich jak WINERGETIC PREMIUM od Oknoplast, ze względu na ich izolacyjność termiczną i akustyczną oraz trwałość.

FAQ – Ulga Termomodernizacyjna

Kiedy nie przysługuje ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna nie przysługuje, gdy inwestycja nie spełnia kryteriów termomodernizacji, określonych w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Do wyłączeń zalicza się również prace, które rozpoczęto przed datą wejścia w życie przepisów o uldze (15 lutego 2019 roku) oraz te, które nie są związane z poprawą efektywności energetycznej budynku, takie jak czysto kosmetyczne zmiany czy remonty bez wpływu na izolacyjność. Ulgi nie można też stosować do wydatków poniesionych na zakup gruntów czy budynków.

Co wchodzi w zakres termomodernizacji?

Zakres termomodernizacji obejmuje szereg działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynku. Należą o nich: ocieplenie ścian, dachu, wymiana okien i drzwi na energooszczędne modele, modernizacja systemu ogrzewania, montaż paneli solarnych czy pomp ciepła. Termomodernizacja ma na celu obniżenie zużycia energii, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie oraz ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery.

Ile kosztuje założenie moskitiery na okno?

Do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej potrzebne są dokumenty potwierdzające poniesienie wydatków na prace termomodernizacyjne. Do tych dokumentów zalicza się faktury lub rachunki na zakup materiałów oraz usług związanych z termomodernizacją. Ważne jest, aby dokumenty te zawierały szczegółowy opis wykonanych prac oraz ich wartość. Należy je przechowywać przez okres pięciu lat od końca roku podatkowego, w którym skorzystano z ulgi, jako dowód w razie ewentualnej kontroli skarbowej.

Przydatne linki:

https://www.e-pity.pl/ulgi-odliczenia/ulga-termomodernizacyjna/
https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-termomodernizacyjna/

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów