Home Baza wiedzy Co łączy sztukę z oknami? 2. edycja OKNOPLAST For Art

Co łączy sztukę z oknami? 2. edycja OKNOPLAST For Art


opublikowane 13 lut 2024

5 minut

Jesienią 2023 roku w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zakończyła wystawa podsumowująca pierwszą edycję konkursu OKNOPLAST For Art. Co stało się z prezentowanymi tam pracami? Zapoczątkowały naszą kolekcję sztuki, która co roku będzie rozrastać się o kolejne nagradzane dzieła. Zanim to nastąpi, sprawdźmy, które prace zostały docenione przez jury w tym roku, i kto jest ich autorem.

Do pierwszej edycji konkursu OKNOPLAST For Art zgłoszono 211 prac artystek i artystów z całej Unii Europejskiej. Tak duże zainteresowanie wynikało nie tylko z bogatej puli nagród pieniężnych, ale też współpracy ze znaną instytucją o ugruntowanej pozycji w środowisku artystycznym.

Jak mówi Jonasz Wiercioch, kierownik działu kreacji marketingowej OKNOPLAST: – To nie przypadek, że wybór padł na Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Na rynku idei artystycznych kojarzy się ono z bezkompromisowym podejściem i odwagą w prezentacji nowych trendów w sztuce współczesnej. Na decyzję o współpracy wpłynęły też m.in. geograficzne korzenie firmy OKNOPLAST [Kraków – przyp. red.] i mocna pozycja muzeum na mapie polskiej kultury. Okazją do kolejnych partnerskich działań jest druga edycja konkursu, która już trwa i zakończy się wernisażem w MOCAK-u.

Wernisaz oknoplast

Na czym polega zadanie konkursowe?

Uczestnicy konkursu OKNOPLAST For Art mają pokazać okna w całkowicie nowej, niespotykanej do tej pory w branży konwencji. To zdecydowanie się udało w pierwszej odsłonie wydarzenia. Dzięki kreatywności twórczyń i twórców prace, które zamknięte zostały w ramach okien, stały się artystyczną interpretacją problemów, z którymi mierzy się współczesny świat. Mówią one m.in. o wojnie oraz związanych z nią ludzkich dramatach i krzywdzie, czy mechanizmach powstawania społecznych i ludowych przesądów.

Poza trzema nagrodami głównymi w wysokości 8000 euro za pierwsze miejsce oraz po 2000 euro za drugie i trzecie, jury przyznało siedem wyróżnień. Na wystawie w MOCAK-u pokazano pięć projektów oraz pięć realizacji – trzy nagrodzone i dwie wyróżnione. To one zainaugurowały kolekcję Grupy OKNOPLAST.

Laureaci oknoplast for art
Laureaci OKNOPLAST for art edycja 1Jakub Słomkowski, „Zazdrostka wojenna”

Artysta w pracy wykorzystał tradycyjne, koronkowe zazdrostki z bawełnianego kordonka. Zazwyczaj wieszane w dolnej części kuchennego okna pełnią one podwójną funkcję dekoracyjną i ochronną.

Zazdrostka wojenna slomkowski

Zdobiąc szyby okienne, jednocześnie zabezpieczają wnętrza przed wzrokiem osób postronnych. Zazdrostki Słomkowskiego nie mają tradycyjnych motywów, m.in. kwiatowych i geometrycznych. Zastąpione zostały one przez wzory militarne przedstawiające czołgi, helikoptery i okręty wojskowe, a także żołnierzy, bomby i groby. Dodatkowo zamiast tylko części szyb zasłaniają one całe przeszklenia. Dzięki połączeniu tradycyjnej techniki szydełkowania, z pozoru niewinnej formy zazdrostki i współczesnej, nawiązującej do wojny tematyki artysta stworzył prawdziwe, poruszające dzieło sztuki. Stanowi ono niepokojący obraz rzeczywistości, przed którym schronienia nie daje już przestrzeń własnego domu ukryta za zasłonką.

Praca autorstwa Słomkowskiego powstała przy współpracy Anny Matuszyńskiej (szydełkowanie) oraz Artura Goska (opracowanie graficzne wizualizacji i przygotowanie projektu do druku).

Jakub Słomkowski

Jakub Słomkowski – malarz, rysownik, muzyk, twórca instalacji, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z malarstwa w pracowni Krzysztofa Wachowiaka w 2007 roku).


Andrzej Wełmiński, „Don’t Look”

Nagrodzona drugim miejscem w konkursie instalacja artystyczna stworzona została z ramy okiennej oraz ruchomego wysięgnika imitującego rękę. Artysta odwzorował gest pukania, przedstawiając zamkniętą w pięść dłoń z jednym wyciągniętym i zagiętym palcem. Konstrukcja ta powstała z elementów metalowych, drewna, silikonu, a porusza się dzięki zastosowaniu sterowników elektrycznych i silnika elektrycznego.

Praca oknoplast for art

Wełmiński wziął pod lupę wierzenia ludowe, w których pukanie w szybę okna bywa postrzegane jako przestroga ze świata zmarłych. Potrójne pukanie w okno z zewnątrz ma być znakiem, że Kostucha jest już u progu i czeka. Wedle przesądów po usłyszeniu tego niepokojącego dźwięku nie należy zamknąć oczy i nie wyglądać za okno. Do tego zachowania nawiązuje anglojęzyczny tytuł pracy, czyli „Don’t Look” – po polsku „Nie patrz”. Okno w pracy Wełmińskiego ma dwojakie znacznie – chroni przed złem, ale jednocześnie kusi, aby mu się poddać.

Andrzej Wełmiński – artysta wizualny, reżyser teatralny i aktor łączący sztukę wizualną z teatrem. Jego twórczość obejmuje rysunek, malarstwo, fotografię, obiekty i instalacje. W latach 1972–1992 aktor i członek Teatru Cricot 2.

Mateusz Sak, bez tytułu

Praca bez tytułu, która zdobyła trzecie miejsce w konkursie, wykorzystuje przezierność szyb okiennych jako idealne tło do prezentacji negatywów zdjęć. Sak stworzył swoją instalację z pasków filmów fotograficznych 35 mm umieszczonych wewnątrz zespolonej szyby. Zapełniają one ściśle całe przeszklenie.

Kadry na nich utrwalone nie są przypadkowe. Są to rodzinne fotografie artysty przedstawiające jego najbliższych. Wykonał je jego ojciec. Wbrew pozorom nawet oglądane pod światło nie pozwalają na dostrzeżenie szczegółów fotografii czy wyobrażenie sobie przedstawionych w kadrach sytuacji. Artysta przez tę pracę odnosi się do uniwersalnego motywu spoglądania w przeszłość. Okazuje się, że odtwarzanie minionych zdarzeń nie jest łatwe, ponieważ pamięć o nich częściowo uległa zatarciu. Spojrzenie „przez okno” w przyszłość nie jest też możliwe bez filtra przeszłości.

Mateusz Sak – student kierunku architektura wnętrz na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Od 14 lat zajmuje się tańcem. Jego portfolio obejmuje pracami z zakresu projektowania wnętrz, architektury i rysunku.

Marta Hołderna, „Sztuka wyglądania”

Z pomocą niemal 80 tys. szklanych koralików Hołderna zmieniła jednoskrzydłowe okno w dzieło sztuki. Paciorkami w kolorach białym, beżowym, brązowym oraz czarnym wyłożyła całą ramę i klamkę okna. W tym samym, charakterystycznym dla innych jej prac stylu ornamentowym udekorowała też umieszczone centralnie trójwymiarowe dłonie oraz maskę symbolizującą głowę człowieka. Te przyklejone zostały do płyty polimerowej o mlecznoszarej barwie, która pokryła szybę. Misterne wzory, w których dominują romby, trójkąty i proste linie, nawiązują do sztuki plemiennej m.in. Afryki i Ameryki Południowej.

Marta Holderna

Dostrzec w nich można inspirację mandalami z symetrycznymi, powtarzającymi się motywami. Praca Hołderny inspirowana jest wierszem Wisławy Szymborskiej pt. „Chęć wyglądania”. Artystka w swoim dziele podnosi temat wzorców piękna, które promowane są współcześnie przede wszystkim przez media społecznościowe i popularne portale internetowe.

Marta Hołderna – artystka multidyscypilnarna, na co dzień zajmuje się sztuką tatuażu. Absolwentka kierunku edukacja artystyczna z zakresu sztuk plastycznych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Michał Iwański, „Granice”

Wyróżniona praca Iwańskiego wykorzystuje ramę okienną w jej dosłownym znaczeniu – jako „okna na świat”. Praca stworzona została z użyciem siatki drucianej stosowanej do budowania ogrodzeń. Przymocowana jest ona do ramy od wewnętrznej strony, a więc patrzy się na nią z perspektywy pomieszczenia. W centralnej części obu skrzydeł okiennych jej druty są wygięte. Tworzą one dwie postaci. Na lewym skrzydle jest to kobieta siedząca na piętach i tulącą do piersi małe dziecko. Na prawym – maszerujący żołnierz w hełmie i z karabinem. Postać matki z dzieckiem znajduje się za kratką, a wojskowego przed nią.

Michal Iwański Granice

Praca Iwańskiego nawiązuje do kryzysu humanitarnego trwającego od 2021 roku na granicy polsko-białoruskiej. Operując strukturą kraty, artysta pokazuje uchodźców po „tamtej” stronie granicy i pilnujących jej po „tej” stronie żołnierzy.

Michał Iwański

Michał Iwański – malarz, twórca wideo, ready made i site speci c. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W pracach porusza temat sensu ludzkiej egzystencji, motyw życiowej tułaczki i niepoprawnej miłości.

Trwa druga edycja konkursu OKNOPLAST for ART. Na zgłoszenia czekamy do 4 marca. Więcej szczegółów TUTAJ.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów