Home Baza wiedzy Wymiana Wymiana okien w bloku

artykuł 2 z 7 poradnika "Wymiana"

Wymiana okien w bloku


opublikowane 07 kwi 2023

2 minuty

Każde okno prędzej czy później się zestarzeje i będzie trzeba je wymienić. Właściciele domów mają pełną swobodę: mogą wybrać dowolne okno, które spełni ich oczekiwania. W innej sytuacji są właściciele mieszkań w blokach. Tutaj wybór jest często ograniczony przez zasady obowiązujące w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej.

Jest niemal pewne, że zarządca budynku będzie oczekiwał, że wymiana stolarki okiennej nie wpłynie na wygląd elewacji. Najczęściej absolutnym minimum uzgodnień jest wybór jednej barwy ram dla wszystkich instalowanych okien. Drugim kryterium bywa jednakowy podział okien na skrzydła. 

Sprawy formalne

Przed podjęciem decyzji o wymianie okien należy przeczytać regulamin zarządcy budynku (np. spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej), umowę najmu, a niezależnie od tego porozmawiać z osobą odpowiedzialną za kwestie techniczne. Później wystarczy postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami, tzn. uzyskać potrzebne zgody i zaświadczenia.

Gdy uda się już uzyskać niezbędne zgody od zarządcy budynku, można rozpocząć poszukiwania odpowiednich okien. 

Wymiana okien w całym mieszkaniu to spore przedsięwzięcie, dlatego warto dobrze przemyśleć tę decyzję i skonsultować się z sąsiadami – być może wśród nich znajdą się osoby, które także zastanawiają się nad podobną inwestycją. Warto porozmawiać o korzyściach dla lokatorów: obniżeniu ceny okien i montażu, dodatkach itp. W grupie zawsze zajmuje się lepszą pozycję negocjacyjną. 

Pułapki reklam

W wielu blokach i kamienicach można znaleźć ulotki mniej więcej takiej treści: „Na tym osiedlu trwa akcja wymiany okien. Żeby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z instalatorem pod numerem telefonu…”. To jeden ze sposobów pozyskiwania klientów, ale jeśli rozważasz taką ofertę, to wcześniej upewnij się, że zarządca budynku też ją zna i wyraża zgodę na działanie tej konkretnej firmy w swoim obiekcie. Oczywiście okna można zakupić w dowolnie wybranej firmie, jednak tego typu ogłoszenia sugerują, że nie ma potrzeby uzgadniania wymiany ze spółdzielnią czy wspólnotą mieszkaniową. W rzeczywistości jest to mało prawdopodobne, więc zawsze należy tę kwestię dokładnie sprawdzić. 

Wymiana okien w bloku, który został wybudowany kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, jest dobrym pomysłem. Jednorazowy wydatek zwróci się w niższych opłatach za ogrzewanie i sprawi, że mieszkania będą bardziej atrakcyjne dla najemców i nabywców. Realizacja zlecenia obejmującego kilkadziesiąt (lub więcej) mieszkań oraz przestrzeń wspólną jest sporym przedsięwzięciem. Jeśli to możliwe, korzystniej jest zlecić ją jednej firmie, ale zawsze należy to skonsultować ze współlokatorami i zarządcą nieruchomości.

Do bloków mieszkalnych polecamy klasyczne okna z serii Prismatic posiadające doskonałe właściwości termoizolacyjne, a jednocześnie trwałe i estetyczne.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów