Home Baza wiedzy Wymiana Skorzystaj z programu „Czyste Powietrze”! Dofinansowanie nawet do 47,7 tys. zł

artykuł 3 z 9 poradnika "Wymiana"

Skorzystaj z programu „Czyste Powietrze”! Dofinansowanie nawet do 47,7 tys. zł


czyste powietrze - dofinansowanie

opublikowane 07 kwi 2023

4 minuty

Program „Czyste Powietrze” to świetna okazja do termomodernizacji gospodarstwa domowego. Dofinansowania sięgają nawet 47,7 tys. zł. Środki można wykorzystać m.in. na zakup i montaż okien o wysokiej izolacyjności cieplnej, takich jak modele z serii Winergetic. Zmniejszą one ucieczkę ciepła i pozwolą na znaczące obniżenie kosztów ogrzewania.

W 2019 r. średnia dobowa temperatura dla Polski wyniosła 10,2 stopnia Celsjusza. A był to rok wyjątkowo ciepły w naszym kraju. Dla porównania – w Salonikach słupek rtęci wskazuje przeciętnie ok. 16°C. Różnica jest fundamentalna nie tylko dla zmarzluchów. Na dłuższą metę chłodu nie zniosą nawet weterani morsowania, szczególnie we własnych czterech ścianach. Jest oczywiste, że komfortowy dom musi zapewniać dogodne warunki cieplne. A te zależą nie tylko od ogrzewania, ale również od odpowiedniej termoizolacji.

Ciepłe okna to komfort i oszczędność pieniędzy

Kluczowy wpływ na temperaturę pomieszczeń w budynkach mają okna: ich jakość, parametry izolacyjne i profesjonalna instalacja. Kiepska stolarka lub niewłaściwie wykonany montaż nie tylko obniżają komfort życia domowników, ale również narażają ich na spore straty finansowe. 

Ok. 80 proc. gospodarstw domowych w Polsce nie ma dostępu do ciepła z sieci i musi radzić sobie z ogrzewaniem we własnym zakresie – a to wiąże się z wysokimi kosztami, szczególnie że sezon grzewczy w Polsce trwa zwykle około pół roku. 

Według orientacyjnych wyliczeń, rachunki za ogrzewanie piecem gazowym domu o powierzchni 150 m2 wynoszą nawet ponad 3 tys. zł. W przypadku grzejników elektrycznych mogą być jeszcze wyższe – szczególnie że ceny energii rosną z roku na rok. Dużo zależy od ocieplenia pomieszczeń i izolacyjności okien, które mają kluczowe znaczenie dla wygody i portfela domowników. 

Ważny jest również aspekt środowiskowy i – ściśle z nim związany – zdrowotny. Wiele domów ogrzewanych jest za pomocą kotłów węglowych. Spalanie paliw stałych skutkuje emisją zanieczyszczeń, skażeniem powietrza i przykrymi następstwami zdrowotnymi (badania wskazują, że narażenie na smog zwiększa m.in. ryzyko infekcji koronawirusem). 

Niestety aż dwie trzecie budynków w Polsce cechuje się niską efektywnością energetyczną, a jej poprawę często blokuje źle wykonana termomodernizacja. Dlatego tak ważny jest przemyślany dobór technologii, w tym stolarki okiennej czy drzwiowej, oraz dostawców konkretnych rozwiązań – w przypadku okien o izolacyjności decyduje nie tylko ich jakość, ale również fachowy montaż przez doświadczonych specjalistów. 

Istotne jest również zdecydowane działanie. Zwlekanie z termomodernizacją to strata pieniędzy.

Termomodernizacja się opłaca! W ramach programu „Czyste Powietrze” można otrzymać nawet 47,7 tys. zł

Myśl o kosztach wiele osób może zniechęcić do termomodernizacji. Te obawy są jednak w dużym stopniu nieuzasadnione. Obecnie termomodernizację można przeprowadzić naprawdę niskim kosztem dzięki rządowemu programowi „Czyste Powietrze”. To inicjatywa o zasięgu ogólnokrajowym, której celem jest zachęcanie mieszkańców Polski do wymiany starych pieców oraz docieplania domów jednorodzinnych. 

Program przewiduje dopłaty na:

 • wymianę starych, nieekologicznych pieców na ekologiczne źródła ciepła,
 • instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody,
 • wentylację mechaniczną,
 • mikroinstalację fotowoltaiczną,

i ocieplenie domów oraz wymianę okien i drzwi, obejmujące koszty materiałów i robocizny.

O dofinansowanie mogą starać się właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub wydzielonych w ich ramach lokali mieszkalnych, a także właściciele budynków nowo powstających. Dopłaty można otrzymać na projekty zakończone, będące w trakcie realizacji i jeszcze nierozpoczęte. Program dopuszcza maksymalnie 30 miesięcy na realizację przedsięwzięcia od momentu złożenia wniosku. 

Gra jest warta świeczki. Można uzyskać zwrot nawet 90 proc. poniesionych kosztów z inwestycji o maksymalnej wartości 53 tys. zł, czyli aż 47,7 tys. zł. Ponadto można starać się o pożyczkę na związane z termoizolacją wydatki przekraczające kwotę dotacji, ale tylko do wysokości 53 tys. zł. 

To nie wszystko. Program „Czyste Powietrze” przewiduje również ulgę termomodernizacyjną. Polega ona na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na materiały, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, takich jak zakup i montaż nowych okien. Maksymalnie można odliczyć do 23 proc. (jednak nie więcej niż 53 tys. zł) poniesionych kosztów.

Okna Winergetic firmy OKNOPLAST spełniają najwyższe standardy termoizolacyjne

Program „Czyste Powietrze” to świetna okazja, by pomyśleć o wymianie okien na bardziej nowoczesne i energooszczędne lub skorzystać z dofinansowania na zapewnienie powstającemu domowi stolarki spełniającej najwyższe standardy termoizolacyjne. To decyzja opłacalna nie tylko ze względu na dostępne wsparcie, ale również przyszłe oszczędności związane z niższymi wydatkami na ogrzewanie. Przez okna ucieka nawet 40 proc. ciepła, którego wytworzenie w ciągu kolejnych sezonów grzewczych kosztuje wiele tysięcy złotych. 

Jakość okien w zakresie termoizolacyjności określana jest przez współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem U lub Uw (określa stopień przenikania ciepła dla całego okna, w odróżnieniu od Ug czy Uf). Zgodnie z wymaganiami programu „Czyste Powietrze” od 2021 r. wartość tego parametru dla okien fasadowych powinna być nie większa niż 0,9 W/(m2K) – tylko w takiej sytuacji można uzyskać dofinansowanie zakup i montaż stolarki. 

Oferowane przez OKNOPLAST modele z serii Winergetic spełniają ten wymóg z nawiązką. Zarówno w przypadku Winergetic Premium jak i Standard współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,76 W/(m2K). Z kolei w oknach Winergetic Premium Passive, dedykowanych dla domów pasywnych (o „podwyższonej” energooszczędności) wynosi on tylko 0,62 W/(m2K). 

Okna z serii Winergetic wyróżniają się również innymi walorami, m.in.:

 • wysoką dźwiękoszczelnością, zapewniającą ochronę przed hałasem ulicznym,
 • wysokiej jakości wentylacją obwodową, gwarantującą odpowiednią cyrkulację powietrza mimo zaawansowanej termoizolacyjności,
 • wysoki poziom bezpieczeństwa z opcją rozbudowy o pakiet antywłamaniowy RC2,
 • możliwość zastosowania mechanizmu stopniowania uchyłu,
 • wyjątkowy, atrakcyjny design, który jest znakiem rozpoznawczym okien OKNOPLAST.

Zadbaj o ciepło swojego ogniska domowego dzięki programowi „Czyste Powietrze”

Program „Czyste Powietrze” to świetna okazja, by wyposażyć swój dom w najwyższej jakości stolarkę okienną możliwie najniższym kosztem. Korzystając z rządowych dopłat, zadbasz nie tylko o swoje finanse i bezpieczeństwo, ale również o komfort i ciepło ogniska domowego. 

Jeśli chcesz skonsultować decyzję dotyczącą zakupu lub możliwości uzyskania dofinansowania na energooszczędne okna OKNOPLAST, zapraszamy do kontaktu!

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów