Home Baza wiedzy Zlew pod oknem – czy to dobry pomysł?

Zlew pod oknem – czy to dobry pomysł?


Okno nad zlewem w kuchni

Marzy Ci się zlew pod oknem w kuchni? Nie tylko Tobie. Zlewozmywak umiejscowiony naprzeciwko okna to rozwiązanie wybierane coraz częściej nie tylko przez projektantów. Upodobali je sobie również inwestorzy urządzający swoje mieszkania i domy. Jakie zalety i wady ma zlew pod oknem? Z jakimi korzyściami i trudnościami trzeba się liczyć? Podpowiadamy!

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu było to nie do pomyślenia. Obecnie jest to jedno z najbardziej standardowych rozwiązań kuchennych. O czym mowa? O zlewie pod oknem. Rozwiązanie to z roku na rok coraz śmielej wypiera standardowy układ, czyli umiejscowienie zlewu przy ścianie. Jakie są zalety zlewu pod oknem? Czy zlewozmywak pod oknem ma wady? Jak ustawić zlew pod oknem? Odpowiadamy na najczęściej stawiane pytania dotyczące kuchennego zlewu pod oknem.Dlaczego zlewozmywak pod oknem to dobry pomysł?

Umiejscowienie zlewu pod oknem ma równie wielu zwolenników co przeciwników. Przeważnie przed podjęciem decyzji o takim układzie sprzętów w kuchni pada pytanie – czy zlewozmywak pod oknem to rzeczywiście dobry wybór. Wśród odpowiedzi pojawia się wiele argumentów, które potwierdzają, że to dobry pomysł. Jakich? Sprawdź niżej.


Zlew pod oknem a design kuchni

Zależy Ci na eleganckiej kuchni rodem z katalogów czy magazynów o urządzaniu wnętrz? Zlew pod oknem to jeden z tych elementów, który od lat charakterystyczny jest dla luksusowych aranżacji kuchni. To popularne rozwiązanie nie tylko w stylu Hamptons, ale też rustykalnym czy klasycznym. Z powodzeniem możesz je zastosować także w stylizacjach współczesnych, np. minimalistycznych. Zlewozmywak pod oknem w kuchni zyskuje nowy wymiar i wygląd. Nie jest wciśnięty w wąską przestrzeń miedzy blatem a górnymi półkami. Staje się „bohaterem” kuchni i jego głównym elementem przyciągającym wzrok. W takich aranżacjach wnętrz przeważnie wybiera się zlewy o ciekawym wyglądzie – np. modne obecnie zlewy podwieszane.


Przyjemny czas przy zlewie pod oknem

Zaletą zlewu pod oknem w kuchni jest także możliwość podziwiania widoków. Niewiele osób lubi myć naczynia, prawda? Mając możliwość wyglądania za okno, a nie patrzenia się w ścianę, czynność ta staje się przyjemniejsza. Zlew pod oknem pozwala więc umilić czas podczas jednego z najmniej lubianych obowiązków domowych. Jeśli nie zakryjesz przeszklenia firaną, a zamiast tego zamontujesz roletę wewnętrzną lub zewnętrzną, możesz przy zlewie w kuchni bez przeszkód patrzeć, co dzieje się przed domem czy blokiem. To spore ułatwienie zwłaszcza dla osób z małymi dziećmi lub tych, u których pojawia się wiele osób w ciągu dnia.


Lepsze doświetlenie zlewu pod oknem za dnia

Usytuowanie zlewu pod oknem w kuchni ma co najmniej jeszcze jedną istotną zaletę. Zlewozmywak przy oknie sprawia, że mycie naczyń staje się łatwiejsze. Dlaczego? Wszystko dzięki lepszemu doświetleniu komory czy komór zlewu przy oknie światłem słonecznym. W ciągu dnia korzyść z tego rozwiązania jest nie do przeliczenia. Przekłada się ono również na realną oszczędność prądu w skali roku. Światło sztuczne przy zlewie pod oknem musi być uruchamiane wyłącznie po zmierzchu, a nie przez cały dzień jak w przypadku zlewu między szafkami.

Okno Pixel OKNOPLAST wykonane w systemie PSK


Dlaczego zlew pod oknem to zły wybór?

Decyzja podjęta? W Twojej nowo remontowanej kuchni będzie zlew po oknem? Czy nie jest to jednak zły wybór? Łatwiej znajdziesz odpowiedź na tak postawione pytanie, gdy sprawdzisz naszą listę wad zlewu pod oknem w kuchni. Dowiedz się, dlaczego zlew pod oknem w kuchni to nie jest rozwiązanie dla każdego. Z jakimi trudnościami trzeba się liczyć, decydując się na zlew pod oknem w kuchni?

Zlew pod oknem a zabrudzenia szyb

Podstawową wadą zlewu pod oknem w kuchni jest szybsze brudzenie się szyb i ram okiennych. Woda ze zlewu pod oknem pryska na szyby, zostawiając na nich nieestetyczne plamki po wyschnięciu. Jeśli nie jesteś osobą pedantyczną, ta trudność w korzystaniu ze zlewu pod oknem nie będzie Ci przeszkadzać. Wystarczy regularnie przemyć szybę i cieszyć się pięknymi widokami, jaki gwarantuje zlew pod oknem.


Gorsze oświetlenie zlewu pod oknem wieczorami

Wielu przeciwników umiejscowienia zlewu pod oknem poddaje w dyskusję argument o gorszym oświetleniu komory zlewu wieczorami. Rzeczywiście po zapadnięciu zmierzchu konieczne jest przy zlewie pod oknem uruchomienie dodatkowego źródła światła sztucznego, np. kinkietu czy lampy nadblatowej. Czy podobnie nie jest jednak również w przypadku zlewu między blatem a szafkami górnymi?


Trudności w otwieraniu okna pod zlewem

Pozornym minusem zlewu pod oknem są trudności w otwieraniu skrzydeł okiennych, np. do mycia. Producenci sprzętów wykorzystywanych w kuchni, w tym armatury poradzili sobie jednak z tym problemem. Oferują oni do zlewów pod oknami składane baterie podokienne. Przez większość czasu dekorują one zlew i pozwalają na wygodne z niego korzystanie. Gdy chcesz otworzyć okno, wystarczy je złożyć.


Brak ociekacza przy zlewie pod oknem

Okno przy zlewie zamiast górnych szafek to układa nie do przejścia dla wielu osób. Zwłaszcza tych, które nie wyobrażają sobie braku standardowego ociekacza na mokre naczynia w górnej szafce. Montując zlew przy oknie, nie musisz jednak rezygnować z ociekacza. Po prostu sięgnij po zlew pod oknem z wbudowanym ociekaczem lub elegancki model ociekacza nablatowego. Na to drugie rozwiązanie zdecyduj się wtedy, gdy dysponujesz dużą ilością blatu roboczego przy zlewie pod oknem.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów