Home Baza wiedzy Styl eklektyczny a zrównoważony rozwój, czyli jak łączyć stare i nowe dla dobra Planety?

Styl eklektyczny a zrównoważony rozwój, czyli jak łączyć stare i nowe dla dobra Planety?


Ekologiczne wnętrze sypialni z ciepłym oknem i dużą liczbą kwiatów

opublikowane 22 maj 2024

5 minut

Nasza Planeta coraz wyraźniej woła o pomoc, stąd też proekologiczne rozwiązania powoli trafiają do każdej branży i coraz częściej stają się pierwszym wyborem konsumentów. To samo ma miejsce w przypadku sektora wnętrzarskiego. Jak stworzyć wyjątkowy projekt domu, oddający nasz indywidualny charakter i połączyć to z troską o środowisko?

Idealnie sprawdzi się tu styl eklektyczny. Jego bogactwo form i możliwości, razem z zasadami zrównoważonego rozwoju to idealna odpowiedź! Zachęca do śmiałego łączenia starego z nowym w harmonii, która sprzyja dobru Planety. Dowiedź się, jak wprowadzić go do swoich wnętrz i na co warto zwrócić uwagę.

Spis treści

 1. Styl eklektyczny – czym w ogóle jest?
 2. Idea zrównoważonego rozwoju w projektowaniu wnętrz.
 3. Jak połączyć styl eklektyczny z ideą zrównoważonego rozwoju?
 4. Bądź zero waste, pokochaj meble i przedmioty z drugiej ręki!
 5. Materiały o niskim śladzie węglowym.
 6. Energooszczędność i izolacja wnętrz.
 7. Wybieraj firmy, które stawiają na zrównoważony rozwój
 8. Dlaczego eklektyzm jest przyszłością zrównoważonego projektowania wnętrz?

Styl eklektyczny – co to jest?

Styl eklektyczny w projektowaniu wnętrz pozwala na odważne łączenie pozornie niepasujących do siebie elementów z różnych stylów. To podejście, które przekracza granice czasu i geografii, zapraszając do wnętrz meble, tekstylia, akcesoria oraz elementy dekoracyjne pochodzące z różnorodnych kontekstów kulturowych i historycznych.

Celem jest stworzenie spójnej, ale dynamicznej przestrzeni, która odzwierciedla indywidualne preferencje jej mieszkańców. Kluczem do sukcesu w stylu eklektycznym jest umiejętność zrównoważenia kontrastów – starego z nowym, klasycznego z nowoczesnym, minimalizmu z bogactwem detali. Tak, aby każdy element miał swoje miejsce w przestrzeni, a razem spójnie i efektownie tworzyły harmonijną całość.

Takie podejście otwiera drzwi do twórczego eksperymentowania i osobistej interpretacji przestrzeni. Co więcej, styl eklektyczny wyraźnie zachęca do zestawiania ze sobą takich trendów jak zero waste i przemyślane ponowne wykorzystanie przedmiotów z duszą czy inwestycje w nowoczesne energooszczędne rozwiązania. Dlatego styl eklektyczny to doskonały wybór, jeśli chcesz stworzyć przestrzenie nie tylko estetycznie intrygujące, ale i ekologicznie odpowiedzialne.

Eklektyzm we wnetrzu

Idea zrównoważonego rozwoju w projektowaniu wnętrz

Da się zauważyć, że idea zrównoważonego rozwoju coraz mocniej wchodzi na salony. To must-have w projektach nowoczesnych wnętrz. Dobrze wiedzą o tym architekci oraz projektanci i w miarę możliwości odpowiadają na tę potrzebę. Takie rozwiązania pozwalają na minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko przez świadomy wybór materiałów i technologii, które spełniają wysokie standardy estetyczne oraz funkcjonalne, ale są zarazem przyjazne dla Planety.

Zrównoważone projektowanie oznacza wykorzystywanie odnawialnych zasobów, materiałów z recyklingu, a także produktów o niskim śladzie węglowym. Stosując się do tych zasad przyczyniamy się do ochrony zasobów naturalnych i zmniejszenia produkcji odpadów, a także pośrednio odpowiadamy za zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Co istotne, myśląc ekologicznie przy projektowaniu wnętrz, wcale nie musimy rezygnować z tworzenia wyjątkowych, nieszablonowych przestrzeni, które oddaje nasz osobisty styl.

Salon z oknami w kolorze winchester


Jak połączyć styl eklektyczny z ideą zrównoważonego rozwoju?

Jeśli lubisz styl eklektyczny w wystroju wnętrz to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – z łatwością połączysz go z ideą zrównoważonego projektowania! To prosta i inspirująca droga do tworzenia wnętrz, w których na pewno poczujesz się sobą oraz będziesz chciał z przyjemnością spędzać czas. Jak to osiągnąć? Mamy kilka wskazówek!

Bądź zero waste, pokochaj meble i przedmioty z drugiej ręki!

Zamiast kupować nowe, spróbuj wykorzystać meble i przedmioty z drugiej ręki. Może warto odrestaurować rodzinne pamiątki? Odwiedzić pchli targ lub giełdę staroci? A może przyjrzeć się, co do zaoferowania mają sprzedawcy na popularnych internetowych marketplace’ach. Gwarantujemy – naprawdę nietrudno znaleźć tam wyjątkowe perełki! Odrestaurowane meble, dzięki Tobie nie tylko zyskają nowe życie i dodadzą Twojemu wnętrzu unikalnego sznytu, ale również zmniejszą potrzebę produkcji nowych, tym samym ograniczając zużycie zasobów naturalnych i produkcję odpadów.

Renowacja starych mebli


Materiały o niskim śladzie węglowym

Kolejna wskazówka – tworząc projekt wnętrza wybieraj materiały i produkty o niskim śladzie węglowym. To przede wszystkim te, które są odnawialne, mogą być odzyskane lub są w pełni biodegradowalne. Przykładem takiego materiału jest bambus. Rośnie szybko, wymaga minimalnej ilości wody, a przy tym jest bardzo trwały i wytrzymały.

Inne ekologiczne materiały to przetworzone tworzywa sztuczne, które pochodzą z recyklingu. Ich wykorzystanie bezpośrednio przekłada się na mniejsze zużycie zasobów i emisję dwutlenku węgla. Powstawanie profili okiennych PVC w OKNOPLAST odbywa się w zamkniętym obiegu, co oznacza, że odpady poprodukcyjne są ponownie wykorzystywane. Dzięki temu nic się nie marnuje, a duża żywotność materiału i niskie zużycie energii przy przetwarzaniu sprawiają, że PVC jest jednym z najbardziej ekologicznych materiałów stosowanych przy produkcji okien. Co roku przetwarzamy 2 tysiące ton odpadów z PVC, dając im drugie życie. To podejście pozwala nam minimalizować wpływ na środowisko i wspierać zrównoważony rozwój.

Produkcja okien oknoplast
Produkcja automatyczna okien OKNOPLAST. Rocznie przekazujemy 2 tysiące ton odpadów z PVC do ponownego wykorzystania. Więcej informacji na nasze stronie.


Energooszczędność i izolacja wnętrz

Ogromne znaczenie dla zachowania ekologicznego charakteru domu jest jego odpowiednia izolacja. Wybierając energooszczędne rozwiązania, jesteśmy w stanie skutecznie przeciwdziałać utracie ciepła, tym samym zmniejszając nasze rachunki za energię i żyć bardziej ekologicznie. Nowoczesne technologie w produkcji okien i drzwi (a takie oferuje m.in. OKNOPLAST) sprawdzą się tu idealnie.

Sięgając po tego typu produkty jak okno PAVA, okno Winergetic czy okno Prismatic, mamy pewność, że oszczędzimy na energii niezbędnej do ogrzewania czy chłodzenia pomieszczeń. Design produktów OKNOPLAST gwarantuje również, że niezawodnie dopasują się do wnętrz w każdym stylu.

Okno PAVA od OKNOPLAST zadba o odpowiednią izolację pomieszczeń.


Wybieraj firmy, które stawiają na zrównoważony rozwój

Kolejną rzeczą, którą warto zrobić, jeśli chcemy postawić na ideę zrównoważonego rozwoju przy projektowaniu wnętrz, to wybór produktów i rozwiązań od firm, które też wyznają takie wartości i regularnie stosują je w swojej pracy. W przypadku marki OKNOPLAST działania proekologiczne wychodzą o wiele dalej niż tylko umieszczenie w ofercie rozwiązań, które przeciwdziałają utracie ciepła/zimna z pomieszczeń. W naszej pracy nieustannie poszukujemy bardziej harmonijnych i zrównoważonych metod produkcji. Spośród ostatnio wprowadzonych innowacji, warto wspomnieć o chociażby o kilku.

 • Skutecznie zredukowaliśmy emisję gazów aż o 50%.
 • Dzięki wykorzystaniu oświetlenia LED z czujnikami ruchu oraz instalacji paneli fotowoltaicznych zredukowaliśmy wykorzystanie energii.
 • Zredukowaliśmy produkcję zanieczyszczeń, dzięki zastosowaniu pieca katalicznego.
 • Prowadzimy produkcję okien PVC z recyklatów, ograniczając tym samym produkcję odpadów.
 • Odpady PVC i stłuczkę szklaną przekazujemy do recyklingu i ponownego wykorzystania.
 • Wspieramy różnego rodzaju akcje proekologiczne, np. foodsharing z aplikacją Neverwaste
Montaż paneli fotowoltaicznych w fabryce oknoplast pod Krakowem
Montaż paneli fotowoltaicznych w fabryce OKNOPLAST pod Krakowem


Dlaczego eklektyzm jest przyszłością zrównoważonego projektowania wnętrz?

Styl eklektyczny, ze swoją elastycznością w łączeniu różnorodnych elementów, staje się naturalnym wyborem dla tych, którzy pragną tworzyć zrównoważone i w pełni spersonalizowane przestrzenie. Pozwala na niekonwencjonalne wykorzystanie przedmiotów różnego pochodzenia i w różnych stylach, podkreślając nie tylko ich wyjątkowy design, ale i walory etyczne.

W ramach podejścia eklektycznego, każdy przedmiot ma potencjał bycia na nowo odkrytym, a jego historia i charakter sprawiają, że nasze wnętrza też nabierają nowej głębi. Ponadto, eklektyzm sprzyja innowacyjnym rozwiązaniom, takim jak inteligentne systemy domowe, które podnoszą komfort życia oraz pomagają efektywnie zarządzać zasobami energetycznymi. Łącząc nowoczesne technologie oraz starannie dobrane trwałe materiały zapewniamy, że eklektyczne projekty wnętrz, stają się odbiciem osobowości ich właścicieli, a zarazem świadectwem ich odpowiedzialności za środowisko.

Tego typu dynamiczne i zrównoważone podejście jest obecnie jednym z najsilniej zaznaczających się trendów w projektowaniu wnętrz. Co więcej, śmiało możemy wyrokować, że przyszłość architektury i designu, będą czerpały z niego jeszcze mocniej!

FAQ – Styl eklektyczny a zrównoważony rozwój

Czym jest styl eklektyczny w projektowaniu wnętrz?

Styl eklektyczny umożliwia odważne łączenie elementów z różnych epok i stylów, tworząc spójną, ale dynamiczną przestrzeń. Polega na zrównoważeniu kontrastów, aby każdy element współgrał z innymi, razem tworząc harmonijną całość.

Jakie są główne zasady zrównoważonego rozwoju w projektowaniu wnętrz?

Zrównoważone projektowanie wnętrz koncentruje się na minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko przez wybór odnawialnych zasobów, materiałów z recyklingu i produktów o niskim śladzie węglowym, które są zarazem estetyczne i funkcjonalne.

Jak można połączyć styl eklektyczny z zasadami zrównoważonego rozwoju?

Łączenie tych dwóch koncepcji polega na: wykorzystaniu przedmiotów z drugiej ręki, inwestowaniu w trwałe materiały oraz wprowadzeniu energooszczędnych rozwiązań, takich jak nowoczesne okna (np. OKNOPLAST), które pomagają kontrolować zużycie energii.

Dlaczego warto wybierać meble i przedmioty z drugiej ręki?

Dawanie meblom lub innym przedmiotom drugiego życia zmniejsza potrzebę nowej produkcji, co obniża zużycie zasobów naturalnych i produkcję odpadów.

Jakie materiały są zalecane w zrównoważonym projektowaniu wnętrz?

Zaleca się wybór materiałów takich jak bambus, przetworzone tworzywa sztuczne z recyklingu oraz certyfikowane drewno ze zrównoważonych zasobów leśnych.

Jak energooszczędność i izolacja wpływają na zrównoważone wnętrza?

Dobra izolacja i energooszczędne rozwiązania, takie jak nowoczesne okna, zmniejszają utratę ciepła (lub chłodu w przypadku pomieszczeń klimatyzowanych), co pomaga obniżyć rachunki za energię oraz zmniejszyć nasz negatywny wpływ na środowisko.

Dlaczego uważa się, że eklektyzm jest przyszłością zrównoważonego projektowania wnętrz?

Styl eklektyczny umożliwia personalizację przestrzeni poprzez wykorzystanie różnorodnych, często odzyskanych przedmiotów, co zapewnia bardziej ekologiczne podejście w projektowaniu. Ponadto, jego elastyczność w połączeniu z nowoczesnymi technologiami i materiałami sprzyja tworzeniu wyjątkowych przestrzeni, które są zarówno estetyczne, jak i ekologiczne.


Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów