Home Baza wiedzy Budowa domu zimą

Budowa domu zimą


czy można budować dom zimą

opublikowane 21 gru 2018

2 minuty

Budowa domu zimą jest prawdziwym wyzwaniem. Nawet fachowcy mogą mieć z tym spory problem. Należy z pewnością przemyśleć, jakie prace mogą być wykonywane o tej porze roku. Okazuje się bowiem, że wiele z nich należy odłożyć w czasie, gdy warunki będą znacznie bardziej sprzyjające. Nie oznacza to jednak, że musimy zupełnie zrezygnować z jakichkolwiek działań.

Budowa domu wymaga odpowiedniej pogody

Początkowe prace związane ze wznoszeniem domu warto wykonywać wtedy, gdy na zewnątrz panuje temperatura minimalna rzędu 20 stopni Celsjusza. Chodzi przede wszystkim o te działania, w trakcie których korzysta się z zapraw cementowych. W przypadku większości z nich producenci zastrzegają, że temperatura graniczna, w której można swobodnie korzystać z produktu to +5 stopni Celsjusza. Oznacza to, że kiedy jest zimniej – chemia budowlana traci swoje właściwości. Nie warto zatem ryzykować, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiązanie spoiny będzie znacznie mniej efektywne. Eksperci zalecają, by wylewanie fundamentów lub wznoszenie ścian zewnętrznych odbywało się w terminie od maja do pierwszej połowy listopada. Pokazuje to, że budowa domu zimą wymaga odpowiedniego rozplanowania prac.  

Zabezpieczenie budynku

Kiedy wiemy o tym, że jakikolwiek etap budowy przypadnie na zimę, musimy pomyśleć o zabezpieczeniu gmachu. Wylane już fundamenty powinny zostać zabezpieczone przed zimnem przy pomocy słomianych mat bądź styropianu – obydwa wypełniacze będą chroniły zaprawę przed pękaniem. W przypadku, gdy budowa zakończy się w zimie na etapie stanu surowego otwartego, wymagane są inne działania. W takiej sytuacji trzeba zabezpieczyć otwory okienne i drzwiowe. Te pierwsze mogą zostać zakryte przy pomocy płyt, a drugie – przy użyciu drzwi tymczasowych. Zakrycie otworów drzwiowych jest o tyle ważne, że pozwala ograniczyć dopływ zimnego powietrza do wnętrza budynku. To z kolei pozwoli na prowadzenie prac polegających na stawianiu ścian działowych itp.  

Czy można budować dom zimą

Montaż okien i drzwi 

Wiele jest czynności, których nie warto wykonywać na budowie w trakcie miesięcy zimowych. Chodzi między innymi o wstawianie okien i drzwi. Wiadomo przecież, że muszą one zapewnić najwyższą izolację termiczną. Używane w tym celu materiały montażowe muszą być maksymalnie elastyczne. To szczególnie ważne w przypadku okien energooszczędnych. To samo dotyczy drzwi zewnętrznych. W decydujący sposób wpływają na przyszłe bezpieczeństwo domu, dlatego ich montaż powinien być wykonany wtedy, gdy na zewnątrz panują sprzyjające warunki atmosferyczne. Okazuje się, że budowa domu zimą nie jest łatwym zadaniem. O tej porze roku możliwe jest wykonanie tylko niektórych prac. Właśnie dlatego należy odpowiednio zaplanować wznoszenie tak, by najważniejsze czynności wykonane zostały wtedy, gdy na zewnątrz panują maksymalnie sprzyjające warunki pogodowe. Zobacz też nasz artykuł o tym, kiedy najlepiej montować drzwi zewnętrzne i wewnętrzne!    

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

Roleta Luna Oknoplast

Luna

Roleta zewnętrzna LUNA to optymalne połączenie funkcjonalności, technologii oraz ponadczasowej elegancji. Idealnie dopełnia estetykę budynków wykończonych w różnych stylach. Unikalna konstrukcja systemu zapewnia możliwość osadzenia rolety na profilach poszerzających ramę okienną, co pozwala na wyjątkowo ciepły montaż. Dzięki zastosowaniu w elementach budowy trwałego i odpornego na czynniki atmosferyczne aluminium, roleta LUNA będzie idealnym wyborem do budynków położonych w górach lub nad morzem.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Drzwi tarasowe HST Motion

HST Motion

Drzwi tarasowe HST MOTION wyróżnia mocno obniżony, wąski profil, co pozwala na zastosowanie większych przeszkleń i jeszcze efektywniejsze doświetlenie pomieszczeń. Zaawansowane parametry termoizolacyjne gwarantują niskie straty energii i obniżone koszty ogrzewania budynku.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów