Okna antracytowe oknoplast
Okna

Okna antracyt – nowocześnie i z klasą

Od wielu lat okna w kolorze antracyt w rankingach popularności biją stolarkę w innych kolorach. Chociaż w sezonie 2022 „gonią” je białe okna, ich pozycja wydaje się niezachwiana. Nic dziwnego – wybór antracytowych okien to najprostszy sposób na dodanie budynkowi nowoczesnego charakteru. Jak dokładnie wygląda ta barwa? Z jakimi kolorami łączyć antracytowe okna? Jak aranżować wnętrza, w których są wykorzystane? Podpowiadamy!



Okna antracyt – jaki to kolor?

Okna antracytowe to jeden z największych hitów sprzedażowych ostatnich lat w branży stolarki okiennej. Chociaż każdy słyszał tę nazwę, chociażby w reklamach, nie wszyscy wiedzą, jak naprawdę wygląda kolor antracytowy. Należysz do tej grupy? Służymy pomocą! Zacząć należy od ustalenia, czym jest antracyt. Mówiąc najprościej, jest to skała stanowiąca odmianę węgla kopalnego. Posiada ona największą ilość węgla i wartość energetyczną.

Drzwi tarasowe HST OKNOPLAST w kolorze antracyt

Kolor antracytowy określany jest jako bardzo ciemna, niemal czarna szarość. Antracytowe okna nie są więc całkowicie czarne, ale przy odpowiednim świetle mogą się takie wydawać. Zależnie od producenta antracytowe okna mogą mieć barwę bardziej lub mniej nasyconą. Czasami jest to głęboka ciemna szarość, innym razem wypłowiała czerń. W odróżnieniu od czarnych okien modele antracytowe są mniej kontrastujące. Przez to łatwiej łączy się je z innymi kolorami np. elewacji czy ścian wewnętrznych budynku.

Drzwi balkonowe Prismatic w kolorze antracyt



Drzwi tarasowe i okna antracyt – jaka elewacja?

Decyzja podjęta – w Twoim domu zastosujesz okna antracytowe? Jeśli stawiasz nowy budynek i korzystasz ze wsparcia projektanta, z pewnością podpowie Ci on, jakie kolory elewacji będą odpowiednie do tego koloru okien. W sytuacji, gdy wymieniasz okna na nowe lub ocieplasz starszy budynek, samodzielnie musisz wybrać pasujące kolory. Jakie barwy dobrze współgrają z oknami antracyt?

Wiele zależy od tzw. temperatury konkretnego odcienia antracytowego. Biorąc pod uwagę antracytowe okna OKNOPLAST, wybór pasujących kolorów tynku jest naprawdę spory. Zawsze sprawdzi się klasyczna biel w chłodnym, ale nie śnieżnobiałym odcieniu. Możesz urozmaicić białe ściany domu z antracytowymi oknami kamieniem naturalnym lub dekoracji z drewna w odcieniach chłodnego brązu czy beżu.

Dobrym wyborem do domu z antracytowymi oknami jest także tynk ciemno szary – o ton lub dwa jaśniejszy od barwy stolarki. Antracytowe okna dobrze współgrają także z ciemną czerwienią cegły klinkierowej.



Zobacz też: Kiedy wymieniać okna?



Salon z oknami antracytowymi – jakie kolory ścian i podłóg?


Często podczas wyboru koloru stolarki okiennej zapominamy o tym, że okna (antracytowe, czarne, białe itp.) powinny pasować nie tylko do elewacji, ale też do ścian i podłóg wewnątrz. Jakie barwy ścian i posadzek będą więc odpowiednie do salonu z antracytowymi oknami? Wiele zależy od stylu, w jakim będą urządzone wnętrza. Okna antracytowe w salonie industrialnym dobrze łączyć się będą ze ścianami białymi, szarymi i czarnymi, a także z podłogami z betonu polerowanego lub naturalnego drewna w chłodnym odcieniu.

Okna antracytowe mają jednak na tyle uniwersalny wygląd, że pasować będą również do innych stylów wnętrzarskich, np. skandynawskiego, nowoczesnego, minimalistycznego. W salonie aranżowanych zgodnie z ich wytycznymi ściany mogą mieć kolory podstawowe (biel, czerń, szarość). Z powodzeniem można wprowadzać też modne barwy takie jak ochra, jasna zieleń oliwkowa/szałwiowa, terakotowy pomarańczowy. Jeśli tymi kolorami pokryjesz jedną ścianę, a pozostałe będą neutralne, z pewnością możesz liczyć na dobry efekt w połączeniu z oknami antracytowymi.



Okna antracytowe – dlaczego są modne?

Okna antracytowe od momentu pojawienia się na rynku, są jednym z najczęściej wybieranych typów stolarki okiennej. Przez długie lata w Polsce największą popularnością cieszyły się okna białe. Dlaczego? Ze względów technologicznych wyprodukowanie okien PVC w kolorze, który nie wyblaknie po kilku latach, było niezwykle trudne i kosztowne. Z tego względu okna kolorowe, w tym okna czarne czy okna antracytowe, były zdecydowanie droższe niż białe. Obecnie różnica w ich cenie jest zdecydowanie mniejsza, co przekłada się na większe zainteresowanie klientów.


Powodem rosnącej popularności okien antracytowych jest także zmiana stylistyki nowo stawianych budynków. Jeszcze 15 lat temu większość domów jednorodzinnych w Polsce wykańczana była w stylu klasycznym, a więc np. z ciepłym kolorem elewacji i dachu w połączeniu z oknami białymi lub w kolorze złotego dębu. Obecnie większość projektów to domy nowoczesne i minimalistyczne. Chłodne kolory tynku idealnie komponują się z oknami antracytowymi, czarnymi czy białymi. Te pierwsze mają jednak najszersze – jak dotąd – grono fanów. To bezpieczny wybór, który nie wyjdzie z mody przez długie lata.

Chcesz kupić okna antracytowe lub drzwi zewnętrzne i tarasowe? Skontaktuj się z naszymi salonami sprzedaży i wybierz modele odpowiadające Twoim preferencjom.

Poznaj modele okien OKNOPLAST >> lub znajdź najbliższy salon OKNOPLAST >>


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Okna antracyt – nowocześnie i z klasą
Do góry