Home Baza wiedzy Wymiana Wymiana okien w starym domu – o czym trzeba wiedzieć?

artykuł 1 z 7 poradnika "Wymiana"

Wymiana okien w starym domu – o czym trzeba wiedzieć?


opublikowane 07 kwi 2023

3 minuty

Przeprowadzenie modernizacji starego domu może być trudne i kosztowne. Zastanawiając się, czy lepiej zmodernizować dom czy zbudować nowy, nie musimy decydować się na tak drastyczne rozwiązania. W niektórych przypadkach wymiana okien w starym domu może znacznie poprawić komfort życia mieszkańców i zmniejszyć koszty ogrzewania. Zobaczmy, jak zacząć proces wymiany okien.

Stary dom – wyzwanie dla architektów 

Budynki starsze niż 40 lat, np. domy typu “kostka” z czasów PRL-u, popularne w Polsce przez wiele lat, są trudne do zmodernizowania ze względu na ich wątpliwy stan techniczny i brak energooszczędności. Jednak, jeśli stan techniczny jest dobry, warto rozważyć modernizację i dostosowanie domu do współczesnych standardów. 

Kilka prostych rozwiązań, takich jak wymiana okien i drzwi, zmiana źródła ogrzewania i ocieplenie elewacji i dachu, może znacznie poprawić termoizolację domu. Przed rozpoczęciem prac należy skonsultować się z architektem i przeprowadzić wizję obiektu w celu weryfikacji stanu technicznego.

Czy warto wymienić okna w starym domu? 

Stare domy typu “kostka” są przyjazne do modernizacji dzięki swojej zwartej bryle, co umożliwia łatwą zmianę wyglądu elewacji poprzez wymianę okien. Wiele starszych budynków ma dobrze przemyślany podział pomieszczeń, w tym przestronne pokoje i duże, nasłonecznione kuchnie. Wymiana stolarki okiennej jest podstawową kwestią, która najczęściej idzie w parze z modernizacją, aby zwiększyć izolację termiczną i poprawić wydajność energetyczną domu.

Można tu wykorzystać nowoczesne, duże przeszklenia, które w prosty sposób odmienią cały charakter budynku. Wiele starszych domów posiada drewniane okna podzielone szprosami. Ich termoizolacyjność po wielu latach niestety jest już wątpliwa. Podobnie ich montaż – często niedbały, wykonany przestarzałymi metodami. Nie rzadko krzywo osadzone okna nie spełniają już swojej funkcji. Nowoczesne produkty OKNOPLAST wraz z profesjonalnym montażem pomogą nam pozbyć się problemu mostków termicznych i nieszczelności. A jeśli zależy nam na zachowaniu klasycznego wyglądu okien, możemy wybrać okna ze szprosami i cieszyć się stylowym naszych nowych okien.

Jak wygląda montaż nowych okien?

Montaż okien to kluczowa sprawa, jeśli chcemy cieszyć się ciepłym i oszczędnym domem. O czym trzeba wiedzieć? Ważne, aby odpowiednio przygotować otwór okienny przed wymianą okien, włącznie z oczyszczeniem go z gruzu i nierówności. Rekomenduje się stosowanie ciepłego montażu z trzema niezależnymi warstwami, aby zapewnić doskonałą izolację na styku okna z murem i zapobiec ucieczce ciepła z wnętrza budynku. Tylko w ten sposób można uzyskać optymalną wydajność energooszczędnych okien. Prawidłowy montaż okien to zadanie wymagające, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów i sprawdzonych ekip budowlanych.

Wybierając model okna, warto zwrócić uwagę na jego właściwości izolacji termicznej i akustycznej. Propozycją wartą rozważenia jest okno PAVA od OKNOPLAST. System ten posiada bardzo dobre parametry izolacyjności. Dodatkowo kształt profilu można z łatwością dopasować do stylu domu wybierając z dwóch dostępnych kształtów listwy przyszybowej. Mamy więc pewność, że efekt będzie zachwycający zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. 

System PAVA charakteryzuje się głębokością zabudowy 82 mm, grubym szkleniem co w efekcie daje okno wytrzymałe, szczelne i co najważniejsze – ciepłe. Współczynnik przenikania ciepła okna Uw może wynosić nawet 0,73 W(m2/K) przy doborze odpowiedniego pakietu szybowego Ug = 0,5 W/(m²K) i rozmiarach profilu.

Dobrze jest zwrócić się o pomoc do specjalistów w zakresie wymiany okien, ponieważ to inwestycja na lata, która powinna być przeprowadzona fachowo i zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Firma OKNOPLAST oferuje szeroki wybór okien i usług związanych z ich montażem, a także doradztwo w zakresie doboru odpowiedniego modelu, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów