Home Baza wiedzy Zamykać czy otwierać okna w czasie upału? Tajemnice klimatyzacji naturalnej

Zamykać czy otwierać okna w czasie upału? Tajemnice klimatyzacji naturalnej


opublikowane 21 sie 2023

2 minuty

Czy w gorące letnie dni otwierać okna, czy je trzymać zamknięte? To pytanie, które nurtuje wielu z nas każdego lata. Aby udzielić odpowiedzi, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.

Otwieranie okien – plusy i minusy

Zalety:
• Wprowadzenie świeżego powietrza: otwieranie okien umożliwia cyrkulację powietrza, dzięki czemu wnętrze mieszkania jest bardziej „odświeżone”.
• Redukcja wilgoci: szczególnie w miejscach, gdzie skumulowana wilgoć może być problemem, regularne wietrzenie pomaga w jej redukcji.

Wady:
• Wprowadzanie ciepłego powietrza: jeśli na zewnątrz jest goręcej niż wewnątrz, otwieranie okien sprawi, że mieszkanie szybciej się nagrzeje.
• Wprowadzenie zanieczyszczeń i pyłków: w zależności od lokalizacji i jakości powietrza, otwieranie okien może wprowadzać do wnętrza zanieczyszczone powietrze i pyłki.


Zamykanie okien – kiedy to ma sens

Zalety:
• Zachowanie chłodniejszej temperatury: jeżeli w nocy lub rano udało się schłodzić mieszkanie, zamykając okna można utrzymać niższą temperaturę przez dłuższy czas.
• Ochrona przed zanieczyszczeniami: szczelnie zamknięte okna chronią przed smogiem i innymi zanieczyszczeniami.

Wady:
• Brak cyrkulacji powietrza: jeśli nie korzystamy z wentylatora lub klimatyzacji, powietrze w pomieszczeniu może stać się duszne.
• Kumulacja wilgoci: w pomieszczeniach, gdzie nie następuje wymiana powietrza, może gromadzić się wilgoć, co prowadzi do powstawania pleśni.

Zobacz też

Wentylacja obwodowa effiAIR


Klimatyzacja naturalna – jak to działa?

Klimatyzacja naturalna opiera się na zasadzie wykorzystania różnic temperatur w ciągu dnia. Aby ją zastosować, warto pamiętać o kilku zasadach:

  1. Wieczorne i poranne wietrzenie: W nocy i rano, kiedy temperatury są niższe, warto intensywnie wietrzyć mieszkanie. Dzięki temu schładzamy wnętrza.
  2. Zasłanianie okien w ciągu dnia: Rolety, żaluzje czy zasłony mogą znacząco obniżyć temperaturę w pomieszczeniu poprzez blokowanie promieni słonecznych.
  3. Wykorzystanie mas termicznych: Ciężkie materiały, takie jak kamień czy cegła, mogą akumulować chłód w nocy i oddawać go w ciągu dnia, pomagając utrzymać chłodniejszą temperaturę.

Porady dla mieszkańców różnych lokalizacji

W zależności od tego, gdzie mieszkamy, strategia radzenia sobie z upałem może się różnić.

Mieszkania w mieście: Tutaj problemem może być nie tylko temperatura, ale także zanieczyszczenie powietrza. Warto inwestować w dobrej jakości rolety zewnętrzne i dbać o regularne wietrzenie w porach, gdy powietrze jest najczystsze.

Domy na wsi: Tutaj możemy pozwolić sobie na częstsze wietrzenie, zwłaszcza jeśli mamy do dyspozycji duży teren wokół domu. Drzewa i roślinność mogą również pomóc w naturalnym schładzaniu powietrza.

Podsumowanie

Wybór pomiędzy otwieraniem a zamykaniem okien w upalne dni nie jest łatwy i wymaga przemyślenia. Kluczem jest dostosowanie strategii do konkretnej sytuacji, specyfiki naszego mieszkania i otoczenia. Naturalna klimatyzacja, bazująca na rozsądnym zarządzaniu otwieraniem i zamykaniem okien oraz wykorzystaniu innych narzędzi, może być skutecznym i ekologicznym rozwiązaniem dla wielu z nas.