Dom energooszczędny – czym się charakteryzuje?

Jeśli planujesz budowę domu, warto rozważyć projekt domu energooszczędnego, którego podstawowe założenia to obniżenie kosztów eksploatacji. Przed wyborem konkretnego projektu, poznaj najważniejsze fakty na temat domu energooszczędnego, lub jak nazywa się go inaczej – domu niskoenergetycznego. Główny atut to mniejsze straty ciepła, jednak składa się na nie kilka, bardzo ważnych elementów.

Od początku XXI wieku stawia się coraz mocniejszy nacisk na ekologiczny aspekt nie tylko większości produktów, z których korzystamy, ale też budownictwa. Ci, których nie porywają argumenty mówiące o ochronie środowiska, mogą przekonać fakty na temat obniżenia rachunków, jak w przypadku domu energooszczędnego – za ogrzewanie. Jednak żeby zacząć oszczędzać energię, potrzebną na ocieplenie domu, potrzeba zminimalizować jego straty. Poniżej kilka cech, które mogą to zapewnić:

 

Kształt i rozmiar domu

Określając w skrócie: dom energooszczędny powinien być piętrowy, o prostokątnym planie, z jednospadowym dachem, bez wykuszy i lukarn. Uwarunkowane jest to rozchodzeniem się ciepła i jego największą szansą na ucieczkę – przez dach. Oczywiście powyższy zbiór cech to utopia, którą trudno pogodzić zgodnie z naszymi wyobrażeniami, marzeniami, a także możliwościami. Aktualna jest tutaj również stara zasada, która mówi, że mniejszy dom to tańszy dom. Oznacza to nie tylko mniejszą ilość materiałów budowlanych, ale przede wszystkim mniejsza powierzchnia, którą będziemy musieli ogrzać. To również mniej miejsc, przez które może uciec ciepło. Jeśli zależy nam na domu energooszczędnym – warto maksymalnie zbliżyć się do przedstawionego opisu.

 

Dobre okna kluczem do oszczędności ciepła

Obok dachu i ścian okna to punkty, przez którą ciepło ma największą szansę uciec. Im więcej przeszklonych powierzchni  – tym większy pewnik, że będziemy tracić energię. Oczywiście ważnym aspektem jest odpowiednie uszczelnienie przy montażu, jednak wybierając okna, warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła U. Obecnie okna energooszczędne to te, które mają współczynnik na poziomie Ug=0,8W/m2K. Oknoplast oferuje okno PIXEL z możliwością zastosowania szyb dwukomorowych o współczynniku Ug=0,5W/m2K.

 

Odpowiednie materiały budowlane

Jeśli chcemy zadbać o niski współczynnik utraty ciepła, musimy postawić na porządne materiały do ocieplenia budynku. Izolacja termiczna to ważny aspekt w budownictwie, gdzie przyjmuje się, że warstwa styropianu lub wełny mineralnej powinna mieć 12cm. W przypadku domów energooszczędnych standardy obecnie oscylują na poziomie 20cm – im grubsza warstwa, tym lepiej, jednak nie możemy przesadzić. Domy w technologii szkieletowej zapewniają możliwość grubej warstwy izolacyjnej – warto zapamiętać to na czas wybierania projektu domu.

 

Dom energooszczędny w praktyce

Jeśli współczynniki utraty ciepła niewiele Wam mówią, a sposób wykonania domu nie stwarza odpowiedniego wyobrażenia o realnym funkcjonowaniu domu, jest prosty sposób na sprawdzenie przyszłych kosztów utrzymania. Na podstawie projektu i wykorzystanych materiałów specjalne programy komputerowe są w stanie obliczyć prognozowane zapotrzebowanie na ciepło. Dom, który można określić mianem energooszczędnego to taki, którego wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło E wynosi poniżej 70kWh/(m2*rok), a więc 26 kWh/(m3*rok). Dzięki określeniu tego wskaźnika, możemy już łatwo określić prognozę kosztów ogrzewania domu – biorąc pod uwagę oczywiście sposób, w jaki planujemy to robić.

 

dom energooszczędny


PROMOCJA