Home Dawka wiedzy Kiedy wymienić okno na nowe?

Dawka wiedzy

Kiedy wymienić okno na nowe?


opublikowane 07 paź 2016

2 minuty

Okna to ważny element budynku – to przez nie do wnętrza dociera powietrze, światło, a także ciepło. To również ochrona przed warunkami zewnętrznymi, która jak każdy element potrzebuje konserwacji, a czasem wymiany. Jednak w jaki sposób możemy ocenić, że nasze okna wymagają wymiany?

Dobrej jakości okna PVC są bardzo wytrzymałe i powinny służyć nam ponad dwadzieścia lat, a niejednokrotnie o wiele dłużej. Na ich stan wpływa kilka czynników – warunki atmosferyczne, sposób użytkowania oraz co bardzo ważne – montaż okna. Poniżej zebraliśmy kilka najczęściej występujących oznak, które powinny nam wskazać, że czas na wymianę.

Wyższe koszty ogrzewania, przegrzewanie latem

Jeśli masz wrażenie, że dawniej w trakcie lata w pomieszczeniu temperatura była niższa, a rachunki za ogrzewanie zimą wzrosły, zastanów się, czy Twoje okna nie wymagają wymiany. Może to wynikać  z rozszczelnienia poszczególnych elementów, których regulacja jest już niejednokrotnie niemożliwa. Mniejsza izolacja termiczna wynika również z parametrów technicznych okien – te produkowane w przeszłości mają wyższy współczynnik przenikania, co bezpośrednio przekłada się na temperaturę w pomieszczeniach.

Kiedy wymienić stare okna blog oknoplast

Uszkodzenia, pęknięcia, wyłamania

Częsty przypadek, który może przytrafić się praktycznie w każdym domu. Upadająca gałąź, nieostrożne dziecięce zabawy, czy nawet próba włamania – okna są narażone na fizyczne uszkodzenia. Elementy okien, których skala uszkodzenia nie jest duża, mogą kwalifikować się do naprawy. Pamiętajmy jednak, że tylko pracownik producenta okien jest w stanie fachowo ocenić stan okna. Przykładowo, w przypadku zbicia jednej z szyb, nawet gdy druga jest w nienaruszonym stanie, konieczna jest wymiana całego okna.

Zbyt duży hałas

Jednym z parametrów, które należy wziąć pod uwagę przy doborze stolarki okiennej, jest izolacyjność akustyczna. Starsze okna są mniej odporne na dźwięki, które dochodzą z otoczenia. Dźwiękoszczelność określa współczynnik Rw, który im wyższy, tym bardziej korzystny. Jeśli nasz dom lub mieszkanie położone jest przy ruchliwej ulicy, powinniśmy zadbać aby współczynnik Rw okien nie był niższy niż 35 dB.

Względy estetyczne

Niegdyś najpopularniejszym, bo i najłatwiej dostępnym kolorem i typem okna, były białe PCV. Dzisiaj do wyboru mamy okna drewniane, aluminiowe, PCV w najróżniejszych wariantach i kolorach. Czasem dobrym powodem dla wymiany okien na nowe może być planowany remont domu lub mieszkania. Oferta producentów stolarki okiennej jest tak szeroka, że z pewnością uda się dopasować okno do stylu wnętrza. Względy estetyczne mają również inny wymiar – jeśli okno jest już mocno zniszczone, ramy nie dają się doczyścić, a szyby zmatowiały, to również dobry powód dla wymiany okien w domu.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast
Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów