czy można budować dom zimą
Porady

Budowa domu zimą

Budowa domu zimą jest prawdziwym wyzwaniem. Nawet fachowcy mogą mieć z tym spory problem. Należy z pewnością przemyśleć, jakie prace mogą być wykonywane o tej porze roku. Okazuje się bowiem, że wiele z nich należy odłożyć w czasie, gdy warunki będą znacznie bardziej sprzyjające. Nie oznacza to jednak, że musimy zupełnie zrezygnować z jakichkolwiek działań.

 

Budowa domu wymaga odpowiedniej pogody

Początkowe prace związane ze wznoszeniem domu warto wykonywać wtedy, gdy na zewnątrz panuje temperatura minimalna rzędu 20 stopni Celsjusza. Chodzi przede wszystkim o te działania, w trakcie których korzysta się z zapraw cementowych. W przypadku większości z nich producenci zastrzegają, że temperatura graniczna, w której można swobodnie korzystać z produktu to +5 stopni Celsjusza. Oznacza to, że kiedy jest zimniej – chemia budowlana traci swoje właściwości. Nie warto zatem ryzykować, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiązanie spoiny będzie znacznie mniej efektywne. Eksperci zalecają, by wylewanie fundamentów lub wznoszenie ścian zewnętrznych odbywało się w terminie od maja do pierwszej połowy listopada. Pokazuje to, że budowa domu zimą wymaga odpowiedniego rozplanowania prac.

 

Zabezpieczenie budynku

Kiedy wiemy o tym, że jakikolwiek etap budowy przypadnie na zimę, musimy pomyśleć o zabezpieczeniu gmachu. Wylane już fundamenty powinny zostać zabezpieczone przed zimnem przy pomocy słomianych mat bądź styropianu – obydwa wypełniacze będą chroniły zaprawę przed pękaniem. W przypadku, gdy budowa zakończy się w zimie na etapie stanu surowego otwartego, wymagane są inne działania. W takiej sytuacji trzeba zabezpieczyć otwory okienne i drzwiowe. Te pierwsze mogą zostać zakryte przy pomocy płyt, a drugie – przy użyciu drzwi tymczasowych. Zakrycie otworów drzwiowych jest o tyle ważne, że pozwala ograniczyć dopływ zimnego powietrza do wnętrza budynku. To z kolei pozwoli na prowadzenie prac polegających na stawianiu ścian działowych itp.

 

Czy można budować dom zimą

 

Montaż okien i drzwi 

Wiele jest czynności, których nie warto wykonywać na budowie w trakcie miesięcy zimowych. Chodzi między innymi o wstawianie okien i drzwi. Wiadomo przecież, że muszą one zapewnić najwyższą izolację termiczną. Używane w tym celu materiały montażowe muszą być maksymalnie elastyczne. To szczególnie ważne w przypadku okien energooszczędnych. To samo dotyczy drzwi zewnętrznych. W decydujący sposób wpływają na przyszłe bezpieczeństwo domu, dlatego ich montaż powinien być wykonany wtedy, gdy na zewnątrz panują sprzyjające warunki atmosferyczne.

Okazuje się, że budowa domu zimą nie jest łatwym zadaniem. O tej porze roku możliwe jest wykonanie tylko niektórych prac. Właśnie dlatego należy odpowiednio zaplanować wznoszenie tak, by najważniejsze czynności wykonane zostały wtedy, gdy na zewnątrz panują maksymalnie sprzyjające warunki pogodowe.

 

Zobacz też nasz artykuł o tym, kiedy najlepiej montować drzwi zewnętrzne i wewnętrzne!

 

 


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Budowa domu zimą

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry