Jak uniknąć utraty ciepła przez okno?

Istotnym elementem przy oszczędnościach w ogrzewaniu jest odpowiednia izolacja domu. W okresie zimowym szczególnie nieszczelne okna dają nam się we znaki. Dzięki zabiegom takim jak ocieplenie, uszczelnienie, czy wymiana, można zminimalizować powstające straty, zmniejszając w ten sposób domowe rachunki za ogrzewanie.

Wszyscy lubimy, kiedy jest nam ciepło. Zwłaszcza w zimie, kiedy przychodzimy zmarznięci do domu, koc i kubek herbaty to zestaw idealny do rozgrzania się. Jednak może on zdać się na nic, kiedy w pomieszczeniu panuje mało komfortowa temperatura. Mimo tego, że mamy rozkręcone grzejniki „na full”, od zamkniętych okien wieje nieprzyjemny chłód? Wiemy jak temu zapobiec!

Czujne oko na budowie

Jeżeli budujemy dom od podstaw i mamy wpływ na montaż i wybór okien, powinniśmy zwrócić uwagę na sposób osadzania okien. Wielu budowlańców stosuje klasyczną metodę, która opiera się na dużej ilości pianki montażowej. Niestety, ten środek nie zapewni nam stuprocentowej pewności w temacie szczelności i poprawnego osadzenia okna. Warto wykorzystać specjalne kotwy, na których oprzemy ramy okienne, a pianka montażowa powinna być szczelnym wypełniaczem pomiędzy oknem a ścianą. Zanim zaczniemy wykańczać ściany – zwróćmy uwagę, czy przy oknie nie ma szczelin i wolnych przestrzeni – inaczej nie uwolnimy się od utraty ciepła.

Dbaj o kondycję uszczelek

Jeśli czuć zimne powiewy powietrza od strony zamkniętych okien, należy sprawdzić stan uszczelek. Gdy są one przygniecione, porowate lub popękane, trzeba wymienić je na nowe. Warto pamiętać, że nie powinno się przyklejać uszczelek w czasie mrozów.

Sprawny mechanizm pewnikiem szczelności

Poza uszczelkami, dbaj również o kondycję mechanizmu okna. Jeśli zauważasz, że trudniej jest domknąć skrzydło, lub klamka nie do końca się zatrzaskuje – pora na regulację. Zazwyczaj do okien dołączona jest szczegółowa instrukcja, dzięki której łatwo wyregulujemy skrzydła. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni jak to zrobić, powinniśmy wezwać specjalistę. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się szczelnymi oknami.

Wymiana okien

W przypadku, gdy wszystkie powyższe czynności nie przyniosły pożądanego efektu, należy posunąć się do bardziej zdecydowanych kroków – wymiany okien. Co bardzo ważne wymianę okien przeprowadza się w temperaturach dodatnich. Jedynie w przypadku wymiany w pomieszczeniach ogrzewanych, możliwy jest montaż przy temperaturze nie niższej niż -10ºC. Nie jest to jednak zalecane. Ważnym aspektem wymiany jest odpowiedni dobór stolarki okiennej. Dobrej jakości okna PVC są bardzo wytrzymałe i powinny służyć nam przez długie lata. Podczas wyboru okien, powinniśmy przede wszystkim skupić się na ich funkcjonalności oraz sprawdzić wszystkie parametry techniczne, takie jak izolacja termiczna. Okna PIXEL z firmy Oknoplast przy zastosowaniu szyb dwukomorowych, zaliczają się do segmentu okien energooszczędnych – to ważny argument w przypadku rozważań nad wymianą okien. Montaż jednego standardowej wielkości okna nie powinien zająć więcej niż 3 godziny (z demontażem starego okna, wstawieniem nowego i tynkowaniem).

W pierwszej kolejności warto zastosować tzw. „miękkie metody”, takie jak uszczelnienie okien. Jeśli jednak one nie zadziałają, nie pozostanie nam nic innego jak wymiana okien. Jednak jakichkolwiek kroków nie podejmiemy – na pewno efekty będą odczuwalne zmniejszając nasze rachunki za ogrzewanie.

 

uszczelki-Prolux-Oknoplast-1024x683

 

OKNA WINERGETIC